Bir öğlen molası: mittag

18 Aralık 2016

194 görüntülenme

Almanya’da ekonomi üzerine okumuş, hatta uzmanlığını dahi tamamlamış bir şef Fatma Yıldırım. Türkiye’ye döndükten sonra radikal bir değişim ile tutkusunun peşinden giderek MSA’da Chef & Owner, profesyonel aşçılık ve işletme eğitimini tamamlamış. Stajını Mikla Restaurant’da Tan Görtan ile 5 ay boyunca Anadolu'daki yerel üreticileri gezip il il tedarikçi belirleyerek tamamlamış. Restoranı Mittag’da da bu konuya olan hassasiyetini sürdürmeye, mevsimsel ve yerel ürünler kullanarak ilk üreticiden almaya, esnafa ve çiftçiye destek olmaya özen gösteriyor. Stajın ardından, Mikla, Num Num, Kronotrop’un da çatısı altında olduğu, İstanbul Yiyecek İçecek Grubu’nun Kurumsal Şefi Cihan Çetinkaya ile 2 yıl işletme deneyimi kazanmış. Hem aşçılık hem tedarik hem de işletme deneyimlerini birleştirip kendi işletmesini açmış, mutfağının patronu, bir girişimci.

2 hafta önce açılmış Mittag.. Özel kutlama ve davet talepleri hariç, 11:30-18:00 arası hizmet veren, 40 kişi kapasiteli, açık mutfaklı, modern ve sade bir dizayna sahip. Her güne özel hazırlanan günün menüsü haricinde sabit menüsü de mevcut. Günün menüsü etli ana yemek, küçük salata ve çorba ya da tatlıdan derleniyor. Bu 3'lü menünün fiyatı 25-35 TL arasında değişiyor. Cuma günleri ana yemekte mutlaka balık var! Almanya’da okurken her Cuma balık çıkarmış yemekte, oradan alışkanlık kalmış. Cumalar balık günü :) Şimdilik sadece öğle yemeğinde servis veren Mittag’ın ilerleyen günlerde değişik projeleri de var. Ayda bir brunch, atölyeler vb. Yakın zamanda sosyal medya hesaplarında duyuruları yayınlayacaklarmış (instagram: @mittag_istanbul ve facebook: /mittagistanbul).

“Hem burada yemek yapın hem de misafirini ağırlayın. Biz de size asistanlık yapalım,” diyor Fatma Hanım :) Atölyeler için hafta içi akşam ve Cumartesi günleri öğlen programları olacakmış. Gruplara özel esnek planlar yapabilmek için açık mutfak dizaynını seçmişler, böylece her türlü atölye çalışması için uygun bir ortam çıkmış ortaya. Siz yemeğinizi beklerken onları mutfakta izlemek de çok keyifli :)

Şimdi esas konuya gelelim.. Yemekler :)

Günün menüsü: Izgara somonlu lazanya, portakallı rokalı salata ve panna cotta vardı. Balığı görünce günlerden Cuma olduğunu da anladınız :) Günün menüsü ile gelen salata yan ürün olarak gelen küçük bir kase. Bu yüzden bu menüyü nasıl bitirdin demeyin lütfen :) Fiyat: 30 TL.

Menüye ek olarak sabit menüden, aynı zamanda favorileri de olan, falafelli tahin soslu salata, siyez bulgurlu etli pırasa dolması, ve ceviz dondurmalı elmalı tart denedik. Somonlu lazanya bildiğimiz klasik lazanya gibi kat kat hamurdan değil, krep gibi sarılı olarak servis edildi. Kapari, krema, somon ve tatlı lazanya hamuru ile çok lezzetli. Salataları, özellikle de falafelli, bayıldım! Roka, baby roka, baby ıspanak, ve pancar. Pancarı hazır turşu sanarak ağzıma atıp, ummadığım tatlılıkta yumuşak bir pancar çıktı :) Yeşillikler bile çok farklıydı. Gerçekten falafelli salata favori! Dolmaya da farklı bir yorum getirmiş, pırasayı siyez bulguru ile doldurmuşlar, beğendim. Panna cotta güzeldi ama elmalı tart ÇOK güzeldi.

Maslak bölgesine yakın, bu samimi mekana İstinye Park’ın karşısından Reşitpaşa'ya doğru inerek ulaşabilirsiniz:

(https://goo.gl/maps/8dpXk68cCMH2)

Lokasyona varınca bu sokakta restoran mı olur diyorsunuz ama etrafta birçok restoran varmış ben de yeni keşfetmiş oldum! Fatma Hanım’a Mittag için bol şans diliyorum.

Bir daha ki keşifte görüşmek üzere...

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunmamaktadır