Teknoloji

5 Adımda Kendi E-Kitabınızı Hazırlayın

13 Nisan 2016

570 görüntülenme

Teknolojinin ilerlemesiyle kitapları da telefon veya tabletlerden okumaya başladık. Şahsen normal kitabın yerini tutmadığını düşünsem de bazen telefonumdan e-kitap okumuyor değilim. 

Bu yazıda 5 adımda kendi e-kitabımızı nasıl hazırlayabileceğimizi göreceğiz. Siz de kendi yazılarınızı, varsa blog sitenizdeki içerikleri e-kitap formatında hazırlayıp sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

1- İçerik Oluşturma

E-kitap hazırlamanın en sancılı yanı, şüphesiz kitapta yer alacak içeriktir. İnsanlara faydalı olacak içerikler elbette e-kitabınızı anlamlı kılacaktır. Normal bir kitap yazmadığınız için yüzlerce sayfa yazıya gerek yok. Biraz yazı, biraz resim-fotoğraf gibi görsellik, e-kitabınızın okunmasını daha kolay kılacak ve ilgi çekecektir. Devir, görsellik devri. İnsanlar -hele internette- sadece yazı okumaktan sıkılıyor.

2- İçeriği E-Kitap Şekline Dönüştürme

İlk bölüm aslında en zor olanıydı. Bu bölümde, elimizdeki içeriği e-kitap haline nasıl dönüştürebileceğimize bakacağız. Aklınıza Microsoft Word mü geldi hemen? Bence uzak durun, zira Word insanı oldukça uğraştıran bir program, kullananlar bilir. İçeriği e-kitap haline dönüştürmek için en güzel yollardan biri Microsoft Power Point uygulaması. Sadece sunum yapmak için kullandığımız bu uygulama, aslında epey yetenekli.

Öncelikle slaytta kitap şablonunuzu oluşturun. Şablonunuzu oluştururken dikkat etmeniz gereken nokta, slaytın sol üst köşesinde ve sağ alt köşesinde logonuzun bulunması. Ayrıca web site adresinizi küçük bir şekilde şablonun herhangi bir kısmına yazmayı ihmal etmeyin. Ardından arka plan seçiminizi yaparak slayt şablonunu hazır hale getirin. Bundan sonra hazırlayacağınız her sayfa için bu şablonu kullanın. Şablonu kopyalamak için şablon slaytın üstüne gelerek sağa tıklayabilir ve “slaytı çoğalt” diyebilirsiniz.

Tıpkı sunum hazırlıyor gibi görsellerinizi ve yazılarınızı slayta ekleyin.

Unutmadan: E-kitap hazırlarken ilk 2 sayfa mutlaka “kapak” ve “içerik akışı‘ndan oluşsun. Tıpkı klasik kitaplar gibi.

3- Sosyal Paylaşım Butonları Ekleme

sosyalmedyabuton

Sosyal Medya butonlarını eklemeyi unutmayın.

E-kitabınızın hızlı bir şekilde yayılmasını istiyorsanız en kritik nokta sosyal paylaşım butonlarıdır.

Her sayfanın sol alt köşesine ya da istediğiniz bir yerine Linkedin,Twitter ve Facebook paylaş butonlarını ekleyin. Bunu yapmak için:

Twitter  paylaş butonu ekleme: Clicktotweet.com sitesine girin, landing sayfanızın URL’sini ve yazmak istediğiniz bilgiyi ekleyin, generate link tuşuna basın. Size alt kısımda bir link verilecek, bu linki sol alt köşeye koyduğunuz “Twitter’da paylaş” butonuna verebilirsiniz.

Facebook paylaş butonu ekleme: Facebook paylaş butonuna vermeniz gereken link:

http://www.facebook.com/share.php?u=Buraya landing page URL’si gelecek

Linkedin paylaş butonu ekleme: Linkedin paylaş butonuna vermeniz gereken link:

http://www.linkedin.com/shareArticle?mini=true&url=Buraya landing page URL’si gelecek

Not: Sosyal paylaşım butonlarını eklemek ve ölçülebilirlik anlamında verim almak istiyorsanız e-kitabınızın indirileceği e-kitaba özel, ayrı bir sayfa hazırlayın. Bu sayfaya landing page deniyor.

4- Kitap Kapağı Oluşturma

Bir kitapçıda dolaştığınızı düşünün. Kitap kapağı ilginç ve cezbedici ise eliniz o kitaba gidecektir. Aynı şey e-kitap için de geçerlidir. E-kitap kapağının dikkat çekici olması gerekir.

İyi bir kitap kapağı hazırlamak için görseli photoshop, word ya da istediğiniz araç yardımıyla hazırladıktan sonra 3 boyutlu hale getirin.

3 boyutlu kapağı kolayca hazırlamak için: 3dpack.com sitesi işinizi görecektir. Ya da “free e-book cover action” yazarak Photoshop actionları indirebilir, tek tıkla 3 boyutlu e-kitap görselleri hazırlayabilirsiniz.

Unutmayın, görsellik önemlidir.

5- PDF’e Dönüştürme

E-kitap okumak için birçok farklı format var fakat herkesin kolayca okuyabileceği PDF, işinizi kolaylaştıracaktır.

İçeriğinizi pdf’e dönüştürebilirsiniz.

Microsoft Power Point ile hazırladığınız slaytları “farklı kaydet” seçeneğiyle kolayca PDF’e dönüştürebilirsiniz.

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

Esra Yılmaz
14 Nisan 2016 10:38
Çok teşekkürler Suat Bey, çok işime yaradı yazınız