Anneler Günü ve Ecesu Dönmez'in Hikayesi

7 Mayıs 2016

370 görüntülenme

Geceler boyunca gözüne uyku girmemiş, düşünceli bir anne. Göğsünde broş gibi duran bir prematüre bebek. Şems i Tebriz demiş ki "Sessizlik en güzel sestir; duyabilen için..." İkinci prematüre bebek hikayemiz, başrol oyuncuları Candan Saygel ve kızı Ecesu Dönmez...

AdıSoyadı:Ecesu Dönmez

Doğumtarihi:22.01.2008

Annenin doğum yaptığı zamankiyaşı:31

Doğumhaftası:35

Doğum kilosu ve boyu:1.830 gr ,47 cm 

Küvözde kalma süresi :2 hafta

Taburcu olduğu zamanki kilosu:2000 gr

Geçirdiği ameliyat:Sağ ve sol kasık fıtığı ameliyatı

Şu an ki yaşı ve okul durumu: 9 yaşına,3.sınıfa gidiyor

Büyüdüğünde ne olmak istiyor ? : Öğretmen veya doktor

Ecesu’nun annesi Candan Saygel İstanbul Suadiye’de büyüdü.Havacılık sektöründe çalışıyor.Ecesu’yu dünyaya getirdiği yıl eşinden ayrıldı ve kızını ailesinin desteği ile büyüttü.Zor dönemler geçirdiler. Ecesu sürekli hastalanıyor ve hastanede yatıyordu.Candan geçirdiği o zor günleri Can Yücel’in şiirinden satırlarla özetliyor. “İnsan aklındakilerle gündüzleri, yüreğindekilerle geceleri uğraşırmış...”

Ecesu artık iyi. Candan 31 yaşından beri kızını tek başına büyütüyor. “Hayat herşeye rağmen çok güzel, kızımla beraber nefes alıyorum onun sayesinde yaşıyorum...Sevgisi ve varlığı paha biçilmez...” diyerek özetliyor duygularını.Ecesu annesi ile kurabiye, pasta yapmaktan çok keyif alıyor.Yürüyüşü ve doğayı seviyor... Evcil hayvanlara merakı var evde kaplumbağa ve balık besliyorlar.

Belgin:Sevgili Candan, Mucize Prematüre Bebek "Berk Bancaroğlu" röportajımızdan sonra sırada Ecesu ile sen varsın.Doğumun erken olacağını öğrendiğinde ilk tepkini hatırlıyor musun?

Candan:Çok ani beklenmedik bir haberdi,eşim doğumun yapılacağı sabahın bir gece öncesi geç vakit bana bildirdi. Doktorumuz gebeliğimin sağlıklı olmaması nedeni ile “ölü doğum” olabileceğini belirtip hazırlıklı sezeryan operasyonuna beni almıştı. Göbek kordonunun dolanmış olması ve kızımı besleyen damarlardan bir tanesinin eksik olması nedeni ile anne karnında gelişmemesi neticesinde bebeği kaybetme riski olduğundan ani bir karar ile ameliyata alınmıştım. 

Belgin:Candan, zor bir doğum olsa da kızın sağlıklı doğdu. Hastane günlerinden biraz bahsedebilir misin? Emzirebildin mi? Ecesu ameliyat oldu mu?

Candan:Hastanede iki gece  yatıp eve çıktık. Hiç emziremediğim için sütümü sağıyor, şırınga yada çay kaşığı ile anne sütünü kızıma veriyorduk aynı zamanda ek gıda (mama) desteği vermemizi doktorlar istemişti.

Stresli geçen gebelik dönemi ve sonrasında yaşadığım duygusal inişler ve çıkışlar nedeni ile sütüm hemen hemen hiç olmadı.Eve çıktıktan iki gün sonra gittiğimiz doktor kontrolünde, Ecesu’nun yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatırılmasına karar verildi. Ecesu kilo kaybı yaşamıştı,1500 grama kadar geriledi, göbek bağı enfeksiyonu ve yüksek sarılık değerleri nedeni ile iki hafta küvözde kaldı.Bu süre içerisinde her iki saatte bir süt sağıp bir kaç damla da olsa ane sütü vermeye gayret ettim. Eve çıktıktan sonra da uzun süre sarılık  ile mücadele  ettik ve çok zor geçti. Daha doğduğu bir ay dolmadan da sağ ve sol kasıklarından fıtık ameliyatı oldu.

Belgin:O dönemlerde bir terapi desteği  aldın mı ? Bu dönemleri atlatırken en büyük destekçilerin kimlerdi?

Candan:Herhangi bir terapi almadım, inancımı hiç kaybetmedim. Ailem en büyük destekçilerim oldu. Onların sayesinde loğusalık dönemimde yaşadığım tüm olumsuz süreçleri güç de olsa atlattım.

Belgin:O'nu ilk gördüğünde ne hissettin? Dokunabildin mi?

Candan:Ecesu’yu ilk gördüğüm an doğum sonrası ayılma odasına yanıma getirdikleri andı.İlk söylediğim sorular “Herşeyi tam mı ? Parmakları eksiksiz mi? Sağlıklı mı ?” oldu.Gebeliğim süresince doktorum bebeğin gelişim geriliği olduğundan bahsetmişti, bu nedenle de hep sağlıksız bir bebek sahibi olacağımdan korkuyordum. Aldığım cevaplar sonucunda yaşadığım mutluluğu kelimelerle ifade edebilmemin imkanı yok. 

Belgin:Hastaneden çıkınca hijyen, beslenme gibi konularda nelere dikkat edilmeli? Eve taburcu olduğunuz zaman nasıl bir yaşam biçimi oluşturdunuz? Evde ilk günleriniz nasıl geçti?

Candan:Eve çıktığımızda yenidoğan hemşiresi ile anlaşmıştık hergün geliyor ve tüm ihtiyaçlarımızı nasıl karşılayacağımızı uygulamalı gösteriyordu ilk banyosunu yaptırmak da buna dahil.Çok faydalı olduğuna inanıyorum.

Hijyen konusunda çok hassas davrandık, uzun aylar,yıllar bir koruma kalkanı içerisinde büyütmeye çalıştık çünkü her virus ya da mikrop gelişimini yavaşlatıyor ve ani kilo kaybına sebep oluyordu. O dönemlerde sık sık seninle telefonda görüştüğümüzü hatırlıyorum sürekli gram gram kilo takibi yapıyor ve birbirimize kalorili yiyecek tarifleri veriyorduk. Kilo almadığı zaman oldukça üzülüyordum. 

Belgin:Ben de o günlerimizi hatırlıyorum, bir bebek tartım vardı her sabah aynı saatte çıplak Berk’i tartıyordum. Doktorum "Prematüre bebeklerin taburcu olduktan sonra üç ay içinde günde 25-30 gram ağırlık artışı , 3-12 ay arasında ise günde 10-15 gram kilo alması bebeğin beslenmesinin iyi olduğunun göstergesidir.şeklinde bilgi vermişti ben de tüm takibimi buna göre yapıyordum.İşte Berk'in tartılma fotoğraflarından biri burada 2 kilo. Şimdi o günlere dönüp baktığımda neler yaşamışız diyorum...

Belgin:Kıyafet,bez bulmada sıkıntı yaşadın mı? Çevrenin bebeğini görünce tepkisi ve yorumları neler oldu?

Candan:Kıyafet bulmakta çok zorlandık çünkü doğum yaptığım o yıl sadece bir markanın prematüre giyimleri vardı başka bir alternatif yoktu. Şimdi heryerde rahatlıkla prematüre bebekler için kıyafet  bulunabiliyor.Bez bulmakta sıkıntı yaşamadım.

Kızımı uzun sure kimse kucağına alamadı, korktular bir yerine birşey olacak, kemikleri kırılacak diye o kadar ufaktı ki….Gardrobunun içinde oyuncak bebek gibi görünüyordu...

Belgin:Hangi doktor kontrollerinden geçtiniz? Nasıl sağlık problemleri yaşadınız? Üstesinden gelebildiniz mi? Halen devam eden sağlık problemleri var mı?

Candan:Prematüre bebekler için yapılması gereken tüm sağlık tarama testleri yapıldı;görme,işitme,kardiyoloji,akla gelebilecek tüm taramalar.

Ecesu ilk dokuz ayda kilo ve boy olarak yaşıtlarını yakalayabildi.Ancak sonra iştahsızlık ve kusma sorunları başladı. Uzun yıllar hep doktor ve hastane tetkiklerimiz oldu. Rota virusü dahil çok çeşitli hastalıklardan dolayı hastanelerde  yatışımız oldu.Son yıllarda ilkokula başladıktan sonra sağlığı düzeldi. Tabii bunda yuvaya gitmenin de etkisi  büyük. 3,5 yaşından sonra yuvaya gitmeye başladı oradan türlü mikropları alıp eve geliyor ve hastalanıyordu bu süreç onu ilkokula hazırladı. Son yıllarda ise grip gibi rahatsızlıkların dışında bir sorun yaşamıyoruz, artık bağışıklık sistemi çok daha iyi.

Belgin:Prematüre bebeklerin büyüme takibinde önemli noktalar nelerdir ? Bu konudaki deneyimlerini paylaşır mısın? Sizin yaşadığınız en büyük sıkıntılar neler oldu? Ecesu yaşıtları ile boy ve kilo olarak aynı değerleri yakalayabildi mi?

Candan:Doğum yapılan hastanenin yenidoğan ünitesinin olması ve tecrübeli olmaları bence çok önemli. Hastaneden eve taburcu olmadan önce mutlaka konunun uzmanı yenidoğan doktorları tarafından kontrolleri yapılmalı ve tavsiyeleri dinlenmeli.Doktor ile açık iletişimin kurulmasının da son derece önemli olduğunu düşünüyorum.

İlk 1 yılda kızım yaşıtlarını boy ve kiloda yakalamıştı ancak sonrasında bu fark yine açıldı kiloda ortalamada olsa da boyda yaşıtlarının oldukça altında. Düzenli spor yapması ve sağlıklı gıdalar ile beslenmesi için çok destekliyoruz ancak  çok fark göremedik. Okulunda sınıfın en kısa boylusu ve bu kızımda üzüntü yaratıyor.Kendisini görenler 3.sınıf olduğuna inanmayıp 1.sınıf tahminlerinde bulunuyorlar.

Belgin:Berk için de aynı durum sözkonusu. Boy olarak yaşıtlarından geri geliyor, ancak ben Berk’e geçmişini anlattığım ve fotoğraflarını gösterdiğim için arkadaşlarına "Evet ben kısayım ama ben prematüre doğdum ve kahramanım diyor." Belki sen de Ecesu’ya bardağın dolu tarafını görmesi için bunları anlatabilirsin.

 

Belgin:Ecesu kaç yaşında yürüdü? Kaç yaşında konuştu? Okul çağına geldiğinde yaşadığınız sıkıntılar oldu mu?

Candan:1 yaşına girdiğinde yürüyordu,çok erken  konuşmaya başladı ve düzgün cümleler ile kullandığı kelime sayısı yaşıtlarına göre fazlaydı. Okul çağında boyu nedeniyle çok minyon görünmesinden dolayı biraz sıkıntı yaşadı ancak zamanla aştı. 

Belgin:Prematüre bebeği olan kişiler nelere dikkat etmelidir? Son olarak prematüre bebek sahibi olan annelere tavsiyelerin nelerdir ?

Candan: Prematüre bebek annesi olarak ilk doğduğu günden itibaren sayısını hatırlayamayacağım kadar hastane ve doktor gezdim. Çok yıpratıcı bir süreç oldu. Ancak eğer insanın yanında destek olan bir  ailesi varsa herşeyin üstesinden geliyor.  Tabii hastane ve doktor  seçimi de oldukça önemli.

Prematüre bebeklerin sağlık taramalarının düzenli yaptırılması çok önemli.İlk aylarda ve yıllarda hijyene çok dikkat edilmesini öneririm çünkü alınabilecek olası bir virus çocuğun gelişimini yavaşlatıyor.

Hergün tekrar tekrar Allah’a şükrediyorum kızımı bana bağışladığı için.İnancınızı ve tevekkülü elden bırakmadan sabırla evladınıza bakmanız gelecekte çekilen üzüntülerin hepsini unutturuyor. Sadece bilinçli ve sabırlı olmak gerekiyor. Tüm annelerin ve prematüre bebeklerimizin ömürlerinin uzun ve sağlıklı olması dileğiyle..

Belgin: Röportaja katıldığın için teşekkür ederim Sevgili Candan. Anneler gününü ve tüm annelerimizin gününü bu vesile ile kutluyorum. Cennet annelerin ayaklarının altındadır...

Hayat boyu anne kız el ele olmanızı diliyorum... 

Bize ulaşmak isterseniz belginozer@yahoo.com adresini kullanabilirsiniz. Bu röportaj yaşanılan deneyimlerden ibarettir, mutlaka konunun uzmanı doktorların tavsiyelerini dikkate almanızı öneririz.

Sevgiler 

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

funda yilmaz
8 Mayıs 2016 07:07
Sizleri ve tum premature bebek annelerini yurekten kutluyorum.Bu roportajdan cok etkilendim ve gercekten yasanilanlari sizler kadar olmasada hissettim ve duygulandim.Guzel cocuklariniza cok mulu olacaklari saglik dolu harika yillar dilerim.Bu vesile ile tum annelerin annneler gununu kutlarim.