Vodafone Freezone İstanbul Konseri

16 Aralık 2016

44 görüntülenme

Bir Cumartesi akşamı eğer bulunduğunuz şehirde ; aynı anda hem Teoman’ı hem MFO ‘yü dinleyebileceğiniz , yanına da son donemde yıldızı parlayan Kalben’in farklı sesini de koyarak müzik ziyafeti yaşayacağınız vaad ediliyorsa gitmek lazım değilmi ? 

Vodafone Freezone tarafından organize edilen   #freezonefest kapsamında 10 Aralık Cumartesi akşamı Maslak’da Volkswagen Arena’da çok kalabalık ve güzel bir konser gerçekleşti. Bende uzun zamandan sonra bu kadar büyük bir konseri izleme şansına sahip oldum. Konser için kapılar 18:00 ‘de açılmasına rağmen  Freezone gençliği saat 20:00’ye doğru uzun kuyruklar oluşturmaya başlamıştı. Organizasyonun ilk dikkatimi çeken kapıdaki  kuyruğın hızlı bir şekilde eritilmesi oldu. Bu konserde de çok kısa sürede herkes yerini almaya başlamıştı. 

Sahne açılışını yapan  Kalben'in ;  şarkılarını açıkcası pek dinlemediğim fakat ses tonu ile son dönemde dikkat çeken bir müzisyen olduğunu biliyordum. Ben salona girdiğimde Kalben sahnedeydi. Yaklaşık 1 saate yakın sahnede kalan müzisyen sade orkestrası ve kendi çaldığı gitarıyla şarkılarını dinleyicilerle buluşturdu. Peki performansı nasıldı derseniz ? Bence gayet başarılıydı. Ses sisteminin de çok iyi kurulmuş olması o güzel sesi ruhumuzda hissetmemizi sağladı. Rock sound’u ile gayet başarılı şarkı sözleri oldukça güzel olmuş. Şarkı aralarında seyirci ile diyaloglar kurmaya çalışsada sanki konsere daha adapte olamamış bir izleyici kitlesi etkisi ile de bunu çok başaramadı. Bazen seyirci ile aranızda bağı kuracak olan bir şarkınız olabiliyor. Kalben’i geniş kitlelere tanıtan ve yeniden yorumladığı Haydi Söyle’yi çalmaya başladığında  , bende dahil sanki tüm salon tarafından bekleniyormuş izlenimi yarattı. Şarkıyı konserinin son şarkısı olarak belirleyip , sadece akustik gitar ile çaldı. Başka hiç bir müzik aletinin olmadığı bu yorumda sesi ve gitarı ile seyirciyi derinden etkileyerek “ Bir daha , bir daha “ tezahuratlarını duyması bence gecenin en güzel anlarından biriydi. Tum salon şarkıyı bir daha çalmasını isteyerek beğenilerini gösterdi.

Tüm videolar  telefonla uzaktan ve amatör olarak çekildi . Goruntuye dikkat etmeden sesi dinleseniz yeterli geleceğine inanıyorum. Amator çekim için kusura bakmayın :)

 

Kalben’in arkasından sıra Teoman’a geldiğinde,  sahnenin  hazırlığı salonun heyecanını arttırmaya başlamıştı. Melisa Uzunarslan’ın Gemiler’in giriş introsunu  keman solosu ile çalarak yaptığı açılış eğer bu şarkıyı hem Orhan Atasoy’dan hem de Teoman’dan dinleyen bir geçmişiniz varsa sizi alıp o yıllara götürecek kadar başarılıydı. Teoman’ı üniversite yıllarımda Eskişehir’de Hayal Kahvesi’nde dinlemiştim 2 defa canlı olarak. Gerçekten çok başarılı bir sahnesi vardı . O yıllarda konserlerinde kendisi de gitar çaldığı için daha mikrofona bağlı , sahnede hareket eden bir yapısı yoktu. Yıllar geçtikçe sahne hakimiyeti ve müzikalitesi de değişmiş  ama sesi yıpranmış bir Teoman ile karşılaştım bu kadar uzun yıllar sonrasında ...

Keman solo ile başlayan “Kupa Kızı Sinek Valesi “

 

Konserlerinde hit olmuş eski şarkılarından da bizi mahrum bırakmayan bir Teoman vardı sahnede. Aşk Kırıntıları, Kupa Kızı Sinek Valesi , Renkli Rüyalar Oteli ve  tüm salonun hep beraber söylediği Gemiler çok güzel bir gece geçirmemizi sağladı. Özellikle belirtmeliyim ki şiir gibi dizeleriyle Kupa Kızı Sinek Valesi’ni dinlerken , animasyon klibinin sahneleri gözünüzün önünden  tek tek geçmeye başlar gibi hissediyorsunuz .

Gemiler ‘i söylerken şarkının nakarat kısmını tüm salona söyletmesi , yeni nesil gençlerin de benim gibi bir önceki kuşağa üye dinleyicilerden  daha ateşli bir şekilde şarkıya eşlik etmesi bu şarkının gerçekten bir klasik haline geldiğini kanıtlar gibiydi.

Gemiler şarkısının tamamını bu videoda izleyebilirsiniz. Özellikle şarkının sonuna doğru seyirci katılımını izlemenizi tavsiye ederim

Teoman konserinin sonunda sahneyi grubuna bırakıp veda ederken , grup üyelerinin gitar soloları ile yaptıkları sahne şovu , son donemde izlediğim en iyi sahne şovlarından biriydi. Seyirciyi elektro gitarların sert akorları ile hızlandırıp artık sahneyi  40 yıllık efsane MFÖ ‘ye hazır hale getirmişlerdi.

MFO kendisi için bir efsane haline gelen  Ele Güne Karşı şarkısı ile açılışını yaptığında tüm salon ayakta onları bekliyordu. İlerleyen yaşlarına rağmen hala sahnede fırtınalar estirmeye devam eden efsane üçlü   en bilinen şarkılarını seyirci ile paylaştılar. 

MFO’nün Ele Güne Karşı ile sahneye çıkışı görülmeye değerdi

 

Sarı Laleler , MVAB , Sakın Gelme , Ali Desidero gibi klasikler Türkiye’nin Rolling Stones’u diyebileceğim MFÖ ‘nün hala seyirciyi ateşleyebileceğini gösterdi bize. Tabi arada Fuat Güner ve Özkan Uğur’un  seyirci üzerinden atışmaları , seyirciyi yarıştırmaları da sahneye ne kadar hakim olduklarını , seyirciyi etki altına alabildiklerinin kanıtıydı.

Ne yazık ki Beşiktaş Vodafone Arena yakınlarında patlayan bomba haberinin yayılması  insanların konseri erken terk etmeye başlamasına sebep oldu. İçerde oluşan moral bozukluğu konserin neşesini gölgeledi, bir anda salon boşalmaya başladı. MFÖ, Ali Desidero ‘yu çalarken bizde kendimizi dışarıda yaşanan olaylara  kaptırdığımız için erken çıkmak zorunda kaldık.

Keşke bu üzücü olay yaşanmasaydı da bu güzel geceyi çok daha güzel ve coşkulu kapatabilseydik. Hepimizin temennisi umarım bir gün gerçek olacaktır...

 

 

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunmamaktadır