Ölü bir Rock Yıldızı Değilim Ve Siyah Giymem ...

27 Kasım 2016

70 görüntülenme

Yazımın başlığını oluşturan cümle, Kurt Cobain’in kısa ama dolu geçen hayatına sığdırdığı sözlerinden birisiydi.

90’ların ilk yarısında Dünya’yı kasıp kavuran , Billboard Müzik listelerinde Nevermind albümü ile Michael Jackson’ı 1 numaradan düşüren efsanevi müzik grubu Nirvana’nın yaşam tarzı, şarkı sözleri , müziği , yarattığı akım ve ölümü ile bir nesli derinden etkileyen vokalist ve gitaristiydi Kurt Cobain. Günümüzde bile halen etkisini  sürdürmeye devam eden ,hakkında teorilerin hiç bitmediği bu müzisyen benimde içinde bulunduğum bir neslin rock yıldızlarından biriydi. Bu yazımda da  Kurt Cobain’den bahsedeceğim sizlere ..

20 Şubat 1967 - 5 Nisan 1994 tarihleri arasında yaşayan Cobain , ömrünün son 3 yılında  rock- metal müzik dünyasında grunge akımına önderlik eden grubu ile X kuşağının efsanesi oldu. 1987 yılında Kris Novoselic ile kurdukları Nirvana grubu, 1989 yılında çok ses getirmeyen Bleach, 1991 yılında müzik listelerini kasıp kavuran Grunge akımının yayılmasını sağlayan Nevermind ,1992 yılında Incesticide, 1993 yılında In Utero albümlerini yayınladı. 

Nirvana , o güne kadar piyasada bulunan  diğer rock gruplarının aksine 4 kişiden değil 3 kişiden oluşuyordu. Solo ve ritm gitar notaları Kurt Cobain ‘in parmaklarından dünyaya yayılırken Bass Gitar’da Kris Novoselic, Bateride Dave Grohl ile 90’ların  bilinen rock & metal gruplarının dışında farklı bir görüntü sunmaktaydılar.

Kurt Cobain , küçük yaşta annesi ve babası boşandıktan sonra annesi ile yaşamaya başladı. Garson olarak çalışan anne , bazı zamanlar ekonomik sıkıntılar nedeni ile ev kiralamada bile sıkıntı yaşamıştı. 9 yaşında  anne ve babasının boşanmasının ardından  ekonomik zorluklar ile tanışmaya başlayan Cobain okul yaşantısında da başarılı olamadı.

12 yaşında gitar çalmaya başlayan Cobain , farklı gruplarla lise yıllarına kadar müzikal deneyimini yaşarken , bir taraftan da Budizm ile tanıştı.

20 yaşındayken  Kris Novoselic ile Nirvana’yı kurduklarında , yapacakları besteler ile rock & metal sound içerisinde en tepeye ulaşabileceklerini  , 30 yıl sonra  bile müziklerinin dinlenmeye devam edeceğini tahmin edememişlerdir heralde.

Profesyonel anlamda kısa müzik yaşantısına 4 stüdyo albümü sığdıran Cobain;  yaşam tarzı, yaşadığı sorunlar , çevresi ile olan ilişkileri ile de gündemden hiç düşmedi.

Küçük yaştan itibaren yaşadığı sorunlar ile büyürken ,  çevresi ile sosyal ilişki kuramayan , yalnızlığı seven bir yapıya da büründü.

Ünlü olmak beklemediği bir durumdu belki , bu da zaten sorunlarla büyüyen bu genç adamın fizyolojik olarak da rahatsızlanmasına sebep oldu. Yaşadığı dayanılmaz mide ağrılarından  ve psikolojik olarak yaşadığı travmaların da etkisi ile uyuşturucu hayatında önemli bir yer tutmaya başladı.  Eroin bağımlısı haline gelen Cobain , bu süre içerisinde çok tartışılan bir evliliğe de imza attı. Hole grubunun üyesi Courtney Love ile evlenen Cobain’in  , 1992 yılında Frances Bean isimli kızı dünyaya geldi.  Uyusturucu bağımlılığı Nirvana içerisinde de sorunlara yol açmıştı. Uyuşturucuya karşı olan Kris ve Dave ile yolları ayrılma noktasına gelmişti. Kızı Frances Bean’in doğumu ile hayatına yeni bir yol vermek isteyen Kurt Cobain , tedavi olmak için hastaneye yatmayı bile kabul etmişti.

1994 yılında grup son turnesini Avrupa’da gerçekleştirmişti. Turne sonrasında Kris ve Dave , Amerika’ya dönerken , Cobain  Roma’ya gitmeyi tercih etti. Roma’da kaldığı otel odasında karısı Courtney Love tarafından uyku ilacı ve şampanyadan dolayı komaya girmiş şekilde bulundu. Roma’da gördüğü kısa tedavi sonrasında Seattle’a geri dönen Kurt Cobain yavaş yavaş ölümüne yaklaşıyordu. Roma’da yaşadığı bu olayın sadece 14 gün sonrasında evinde kendisini tüfeğinin de olduğu odaya kilitledi. Courtney Love’ın polise haber vermesi ile her ne kadar kendisi sorgusunda kabul etmese de intihar girişimi başarısız oldu. Tekrar tedavi olmak için hastaneye yatan Kurt Cobain en son 2 Nisan tarihinde kendisine ile iletişim kurulduktan sonra annesinin  kayıp ihbarı ile 8 Nisan tarihinde evinde ölü bulundu.

Kurt Cobain , 5 Nisan 1994 ‘de evinde pompalı tüfekle yüzüne ateş açarak intihar etmişti. Polis kayıtlarına bu şekilde geçen olay arkasında bir çok soru işareti ile tarihin sayfalarına yerleşti. Adli Tıp otopsisinde kanında aşırı derece de eroin bulunmuştu. Hatta bazı  uzmanlar , bu dozda  uyuşturucunun zaten ölüme sebebiyet verebileceğini , silahla ateş etmeye gerek olmadığını belirtirken, uyuşturucunun etkisi ile silahın düzgün şekilde tutulamayacağını bile belirtiler. Kriminal incelemede silah bedeni üzerinde bulunurken , tetikte parmak izinin olmadığı da tespit edilmişti.

Hayranları bu durumun Cobain’in ölümünün cinayet olduğu tezine tutunmalarını sağlarken en yakınında olan ama o gunlerde evde olmayan Courtney Love’ın da cinayeti işleyen kişi olduğuna dair iddialarını da dile getirmelerine neden oldu.

Kurt Cobain , Seattle  ile özdeşleşen grunge akımının öncülerinden biri olarak  müzik dünyasında adını efsanelerin arasına yazdırmıştı. Kısa süre içerisinde çıkarttıkları albümler ile Billboard ve MTV listelerinde en tepelere çıkmış , Nevermind albümü ile dünya çapında 50 milyonun üzerinde satış rakamlarına ulaşmıştı. Sadece müzik yapmakla kalmayıp , toplumsal konularda da aktif rol almışlardı. Özellikle şarkı sözlerine de yansıttıkları tecavüz ve şiddet konusunda sosyal projelerde yer almış , Bosna Savaşı sırasında yaşanan tecavüzlere dikkat çekmek için konserler düzenlemişlerdi.

Ölümünden sonra Red Hot Chili Peppers, REM vb ünlü gruplar şarkılarının sözleri içerisinde Kurt Cobain'e de yer vererek onu unutmadıklarını gösterdiler.

Tıpkı Jimi Hendrix, Jim Morrison , Janis Joplin gibi o da 27’ler Kulübüne üye olarak ölen Kurt Cobain , müziğin Nirvana’sından , Buda’nın Nirvana’sına ulaşabildi mi bilinmez ama geride bıraktığı eserler ile uzun yıllar daha adından bahsettirmeye devam edecek gözüküyor.

 

 

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunmamaktadır