Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi

26 Eylül 2016

198 görüntülenme

1 Ekim Dünya Kahve Günü'ne özel
Kahve hakkındaki 10 enteresan bilgiyi paylaşayım sizlerle.
Haydi başlayalım!

Madde 1:  Dünyanın En Fazla Kahve İhraç Eden Ülkesi Brezilya

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 01
Brezilya Bütün dünya kahve ihtiyacının %30'unu tek başına karşılamaktadır. Peşisıra gelen Vietnam ve Kolombiya da dahil edildiğinde toplam hacmin %60'ı bu 3 ülke tarafından karşılanır. Marketlerden satın aldığınız Türk kahvesi varya işte o aslında Brezilya kahvesidir. Ucuzdur ve asgari ihtiyacı karşılar bu nedenle talibi çoktur.

 

Madde 2: Kahve Dünyada Ticareti En Fazla Yapılan 2. ürün

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 02Petrolden sonra dünyanın en fazla ticareti yapılan ikini ürünü kahvedir. Tabi bu tek ikincilik değil.

 

Madde 3: Kahve Dünyanın En Çok Tüketilen İkinci İçeceği

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 03Su dan sonra en fazla tüketilen içecek ne kola, ne süt bildiğiniz kahve..

 

Madde 4: Filtre Kahve Espressoya Göre Daha Fazla Kafein İçerir

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 04Şaşırdınız mı? Kafein ölçümü her 100 ml'deki kafein oranına göre yapılır. Espresso bu ölçümde daha fazla kafein içeriyor görünse de servis miktarı duşuk olduğu için siz gidip ayılmak için espresso içerseniz filtre kahveden alacağınız ayılma verimliliğini alamazsınız. Bu durumda benim önerim uzun çekim double espresso ya da sağlam bir filtre kahve.

 

Madde 5: Ekspresso Değil Espresso

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 05Espresso İtalyancada basınçlanmış anlamına gelmektedir. Express bir kahve değildir yani. Espressoya italyanlar kahvenin ruhu derler, haksız da sayılmazlar 15-16 bar basınçla sizi presleseler siz de ruhunuzu teslim edersiniz.

 

Madde 6: Voltaire'in Günde 50 Fincan Kahve İçtiği Söylenir.

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 0650 Fincan kahve içtiği bir çok kaynakta bahsedilir ama fincanın büyüklüğü de önemli kanımca

 

Madde 7: Kahve Aslında Bir Meyvedir

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 07Kahve kirazı denilen meyvenin çekirdekleri önce kurutulur sonra kavrulur ve öğütülür, bütün bu işlemlerden sonra bizim tanıdığımız kahve haline gelir

 

Madde 8: Oromo'nun Keçileri Zıplamasa Kahveyi Tanımayabilirdik

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 08Kahve ilk Etyopyadaki Oromo kabilesi tarafından keşfedildi, kahve meyvesini yiyen kabilenin keçileri deli gibi zıplamaya başlayınca kabiledekiler de meyvenin tadına baktı. Artık o günün sabahına kadar ne oldu onu bilmiyoruz ama insanlık kahveyi kazandı.

 

Madde 9: Evlilik Sözü Verilirken Kahve İçilen Tek Ülke Türkiye

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 09Bizde öyle söz kahvesi içilmeden kız verilmez, hatta sözün mühürü niteliğindedir o kahve.

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi

Madde 10: Doğal Olarak Kahvenin Tuzla Servis Edildiği Tek Ülke de Türkiye

Kahve Hakkında 10 Enteresan Bilgi 10Söz kahvesinde, gelin adayı damada servis ettiği kahveyi şeker yerine tuz koyarak hazırlar. Damat da "senin elinden zehir olsa içerim" mesajı vermek için gıkını çıkarmadan o rezil kahveyi içer ve bitirir. Üstüne de "ellerine sağlık hayatımda böyle güzel(!) bir kahve içmedim der". Tabi bu ritüelin telvesini çıkarıp tuzu bol koyan haznım kızlar olduğu gibi vicdan sahibi hanım kızlarımız da vardır. İyi ki de vardır :)

Bol Kahveli Günler!

Omer Demir
http://twitter.com/demiromer

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

Yunus Sezen
7 Ekim 2016 09:42
Bu faydalı ve eğlenceli anlatımız sonrası gidip kendime bir kahve alıyım:) Ankara'ya gelip beraber kahve içme sözünüzü unutmadık bu arada:))))