Feriye Palace & Sevgililer Günü

8 Şubat 2017

124 görüntülenme

İstanbul’da yaşadığınızı sadece köprü trafiğindeyken değil, bir de O’na karşıdan bakarken hatırlayın! İçinde bulunduğumuz ama yaşayamadığımız, ender güzelliklere sahip metropol, eskilerin taşı toprağı altın şehiri..

İstanbul’u hissetmek için hadi bir boğaz havası alalım diyebileceğimiz en güzel noktalardan biri Ortaköy diye düşünüyorum.

Birkaç hafta evvel bir organizasyon için Feriye Palace Restaurantaydım. İşte o tam da İstanbul’u hissedebileceğiniz, arkasından söylenmeyip ne kadar sevdiğinizi anlayacağınız bir manzaraya sahip.

Geçmişte Feriye Karakolu, eski adıyla Feriye Lokantası şimdilerin Feriye Palace Restaurant olarak hizmet veriyor.

Binanın tarihi hakkında internette biraz araştırma yaptım. Karakol, Beşiktaş'ta Dolmabahçe Sarayı ile başlayan Çırağan Sarayı ile devam eden sahilsaraylarına 19.yüzyılın ikinci yarısında dahil edilen Feriye Saraylarının son noktası. Tarihte saraylarının güvenliğinden sorumlu Feriye Karakolu uzun yıllar boş kaldıktan sonra 1995'te Kabataş Eğitim Vakfı tarafından restore edilerek Feriye Lokantası ve Sineması olarak hizmet vermeye başlamış.

İstanbul’un belki de en özel manzarasına sahip bir nokta. Ortaköy Camii, Ayasofya, Kız Kulesi ve Beylerbeyi Sarayı’nın da dahil olduğu bir panoramik manzara!

Feriye Lokantası iken uzun yıllar Türk-Osmanlı mutfağının Türkiye'deki en başarılı restoranlarından biriydi. 2016 yılında el değiştirerek mönüyü genişletmişler, sadece yabancı turistlere değil artık şehrin insanlarına da hitap edecek dünya mutfağından lezetler eklemişler. Açık alanda 56, kapalı alanda 220 kişilik kapasiteleri mevcut.

Avokadolu Siyah Kinoa Salatası

Avakadolu Somon Tartar

Şef Aydın Demir’in ‘’Seyahat Mutfağı’’ adını verdiği menüsünde Avokadolu Somon Tartar’dan Deniz Mahsullü ve Tavuklu Gyoza, Karides Saganaki’ye, Taze Tarhun Soslu Izgara Enginar Dilimleri’nden, Deniz Mahsullü Rigatoni, Fırında Yıldız Anasonlu ve Zencefilli Somon Balığına kadar neredeyse yok yok :) Tatlı menüsü de oldukça geniş. Geleneksel Türk tatlılarından Mascarpone Creme Brulee, Milföy Pasta ve Vanilyalı Panna Cotta’ya farklı tatlı çeşitleri var.

Bir dip not:  Şef Aydın Demir 2004 yılında, Avrupa Birliği bursuyla Prof. Dr. Türkan Saylan başkanlığında 40 kız öğrenciye 7 ay aşçılık eğitimi ve Türk mutfak kültürü dersleri vermiş. Ayrıca 2012’de, merkezi Lyon’da bulunan Toques Blanches du Monde tarafından “Yılın Şefi” ödülünü almış.

Satış Pazarlama Direktörü Esen Hanım ile shbet ederken Sushi konusunda da çok iddialı olduklarını dile getirdi. Tayland’lı Şef Vichian Thanom’ın hazırladığı menüde en çok sevilenler arasında; Crunchy Roll, Spicy Tuna, Gold Dragon Roll, Futo Maki ve Philadelphia Roll yer alıyor.

Bu kadar bahsettikten sonra menüyü paylaşmadan fiyatları görmeden olmaz. Görsellerde yer alan serpme kahvaltıları 85 TL olup, her gün servis ediliyor.

Artakalan yiyecekleri de barınaklara bağışlayarak sokak ve barınak hayvanlarına destek verdikleri için gönlümde ayrı bir yer edindiklerini eklemeden geçemem. Her zaman söylerim günümüz tüketiminde her işletme bu kadar duyarlı olsa açlıktan hiçbir canlı ölmezdi L

14 Şubat Sevgililer günü bu kadar yaklaşmışken bu güzel İstanbul manzarasında romantik bir yemek isteyenler için menü ve fiyat bilgisi de aldım.

Şimdiden sevdiklerinizle günler dilerim.

FERİYE PALACE RESTAURANT MENÜ VE FİYATLAR

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunmamaktadır