Belçika’da Çikolatadan Bir Köy!

6 Şubat 2017

349 görüntülenme

İlk duyduğunuzda Charlie’nin Çikolata Fabrikası filmindeki çikolata şelalelerini ya da Hansel ve Gretel masalındaki şeker evi hatırlayabilirsiniz ama burası aslında Belçika’ nın başkenti Brüksel’de bir müze. İsmi Belgian Chocolate Village olan bu müze aynı zamanda Avrupa’nın en büyük müzelerinden biri, ve sadece çikolata için.

2016 yılı  haziran ayında yaptığım 10 günlük Amanya- Hollanda- Belçika gezisi sırasında yolum bu müzeye düştüğü için kendimi şanslı hissediyorum. Konum olarak Brüksel’in merkezine oldukça yakın , Koekelberg bölgesinde bulunuyor ve metro ile ulaşımı oldukça rahat. (Simonis durağında inmeniz gerekiyor.) Eski bir çikolata ve bisküvi üretim fabrikası olan bu müze tarihinin de hakkını veriyor. Size sadece tadım ve çikolata ikramı sunmayıp çikolatanın yapım aşamalarından tarihini öğrenmeniz olanak sağlıyor. Hatta bahçesindeki küçük bir alanda kakao ağacı ve yetiştirildiği iklime kadar deneyimleme imkanınız oluyor. Girişte sizi karşılayan ekip ve harika kokuyla tur başlıyor. Kakaodan çikolataya giden yolculuğu izleyebileceğiniz sinevizyon odalarında özel olarak hazırlanmış belgeselleri izleyebiliyorsunuz. Tura devam ettiğinizde müzenin her yerinde görebileceğiniz değişik renk ve şekillerdeki çikolatalarla iştahınız daha da kabarıyor. Bir sonraki adımda atölyede yapımı izleyebiliyor ve belki de en güzel bölüm olan tadıma geçebiliyorsunuz. Bizim bu kısımda şansımız çikolataya olan sevgimizi anladığı için eli bol davranan rehberimizin her çeşitten biraz daha ikram etmesiydi.  Hatta tam olarak söylediği şey şuydu : "O kadar mutlu görünüyordunuz ki dayanamadım; bu çikolataları da alın lütfen :) "

Yaşadığımız deneyim yüzümüze yansımış gezerken sonraki bölüme gelip çikolata ile ilgili oyunu oynamaya geçiyoruz. Burada size yaklaşık 10 tane soru soruluyor  ve dijital bir ekranda oynuyorsunuz. Çikolatanın sağlığa faydalarını, doğru bilinen yanlışları da öğrenebileceğiniz keyifli bir alan.  Müzenin aşağı katında ise tarihi köşelerde kakaonun keşfinden dünyaya yayılışını görsellerle okuyabiliyorsunuz. Kullanımının kültürel farklılıkları, sunum şekilleri, kendi içindeki modasına kadar ilgiyle gezebileceğiniz bir alan.

Aşağı tarafta tarihi köşeleri incelerden bahçe kısmına geçtiğinizde birden hava değişiyor. Mecazi anlamda değil, gerçekten burada yapay olarak ekvator iklimi yaratılmış ve kakao ağacı bulunuyor. Gerçek bir deneyim kavramını son noktaya getirmişler diyebilirim.

Turun devamında -pazarlama alanına ilgi duyan ve çalışan biri olarak-  zamanımı en çok geçirdiğim yerlerden birine çikolata markalarının reklamları bölümüne geliyoruz. Aralarında hatırladığım reklamlar da vardı, çocukluğuma götüren reklamlar da vardı ama en güzeli istediğim alana gör seçim yapıp iletişim farklılıklarını görebilmemdi. Tabi müzenin bu kısmı gerçekten ilgi duyanlar için J Çikolata Belçika kültürünün bir parçası haline geldiği için hakkında çıkan haberler, şehre ait simgelerin çikolatadan yapılmış heykelleri, çıkan çizgi romanlar, filmleri inceleyebiliyorsunuz. 

 

 Tur bitiminde geçirdiğiniz güzel zamanı hatırlamanız için çoğu müzenin aksine bir hediye dükkanı değil size ücretsiz verilen kartpostalları alıp kafe kısmına geçebiliyorsunuz. Aklınızda olsun, kafede de tadım yapabilir ya da sevdikleriniz için hediye alabilirsiniz !

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunmamaktadır