Bu haftanın önerisi: 19. Randevu İstanbul Film Festivali

18 Aralık 2016

40 görüntülenme

TÜRSAK Vakfı tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Randevu İstanbul Film Festivali 16-22 Aralık tarihleri arasında Atlas Beyoğlu ve Cinemaximum Historia sinemalarında gerçekleşecek.

http://randevuistanbul.tursak.org.tr/

Ben Cumartesi akşamı açılış filmi olan Aşkın Krallığı, orjinal adı ile A United Knigdom filmini izledim. ABD, İngiltere, Çek Cumhuriyeti yapımı, gerçek hayattan uyarlanmış anlamlı bir film.

Fragman: https://www.youtube.com/watch?v=pX5vI4osR50

Sir Seretse Khama Bechuanaland (Afrika kıtasının güneyinde Birleşik Krallık himayesinde bulunan, günümüzdeki Botsvana Cumhuriyeti) dünyaya gelen, o yıllarda Bamangvatoların şefi konumunda olan III. Khama'nın torunu. Babasının hayatını kaybetmesi sonucu kabile şefliğini otomatikman elde eden Khama, 1947'de Londra'da İngiliz Ruth Williams ile tanışıp evlenmeye karar veriyor. Fakat Bechuanaland halkı ve aileleri tarafından beyaz birisinin siyah tenli birisiyle evlenmesi kabul görmüyor. Kültürel ayrımcılığı konu alan duygusal ve politik anlamda güçlü bir tarihi dram. 

http://www.imdb.com/title/tt3387266/?ref_=nv_sr_1

Khama rolünde yer alan David Oyelowo, aynı zamanda Selma (Özgürlük Yürüyüşü) filminde Martin Luther King, Jr. canlandırmıştı. Eğer izlemediyseniz bu film de mutlaka izlenmesi gereken biyografiler arasında. 

http://www.imdb.com/title/tt1020072/?ref_=fn_al_tt_1

Festivalde gastronomi filmleri de yer almakta. Benim dikkatimi çeken Türk Mutfağına Övgü (The Turkish Way) oldu. 

2015'te dünyanın en iyi restoranı seçilen İspanyol El Celler de Can Roca’nın sahibi (üç kardeş: Joan, Josep ve Jordi Roca) bir gastronomi turnesi olarak başladıkları keşif seyahatlerini Cooking up a Tribute (Yemeğe Övgü) adında bir belgesel projesine dönüştürmüşler. Farklı ülkelerde, farklı yemek ve kültürler için yola çıkmışlar. Türk Mutfağına Övgü her biri bir kardeş tarafından anlatılan üç bölümden oluşuyor. İzmir - Tire, Gaziantep ve şarap için Trakya, Bozcaada ve Kapadokya'yı ziyaret ediyorlar. 

Festivalde bir de Türk filmi yer alıyor. Yavuz Özkan yönetmenliğinde, 1978 yapımı Maden, Sosyalist devrimci bir maden işcisinin kötü çalışma koşulları sonucu göçük altında kalmasının ve diğer işçilerin de ayaklanıp greve gitmelerini konu almaktadır. 

Festivalde yer alan 30'a yakın film hakkında detaylı bilgiye filmloverss sayfasından da ulaşabilirsiniz.

İyi seyirler

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunmamaktadır