Sosyal sorumluluk

Demiryolu Hattı Destek Projesi- Hüsniye Köyü

20 Şubat 2016

126 görüntülenme

Üniversiteye girdikten bir ay sonra üniversitede bulunan “Toplumsal Duyarlılık Projeleri” ekibine katıldım. Toplumsal Duyarlılık Projelerinin birçok alt projesi bulunuyordu. Sokaklarda yaşayan kardeşlerimiz , sevgi evlerinde kalan kardeşlerimiz,  dershaneye gidemeyen kardeşlerimiz, bakımevlerindeki ninelerimiz,dedelerimiz için çalışan ayrı gruplar vardı.

Ben de “Demiryolu Hattı Destek Projesi” ekibine katıldım. Demiryoluyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı’nda bir köy okuluna gidilecek ve kardeşlerimizle çok keyifli 3 gün geçirecektik.

Hazırlıklar, yardım çalışmaları için önümüzde birkaç ay vardı.

Öncelikle oraya gidildiğinde hangi aktivitelerin yapılacağına karar verdik.  Kardeşlerimizin  zihinsel gelişimlerini destekleyip, yaratıcılıklarını ön plana çıkaran ve sosyal alanlarda bilgilerini, deneyimlerini arttırmaya yönelik aktiviteler planlandı. Bunlardan bazıları maket uçak yapımı, müzik atölyesi ,kil çalışması ,fotoğraf çekimi ,parmak boya çalışması ,origami, sağlık taraması ve temel temizlik eğitimi , Hacivat ve Karagöz Gölge Oyunu, ebru sanatı ve ağaç dikimiydi.


Bu sırada okulumuzu belirledik : Nevşehir’ in Ulukışla İlçesi’ndeki Hüsniye Köyü’nde bulunan Hüsniye  İlköğretim Okulu. İzinlerimizi aldık, hazırlıklarımızı tamamladık. Hediyelerimizi ve aktivitelerde kullanılacak eşyalarımızı hazırladık; bir gün öncesinde trenin depo diye ayırdığımız bölümüne yerleştirdik.  

Proje günü geldi, doluştuk keyifle trene . Heyecanlıyız, keyifliyiz ve bir an önce köyümüze gitmek istiyoruz.

23 Nisan sabahı köydeydik. Kardeşlerimiz Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı  kutlamalarına başlamışlar, biz de hemen dahil olduk. Gösterilerini izledik, hep birlikte dans ettik, eğlendik. Öğle yemeği saati geldi . Her birimiz ayrı evlerde misafir edildik. Ben  Amerika’da doktora yapan üniversitenin mezunlarından bir araştırma görevlisiyle birlikte bir eve gittim. Araştırma görevlisi arkadaşımız da sosyal sorumluluk projelerinin hayata geçirilmesi ve toplum üzerindeki etkilerini inceleyip tezinde yazmak için bizim projemizi seçmişti. Eve girdik, misafiri olduğum aile çok güzel bir sofra hazırlamış, acıkmışız da hemen yemeğe gömüldük :)  Biraz sohbet ettik, çocuklarının eğitimine önem veren bir aileyle tanıştığım için çok memnun oldum. Böyle bilinçli ve farkında ebeveynler oldukları için tebrik ettik. Aktivite saati yaklaştı. Misafir olduğumuz aileye teşekkür ettik, kardeşimizi aldık ve okula gittik. Her aktivitenin belli bir saati vardı ve sınıf listeleri elimizde çocukları aktivite yapılacak sınıflara yönlendirdik.

Bir sınıfta resim yapılırken, diğer sınıfta üflemeli,vurmalı enstrümanlarla müzik atölyesi yapılıyordu. Sınıfın penceresinden dışarı baktığınızda maket uçaklarını yapmış olanlar uçaklarını uçuruyordu , uçan uçakların peşinden koşuyorlardı :)  Bir ekip dışarda ellerinde fotoğraf makineleri  beğendikleri  görüntüleri  yakalamaya çalışıyorlardı.  

Çıktım okul bahçesinden, okulun çevresinden dolaştım ve yüksek bir yer buldum. Şöyle bir okula baktım, herkes çok mutlu ! Arkadaşlar, çocuklar, öğretmenler, çevrede çocuklarını izleyen aileler öyle mutlular ki ;tarif edilemez bir duygu, kesinlikle!

Akşama kadar aktivitelerimiz sürdü. Akşam ailelere film gösterimi yaptık. Hep birlikte film izledik. Ertesi gün görüşmek üzere vedalaşıp Ulukışla Tren Garı’nda bekleyen vagonumuza döndük ve yataklarımıza çekildik.

Ertesi gün sabah kahvaltısından sonra  yola koyulduk.  Köye ulaştığımızda çocuklar bahçede bekliyorlardı.  Ankara Hamamönü’nde yıllardır Hacivat ve Karagöz Gölge Oyunu gösterimi yapan sanatçımızla sahne hazırlıkları yaptık ve kardeşlerimiz sınıfta yerlerini aldılar. Onlar içerde gösteriyi izlerken biz diğer hazırlıklarla ilgilendik . O sırada bahçede bir araç belirdi. İçinden üniversitenin sağlık ekibi indi. Çocuklara temel temizlik davranışlarını, hijyeni öğretmek ve temel sağlık taraması yapmak için gelmişlerdi.  Gölge oyunundan sonra kardeşlerimizi sağlık sınıfına yönlendirdik.  Kalan zamanda ağaç dikimi, ebru sanatı gibi diğer aktivitelerimize devam ettik.

Akşam olduğunda okul bahçesinde eğlence hazırladık. Hep birlikte oyun havalarıyla kurtlarımızı döktük.. Köyün gençleri Niğde yöresine ait  “ Çilli Bom” diye bir oyun oynadılar biz de hemen aralarına kaynadık :)

Ertesi gün akşamüstü döneceğimiz için sabah erkenden kalktık, köye geçtik. Köyde iki gün boyunca yaptığımız bütün çalışmaları ailelere gösterme vaktiydi :) Sınıflarımızı sergi alanına çevirdik. Bir sınıfta kil çalışmaları , bir sınıfta fotoğraf çıktıları, parmak boya çalışması, ebru ve diğer aktivitelerin  sergileri..

Zaman su gibi akıp geçti; dönüş saatine yaklaştıkça hüzün çöktü..

Hazırlamış olduğumuz paketleri hediye ettik kardeşlerimizle vedalaştık, tekrar geleceğimize dair söz verdik.  Trene döndük ve Ankara’ya doğru yola çıktık.

Burada bitti mi, hayır ! Söz verdiğimiz gibi, tekrar ziyaretlerine gittik tabi ki :)

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda günübirlik kardeşlerimizi ziyaret etmeye gittik. Gece heyecan ve mutluluktan uyuyamamış, Cumhuriyet Bayramını hep birlikte coşkuyla kutlamak için birsürü hazırlık yapmış pırıl  pırıl çocuklar karşıladılar bizi. Selamlaştık, sarıldık ve kutlamalar yaptık; şiirler okundu,dans gösterileri yapıldı.. Hep  birlikte sıraya girdik köyümüzden çıktık , komşu köye gittik şarkılar eşliğinde.  Köy halkını selamladık, bayramlarını kutladık.

Köye dönüp kardeşlerimizle vedalaştık, sınavlarına çok çalışacaklarına dair sözümüzü aldıkJ   Onları çok seven ablaları, abileri olduğumuzu her zaman bizlerle konuşabileceklerini hatırlattık ve dönüş yoluna koyulduk.

O geçirdiğim üç gün ve sonrasında yaptığımız ziyaret.. Yaşadığım duygular çok değişikti; o çocuklar pırıl pırıl , öyle masumlar, o kadar içtenler ki..

İyi ki böyle bir projede bulunmuşum, iyi ki gitmişim dedim ve fırsat buldukça, imkanlarım dahilinde sosyal sorumluluk çalışmalarında bulunacağıma dair kendime söz verdim :)   

 

 

 

 

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunmamaktadır