Sosyal sorumluluk

Askıda Ekmek

22 Ağustos 2017

169 görüntülenme

Cumartesi akşamı evime ekmek almak için yakınlarda bir fırına uğradım, aldıklarımın ücretini ödemek için kasaya yöneldiğimde duvardaki yazı dikkatimi çekti “ASKIDA EKMEK”. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için fırın sahibiyle keyifli bir sohbete başladık. “ASKIDA EKMEK” ibaresi olan fırınlarda kendi ihtiyacınız olan ekmeği alıp, dilediğiniz miktarda ekstra ekmek ücreti ödeyerek ekmeğin askıya asılmasına katkıda bulunuyorsunuz, eğer ihtiyaç sahibi iseniz askıdaki ekmeklerden ihtiyacınız kadarını talep edebiliyorsunuz. Örnek 4 ekmek ücreti ödeyip 3 ekmek alırsanız 1 ekmeği askıya aldırabilirsiniz. :)
 
Konuya daha vakıf olabilmek için araştırma yapma gereği duydum; Bu proje Türkiye’de ilk kez 2006 yılında Koç Üniversitesi ve Vehbi Koç Lisesi öğrencilerinin bir araya gelerek hayata geçirdiği bir proje, pilot bölge olarak Sarıyer seçilmiş. Sarıyer’de belirledikleri fırın sahiplerine giderek projeyi anlatmışlar fırın sahipleri de projeyi çok beğenerek uygulamaya başlamışlar. Şu anda Dünya genelinde ASKIDA EKMEK, ASKIDA KAHVE, ASKIDA YEMEK gibi ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatan birçok proje bulunmakta.  
 
Gençlerimizin, yurt dışında uygulanan ve toplum tarafından kabul görmüş bu projenin ülkemizde de uygulanması için ön ayak olmaları gerçekten de duyarlı bir davranış. Gönül ister ki bu uygulama sadece ekmek fırınlarında değil pastanelerde, lokantalarda, gıda tüketimi yaptığımız her mekanda faaliyete geçsin.

Fırın sahibiyle sohbetimize devam ediyoruz; Bahçeşehir bölgesinde uygulanan ASKIDA EKMEK projesi için vatandaşların duyarlılık göstererek yüksek katılımda bulunduğunu, ancak bu bölgenin lüks bir semt olmasından kaynaklı gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştıramadıklarından bahsetti. Bu nedenle projenin ihtiyaç sahibi bölgelerde uygulanması için elimizden geleni yapmak ve toplumu bilinçlendirmek için biz bireylere büyük görevler düşmekte. Unutulmamalıdır ki bir yerlerde mutlaka yardıma ve desteğe ihtiyaç var.

TUİK’in 2015 verilerine göre Türkiye’de 43 ilde ASKIDA EKMEK projesi uygulanmakta, ayrıca yapılan araştırmalarda Türkiye’de halkın yüzde 22,4’ü yoksulluk sınırının altında yaşıyor ki bu da yaklaşık 17 milyon insan demek.

Bende üzerime düşen görevi yerine getirmek adına ASKIYA BİR EKMEK bırakarak çorbada tuzum bulunsun istedim.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle….
Emre Turan

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunmamaktadır