Yeni yıl için mekan önerisi: Leonardo Restaurant & Polonezköy

28 Aralık 2016

113 görüntülenme

İstanbul’da olup da İstanbul’dan uzak hissetmek sanırım hepimizin arzusu. Polonezköy de tam böyle bir yer. Beykoz’da eski adı "Adampol" (Adam’ın Köyü) olan bu Leh köyü hafta sonu aktiviteleri, yeme-içme (özellikle kahvaltı ve piknik) için yakın ve güzel bir alternatif. 2.köprüden sadece 15-20 km uzaklıkta kocaman bir tabiat parkı.

https://goo.gl/maps/HJ49RXtakYH2

 

Wikipedia'dan edindiğim bilgilere göre, 1830 Polonya Ayaklanması sırasında hükümet başkanı, daha sonra da Polonyalı sürgünlerin siyasî lideri olan Prens Adam Czartoryski tarafından 1842 yılında kurulmuş. Köyün adı Adam’dan dolayı Adamköy. Yıllar geçtikçe köyün nüfusu 1830 Polonya Ayaklanması ve 1853 Kırım Savaşına katılan askerlerin yanı sıra Sibirya sürgünü ve Çerkes esaretinden kaçan Polonyalılarla artmış. İlk Polonezkoy sakinleri çiftçilik, hayvancılık ve ormancılıkla meşgulken, daha II. Dünya Savaşı öncesinden başlayarak ilk tatilciler Polonezköy’e gelmeye başlamış. 1938 yılında Polonezköy sakinleri T.C. vatandaşlığına kabul edilmişler.

Polonezköy hafta sonu çocuklu ailelerin de rahatlıkla vakit geçirebileceği, at gezintisi, yüzme (havuz), doğa yürüyüşü, bisiklet, paintball, hayvan parkı, piknik alanları vb. tüm seçeneklere sahip. Bunların dışında görülmesi gereken yerler arasında Zofia Rizi Anı Evi, Czestochova Meryem Ana Kilisesi, ve Polonezköy mezarlığı yer alıyor.

Zofia Rızı (Ryży) Anı Evi: Zofia Rızı’nın babası Wincenty Rızı tarafından 1881-1883 yıllarında inşa edilmiş. O dönemin tipik Polonya köy evi mimarisini sergileyen ev orijinalliğinden hiçbir şey kaybetmemiş. Polonya-Türk ilişkilerinde dostluğunun sembolü olarak da anılan ev daha sonra Polonezköy tarihinin ve sakinlerinin hayatlarından hatıraların toplandığı ve sergilendiği bir yer haline gelmiş. Resmi olarak Polonezköy'ün kuruluşunun 150.yıldönümünde, 4 Temmuz 1992 tarihinde halka açılmış.

Açılış saatleri:
1 Mayıs - 31 Ekim döneminde, Pazar ve Bayram günleri
1 Kasım - 30 Nisan döneminde, Pazar günleri
Hafta içi sadece istek üzerine.
Tel: 0216 432 30 82 - 0532 512 64 11 - 0532 608 15 43

Czestochova Meryem Ana Kilisesi: Polonezköy'deki ilk dinsel yapı 1842 yılında inşa edilen Azize Anna kilisesidir. 1894 Büyük İstanbul Depreminde eski küçük kilisenin yıkılmasının ardından, 1914'de bugünkü Czestochovalı Meryem Ana Mabedi inşa edilmiş.

Polonezköy Mezarlığı: Polonya milli şairi Juliusz Slowacki’nin aşık olduğu Ludwika Śniadecka’nın mezarının yanı sıra Polonya Cumhuriyeti Milli Savaş ve Şehitlikler Konseyi tarafından restore edilen 92 diğer tarihi mezar yer almaktadır.

Polonezköy Country Club: Tesisin 1995 senesinde hobi olarak başlatılan değişik hayvan besleme merakı, günümüzde ileri düzeylere gelerek kangurudan geyik ve lamaya kadar çok geniş bir koleksiyon şeklini almış. Asıl amacı özellikle çocukların hayvanları kafes içinde değil, doğal ortamlarında yakından görüp sevmesini sağlamak olsa da maalesef tüm hayvanlar serbest dolaşmıyor. Ben bir hayvansever olarak karşı olsam da, ne yazık ki zamanımızda şehirde yaşayan çocukların hayvanlar ile tanışması için tek fırsat hayvanat bahçeleri.  Tel: 0216 432 30 51

Bir de size Polonezköy’ün festivalinden bahsetmek istiyorum. Benim de araştırınca haberim oldu ama 2017'de mutlaka görmeyi planlıyorum.

Polonezköy Kiraz Festivali: Her yıl Haziran ayında düzenli olarak yapılan geleneksel ve aynı zamanda Türkiye ile Polonya arasındaki bağları kuvvetlendiren kültürel bir aktivite. Bakan ve üst düzey bürokratların da katılımıyla açılışı yapılan Polonezköy Kiraz Festivali süresince Polonya'dan gelen folklor ekiplerinin gösterileri, çeşitli kültürel aktiviteler, sergiler, konserler ve köy kilisesinin bahçesinde resitaller düzenlenmekteymiş. 2016’da 28-29 Mayıs ve 4-5 Haziranda gerçekleşmiş ve Polonya’daki Nietążkowo şehrinden Żeńcy Wielkopolscy halk oyunları sahne almış. 

Festivalden bir kaç video:

https://www.youtube.com/watch?v=OWEN9KLOsWM

https://www.youtube.com/watch?v=D1-UUWkI9Sw 

Polonezköy'den bu kadar bahsettikten sonra gelelim asıl konuya: Leonardo Restaurant.

İstanbul'da gidebileceğiniz en romantik yerlerden biri. Aynı zamanda çocuklarınız ile kahvaltı edebileceğiniz, yazın havuza girebileceğiniz; hatta butik otelinde konaklayabileceğiniz bir restaurant.

90 yıllık bir evi 1993 yılında restore ederek hizmete başlamışlar. İki katlı bu restoran 400 kişi kapasiteye sahip olduğu için birçok düğüne de ev sahiplği yapıyormuş. Alt kattaki kış bahçesindeki şömine çok keyifli. Gerçi restorana girdiğiniz anda her şeye bayılacaksınız, sadece şömineye değil :) Menüsü de oldukça geniş. Hafta sonu açık büfe kahvaltı var. Romantik bir akşam yemeği, hatta evlilik teklifi için uygun bir atmosfer :) Akşam yemeğinden sonra konaklamak isterseniz bir de butik otel açmışlar.

Leo’s butik otel http://www.leonardo.com.tr/polonezkoy-leos-butik-otel.html

Havuzu yarı olimpik açık havuz. Yaz için de aklınızda bulunsun. http://www.polonezkoyhavuz.com/

Ayrıca çocuklar için, için de mini futbol kalesi, badminton, orman evi, tahtarevelli, salıncak ve kaydırak olan bir park var. Fiyatları biraz yüksek olsa da yemeklerini de denemenizi tavsiye ederim.

Yilbasi gecesi için hala bir planınız yoksa menülerini de değerlendirebilirsiniz. Saat 18:30'da başlayacak programları DJ performansı ile sabah 4:00 kadar devam edecek. İçki hariç kişi başı 250 TL, limitsiz yerli içki ile 350 TL. 

Polonezköy'e giderken aracınızın bagajında köpek maması bulundurup yol boyunca açlık ve soğuk/sıcak ile mücadele eden şu canlılara yardım ederseniz de ne güzel olur! 

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunmamaktadır