Çapalama Tekniği ile Kötü Anılarınızı Değiştirin

1 Haziran 2017

282 görüntülenme

Güne güzel başladınız. Sabah sevdiklerinize, bulutlara ve çiçeklere günaydın dediniz ve gülücükler dağıttınız. Sonra işlere koşturdunuz. Keyfiniz yerinde ve bunu hiç kimse bozamaz diye düşünüyorsunuz….

Fakat iş arkadaşınız hiç beklemediğiniz bir sözle canınızı sıktı. Sen de nereden çıktın der gibi bakarken o sırada müdürünüz geldi ve dün istediği raporu neden yetiştirmediğini sordu sitemle. O’na cevap verirken bankanızdan geldiğini anladığınız çalan telefon, sinirlerinizi biraz daha yıpratmaya sebep oldu. Ve kendinizi dışarı atmak istediniz.

5 dakika önceki ruh halinizden eser kalmadı. Hani güne güzel başlamıştınız, ne oldu? Oflayıp puflarken gökyüzünde salınan bir uçurtma gördünüz ve aklınıza küçükken kırlarda uçurduğunuz uçurtma geldi. Bir anda o güne gittiniz ve ruh haliniz değişti, mutlu hissettiniz kendinizi. İşte bu çapalamaya bir örnek.

Aslında yukarıdaki hikaye hemen her gün başımıza geliyor. Dışarıdan gelen ve elimizde olmayan üzücü ve moral bozucu etkenlerden kurtulamıyoruz. Peki sonrasında yaşadığımız mutluluk anı? O da bazen oluyor ama her zaman gökyüzünde uçurtma görecek durumda olamıyoruz 🙂

NLP’de sıkça kullanılan çapalama tekniği ile uçurtmayı görmeyi sağlayabiliyor ve o üzüntülü ruh halinden çıkış yapabiliyoruz. Peki bunu nasıl yapacağız?

Çapalama Tekniği

Dünyayı beş duyumuzla algılıyoruz: görme, duyma, koku alma, dokunma ve tat alma. Bu duyularımızla olayları ve durumları bilinçaltına kaydediyoruz. Daha sonra benzer bir durumla karşılaştığımızda hafızamızdaki çekmeceden bunu çıkarıyor ve sanki o anı yaşıyormuşuz gibi oluyoruz. 

Bir nevi o ana ve duyguya çapa atıyoruz. Çapalama tekniği ile bunu bilinçli bir şekilde yapıyor ve o anki üzüntülü ruh halinden kurtulabiliyoruz.

Çapalama Egzersizi

Sakin bir ortama geçin, isterseniz sizi rahatlatabilecek mum, tütsü falan da kullanabilirsiniz veya sakin bir müzik de açabilirsiniz. Burnunuzdan derin derin nefes alıp verin birkaç kere. Zihninizi boşaltmaya ve gevşemeye çalışın.

Belli bir sakinliği sağladığınızda sizi çok mutlu eden bir anınızı hatırlayın. Bu bir başarı olabilir, tatil olabilir, kumsalda uzanırken kulağınıza gelen dalga sesleri olabilir….Zihninizde canlandırdığınız bu olayı iyice irdeleyin. Etrafınızda neler görüyorsunuz, kulağınıza hangi sesler geliyor, eğer varsa koku, dokunma..Bunları algılamaya ve o anı yeniden yaşamaya çalışın. Tam anlamıyla hissettiğinizde serçe parmağınıza çimdik atın. Başka bir şey de yapabilirsiniz: işaret ve baş parmaklarınızı birleştirebilirsiniz. Ben serçe parmağımı çimdiklemeyi seçmiştim 🙂  Yeter ki, yapacağınız eylem benzersiz olsun. Şimdi bu olaya bir çapa atmış oldunuz.

Sonra duruşunuzu bozun ve başka bir şeyle uğraşın, telefona bakın vs. Tekrar az önce yaptığınız serçe parmağınızı çimdikleyin, o mutlu anınıza dönebildiniz mi? Eğer olmadıysa yukarıdaki uygulamayı bir kaç kere deneyin. Başarılı olduğunuzda artık o ana bir çapa atmış olacaksınız.

Sonraki zamanlarda kendinizi üzgün hissettiğinizde, kendinizi üzen acı bir olay aklınıza geldiğinizde gözlerinizi kapatın ve serçe parmağınızı sıkın. Bilinçaltınız acıyı unutacak ve çapaladığınız o mutlu ana odaklanacaktır. Bilinçaltı için zaman mevhumu olmadığından şu an o mutlu anı yaşıyorsunuz sanacaktır. Bunu denedikçe sizi üzen ve acı veren olayın daha sonra sizi bu kadar etkilemeyeceğini göreceksiniz.

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunmamaktadır