Röportaj-seyahat

Burcu Tur'un Seyahat Günlüğü

2 Mayıs 2016

1918 görüntülenme

Adana’lı evli ve bir kız çocuğu annesi.Adana’lıların özelliklerini taşır. DNA'sında acı vardır. Çıtkırıldım, hanım evladı değildir.Dobradır, işini aşını bilir, yerini,haddini bilir, bildirir. Adanalı kadın, yanlış yapanı affetmez. Ne kadar sert görünse de yufka yüreklidir, çalışkandır, güçlüdür, vefalıdır.

Burcu Tur Bireysel Müşteri Hizmetleri ve Satış Kıdemli Müdürü. CBU’nun kraliçesi…Gezmeyi, yemeyi içmeyi , spor yapmayı çok sever. Ekibi tarafından lakabı toplantılardan sonra “Burcu Tır rüzgar gibi geçti.”olur bazen. Kahkahaları duyulur bazen anlayın ki tüm KPI’lar başarılmış üzerinde TLP hedefleri de yakalanmıştır. Her zaman commitment ile çalışır, rakkamları görmeden O’nu ikna etmek  zordur. Her zaman her şeyi öngörmemizi ister. Burcu benim hem yöneticim hem de seyahat arkadaşım, beraber öyle çok diyar gezdik ki… Bu röportajla birlikte Burcu Tur’un renkli dünyasına yolculuk yapacacağız…

Belgin:Burcu senin için tatilin anlamı nedir?

Burcu:Benim için tatil deşarj yöntemi demek. Tamamen stresten, sıkıntılarımdan kurtulduğum, kendimi hayal aleminde hatta bazen oralarda yaşarken bulduğum bir deşarj yöntemi. Kısa tatilleri seviyorum, bu kısa tatiller nefes almamı, motive olmamı sağlıyor, daha enerjik bir şekilde hayata tekrar başlıyorum.

Belgin:O halde sen daha çok kısa tatilleri mi tercih ediyorsun? Zaten uzun tatiller sana göre değil.

Burcu:Uzun tatilleri pek tercih etmiyorum. Hiperaktif yapımdan dolayı çok uzun tatil yapmak bana iyi gelmiyor.

Belgin:Bundan sonra en çok görmek istediğin yerler desem, hangi ülkeleri sayarsın ?

Burcu:Alaska en çok görmek istediğim yer. Buzulları, Eskimoları merak ediyorum. Daha sonra Yeni Zellanda ve Vietnam olarak sıralayabilirim. Zanzibar da aklımda. Orası bana değişik geliyor, ancak gitmeden önce sağlığım için aşı olmam gerekiyor, bunu düşününce biraz korkutuyor.

Belgin:Bu ülkeleri neden seçtin? Sende nasıl bir merak uyandırdı?

Burcu: Vietnam’daki yeşil doğa ilgimi çekti. Alaska hep görmek istediğim bir yerdi. Ben daha önce ya uzaydaydım, ya denizin altındaydım, ya da buzullarda yaşıyordum, bunları hissediyorum. Bu nedenle bu ülkeleri görmek istiyorum. Denizin altını da çok severim mesela.

Belgin:Demek seni eski hayatın çağrıyor.Dalış yapıyor musun?

Burcu:Hayır yapmıyorum ama denemek istiyorum.

Belgin:Bugüne kadar gezdiğin ülkeler veya şehirler arasında burayı unutamıyorum,burası beni çok etkiledi dediğin yer desem sana,aklına ilk neresi gelir ?

Burcu:Kızım doğduktan iki yıl sonra, on günlük İtalya turu yapmış ve yaklaşık altı yedi şehir gezmiştik. O tatili hiç unutamıyorum. İtalya’yı çok beğenmiştim, hala çok severim, özellikle de Roma. Verona ise Romeo ile Juliet’in şehridir, Klasik Romalılardan kalma antik Arenası görülmeye değerdir. Verona Unesco Dünya Miras listesinde yer alıyor, herkesin ölümsüz aşkın yaşandığı bu şehre yolunun düşmesini diliyorum.Unutamadığım başla bir tatil ise Uzakdoğu seyahatim oldu. Tayland’a gitme şansım olmuştu. Oradaki insanların sefaletin içerisinde bile hayata bu denli mutlu bakmaları beni çok etkilemişti. 

Tayland 

Belgin: Derya Bey İtalya’ya gittiğinde en çok sevdiği pizzanın funghi olduğunu röportajında söylemişti. Sen de yemeyi içmeyi seviyorsun ama formuna da son derece dikkat ediyorsun, senin favori pizzan nedir?

Burcu: Benim de favori pizzam Funghi. Ben Roma’ya gidince daha çok Alfredo Restaurant’a gitmeyi severim. Fettuccine Alfredo vazgeçilmezim.Her gittiğimde muhakkak yerim.Yanında da Chianti şarap varsa olukça keyif alırım.Bir de son zamanlarda seninle yaptığımız İtalya gezilerinden sonra İtalyanların mili içkisi olan Aperol’u da sayende sevdim.

Roma

Venedik

Belgin:Aperol Spritz İtalyanların aperatif içkisi, turuncu rengi bile insanı kendine çekiyor. Özellikle de sabah içmek çok keyifli oluyor bazen. Peki kimlerle seyahat ediyorsun Burcu?

Burcu:Daha çok Belgin’le geziyorum. Eşim Şansal tam bir Boğa burcu, tam bir keyif insanı, yemek yemeyi çok seviyor. Onunla çok dağ taş gezip, tarihi yerleri görmeyi tercih etmiyorum. En son 14 Şubat’ta Paris gezisi yaptık harika bir geziydi, hem romantikti, hem çok güzel yerlerde yemek yedik. Relax bir tatil geçirdik, her cafede oturup keyif yaptık, günbatımında şarap içtik, Şansal tatilde keyif yapmayı seviyor ve oradan oraya koşturmuyor, ben de ona uyum sağlıyorum. Bununla birlikte kız kıza yaptığımız tatiller gerçekten vazgeçilmez. Kız kıza yaptığmız gezilerde seninle Sezgi ile Burçak ile ayrı bir keyif alıyorum. En yakın gezimiz İzlanda’yı merakla bekliyorum. Özellikle de Blue Lagoon'u görmeyi çok istiyorum.

Tabii annemle de anne kız gezileri yapıyoruz. Roma seyahatimizde annem bana gördüğü her taşı sordu ben de "Anne dedim bir dakika çalışmadım, bunları Belgin çalışıyordu." beraber güldük. Ancak annemle Prag'a giderken akıllandım, yanıma bir kitap aldım ve annem sordukça cevapladım.Sonhabaharda beraber Venedik'e gideceğiz.

Annemle Roma...

Eşimle, Paris 14 Şubat 

Belgin:İzlanda’dan geliyorsun bu kez de 19 Mayıs tatilinde Şansal ile Dubai’ye gidiyorsun. Bir de bana çok geziyor diyorlar.

Burcu:19 Mayıs tatilinde gidiyoruz, Şansal orada işe yaptığı için sık sık gidiyordu biz de merak ediyorduk, ilk kez ben ve kızım Su da gideceğiz. Çölde safari yapacağız,eğlenceli olacak. Ayrıca Dubai'nin gece hayatını da çok merak ediyorum. Gerçekten anlattıkları gibi mi? Dine göre nasıl bir tezatlık yaşanıyor kendim yaşayarak görmek istiyorum.

Belgin:Kızınla seyahatlere ne zaman başladın? Bir anne olarak sence erken yaşlarda seyahat etmenin çocuklar üzerindeki etkisi nedir?

Burcu:İlk kez Su 1.5 yaşındayken Paris’e gitmiştik. İnanılmaz bir seyahatti. Eşimin doğumgünüydü, Burçak da yine yanımızdaydı. Hala emziriyordum, biraz zor oldu. Hala Su’yun en çok sevdiği yer Paris.

Kızımla beraber sık sık Amerika’ya da seyahat ettik. Amerika’da yaşayan kuzenlerimin yanına gittik, uzun süre kaldık. Su Disneyland’a gitti, Halloween partilerine en az iki üç kez katıldı.Tüm bunlar O’nun için çok eğlenceli anılar olarak kalacak, her çocuk gibi Disneyland’ı çok seviyor, özellikle de Orlando Disneyland’ı.

Erken yaşlarda seyahate başlamak çocukların hayal güçlerine olumlu katkı sağlıyor. Disneyland’a ilk gittiğimizde o insanların, o karakterlerin orada yaşadığını düşünüyordu örneğin Princess Aurora ve Brave gibi. Birçok farklı ülke gördü. Amerika’ya gittiğimizde onbeş gün sürekli İngilizce konuşulan ortamlardaydı, döndükten sonra İngilizce öğretmeni bize hemen farktan bahsetti. Tabii ileride nasıl tutarız Su’yu bu konuda bizim için ayrı bir soru işareti... Şimdiden bize “Ben arkadaşlarımla kayak yapmaya gidecek miyim?” gibi sorularla geliyor. Su gezmeyi seven bir çocuk, sanata karşı da çok ilgisi var. Geçen sene birlikte Atina’ya gitmiştik Akropolis’i gezdik. Tek tek heykelleri inceledi üzerinde tarihi hakkında konuştuk.

Belgin:Demek ki yakında Su’ya da bilet almaya başlayacağız. Peki Burcu gezdiğin yerler arasından tekrar tekrar gitmekten keyif aldığın yer desem?

Burcu:Üniversite’den sonra Kaliforniya San Diego’da UCSD’de okudum.Bu nedenle o bölgeyi ve kıyıları bol bol gezdim,hepsi çok güzel yerler benim için. Hala güzel anılarla andığım için unutamadığım ve tekrar görmekten keyif aldığım yerler. San Diego'da Coronado Beach'de en sevdiğim yerler arasındadır. Hotel Del Coronado'da Marilyn Monroe'nin Some Like It Hot filmi de çevrilmiştir.

Belgin:Geçen sene hep beraber Los Angeles’a gittiğimizde ne hissettin yıllar sonra?

Burcu:Çok güzeldi gerçekten, Rodeo Drive’da tekrar anılarım canlandı. Haftasonları üniversite arkadaşlarımızla toplanıp oraya giderdik. Gençken diyorum ben artık, Santa Monica Beach’de günbatımını izlemek, partiler bir harikaydı. Bazen hala o resimlere bakıp anılarda yolculuk yapıyorum.

Belgin:Gençken demeyelim istersen,sen hala gençsin.Diyelim ki sana 1 ay izin verildi hadi rotanı belirleyelim.Gerçi senin 1 ay izin yapabileceğini pek sanmıyorum ama.

Burcu:Hahaha haklısın çok zor benim 1 ay izin yapmam.Küba ve Hongkong olabilir. Eşim iş için Hongkong’a gidiyor çok övüyor. Hatta Hongkong Newyork’dan bile çok daha güzel diye yorum yapıyor. Ben Newyork’u çok severim, o dinamikliği beni herzaman etkilemiştir.

Newyork Times Square 

Belgin:Her sene Newyork’a mutlaka seyahat ediyorsun, hadi bize Newyork’u anlat.Su ile gittiğinizde O da Hakan Bey’in oğlu Alaz gibi jet lag yaşadı mı?

Burcu:Evet mutlaka her sene Newyork beni çağrıyor. Biz yirmi günlük bir Amerika tatili yapmıştık, hem Kurban Bayramı hem de 29 Ekim tatili arka arkaya gelmişti. O tatilde Sandy fırtınasına de denk gelmiştik, felaketti. Biz gittiğimizde kuzenlerimde Long Island’da kalıyoruz. Bir alt sokağa kadar su geldi, elektrik tamamen gitti. Amerikalıların o çaresizliklerini izledim. Kuzenim jenaratör çalıştırdı bu nedenle bizim için bir sorun olmadı. Düzene alışık olan Amerikalıların hayatta kalmaya çalışmasına tanıklık ettim. Bu tatilden sonra Su büyük bir jet lag yaşadı, gecesi gündüzü birbirine karıştı.

Belgin:Bir anne olarak çocukla seyahat edeceklere tavsiyelerin var mı?

Burcu:Geçmişte kardeşim Fırat ateşten dolayı bir hastalık geçirmişti; bu nedenle bir çocuğun ateşlenmesinden çok korkarım. Yanıma mutlaka ateş düşürücü alırım. Ayrıca yurtdışında antibiyotik reçetesiz verilmediği için çantama yedek olarak antibiyotik de koyarım. Su yemeyi sven bir çocuk o yüzden yanıma yiyecek bir şey almıyorum.Babaannesinden gelen bir özellik sanırım yemeğe karşı son derece ilgisi var. Hatta yemek konusunda ben ailenin en kötü üyesiyim. Baba kız yemek yapmayı bir terapi olarak görüyorlar, eşim de çok güzel yemek yapar. Yurtdışına gittiğimizde baba kız kitapçılardan Gurme Lezzetler kitaplarını da topluyorlar. En son Newyork’dan benim için  healty smoothies kitapları satın aldılar.

Belgin:Senin o sabahları içtiğin meşhur sebze sularının tariflerinin nereden geldiği ortaya çıktı.Pancar ve Ispanak suyu... Ben sandviçimi yemeye devam edeceğim. Hadi bize Avrupa’da romantik bir şehri ya da şehirleri anlat...

Burcu: Cenova’da yine sen, ben ve Burçak araba ile çıkıp Portofino, Nice, Cannes ve Monte Carlo’yu gezmiştik. Portofino’da aklıma Andrea Bocelli’nin Love in Portofino şarkısı geliyor. O mavilik, esen meltem, şarkıdaki gibi çalan keman sesi ile aynı şarkı sözlerindeki gibi Portofino kalbimi aldı.

https://www.youtube.com/watch?v=9Q1yQeJPoJA

Monte Carlo’da ihtişamı sevdim. Aklıma Alfred Hitchock’un favori oyuncusu, güzeller güzeli Prenses Grace Kelly geldi. Monaco Katedrali’nde yapılan törende Grace Kelly, rönasans tarzı 290 metrelik kuyruğu Valencia dantelinden bir gelinlik giymişti.İşte o tepede O’nun resimlerini görünce ve ne yazık ki trafik kazasındaki genç ölümünü düşününce hüzünlenmiştim.

Monte Carlo 

Belgin:Benim de Monte Carlo ile ilk aklıma gelen Buddha Bar oldu. Ne yazık ki eksik araştırma yapmışım, yanımıza gece elbisesi almadığımız için ancak giriş kısmında oturmamıza izin vermişlerdi.

Burcu:Hahaha hatırlıyorum.Kadınların hepsi podyumda gibiydiler, ışıltılı ve pullu elbiselerinin içerisinde parlıyorlardı. Biz de sayende spor kıyafetlerle girişte karides cipsi yemiştik sadece. İnşallah bir daha gideriz bu kez akıllandık yanımıza mutlaka gece kıyafeti alacağız.Romantik şehirlerden bahsediyorduk Brugge’u anlatmadan olmaz. Brugge küçükken masallarda okuduğumuz kitaplardaki hayal bir şehre benziyor. Sokaklar çikolata kokuyor, evler aynı Hansel ile Gretel’in masalında olduğu gibi sanki pastadan yapılmışlar rengarenkler. Kanallardaki kuğular ile yaprakları suya değen söğüt ağaçları ile tam bir aşk ya da Balayı şehri Brugge.

Brugge Belçika'ya yolunuz düşerse mutlaka muhteşem soslu midyelerinden denemenizi öneririm.

Avusturya Salzburg'da beni etkileyen küçük ama romantik şehirlerden biri.Kaleye çıkıp tüm şehri ve Salzach nehrinin yeşilliği ile kıvrılışını görmek çok etkileyiydi.Nehrin kenarındaki cafelerden birinde oturup sıcak çikolata içmek, Mozart'ın doğduğu bu şehirde Mozart'ın Requiem adlı eserini dinlemek gerçekten çok güzeldi.

Salzburg 

En çok görmek istediğim romantik yerlerden biri de Avusturya’da Hallstatt. Özellikle Hallstatt’ı karlar altında görmeyi çok istiyorum. Çağan Irmak’ın Instagramındaki fotoğraflarını görmüş ve buraya mutlaka gitmeliyiz demiştim.

Belgin:Biletleri almıştım Burcu, Aralık 2016’da yine Christmas zamanında hep beraber gidiyoruz.

Burcu:Aralık’da Christmas zamanı gerçekten çok keyifli oluyor, geçen sene Aralık ayında da yine sen, ben ve Sezgi Hamburg’a gitmiştik. Kurulan Christmas Market’ler, yılbaşı süsleri ,hediyelik eşyalar, sıcak şarap ve ambiyans gerçekten görülmeye değerdi. Bu yıl Aralık ayında da Hakan Bey’in tavsiyesi ile önce Viyana ardından da Hallstatt’a gideceğiz.

Hamburg Christmas 

Belgin: Biraz da her kadın gibi alışverişten bahsedelim, seyahatlerinde alışveriş yapar mısın?

Burcu: Artık Avrupa’da olan her şey Türkiye’de de var. Zaten üç dört günlük kısa tatillerde genellikle kabin bagajı ile seyahat ediyoruz. Bu nedenle Avrupa seyahatlerimden genellikle magnet alıyorum sadece. Ancak Amerika seyahatlerimde özellikle kızıma giyecek alışverişi yapıyorum. Genelde spor kıyafetlerimi ayakkabılarımı da Amerika’dan alırım.

Belgin:Bir şey unutmadın mı Burcu? Bu aralar her gittiğimiz yerden kupa ya da fincan topluyorsun.

Burcu:Haklısın farklı yerlerden  özellikle renkli, desenli porselen kahve fincaları ve kupalar almayı seviyorum. Eve döndüğümde kahvemi yudumlarken anılarıma o fincanlarla tekrar dönüyorum.

Belgin:Tatil rotalarını nasıl seçersin?

Burcu: Yazın daha çok deniz, kum ve güneş tatillerini seviyorum. Kültür gezilerini yazın yapmayı tercih etmiyorum. Yazın genelde haftasonları Bodrum’a yazlığa gidiyorum. Sabah 06:00’da yüzmek benim için ayrı bir keyif. Akşam da çok geç saatlerde yüzerim. Güneşi denizde batırmayı severim. İlkbahar ve Sonbahar da ise kültür gezilerini seçerim. Newyork’u özellikle Sonbahar mevsiminde çok seviyorum sarının, kızılın tüm tonlarını yaşamak,doğa içerisinde yürüyüş yapmak bana eşsiz bir keyif veriyor.

Sonbahar zamanı Newyork

Belgin:Geçen sene Brezilya Rio’ya gitmiştin. Biraz bize Rio’dan ve sambacı kızlardan bahseder misin? Gerçekten o kızlar filmlerde gördüğümüz gibi muhteşemler mi?

Burcu: Rio muhakkak görülmesi gereken bir yer. Biz içki içerken daha hüzünlü, efkarlı şarkılar dinliyoruz. Onlar ise tamamen fıkır fıkır, dans müziklerini içki içerken seçiyorlar, bambaşka bir kültürdeler. Sambacı kızlar gerçekten tip olarak muhteşemler, çok renkli giyiniyorlar, neşeli bol kahkahalı kadınlar.70 – 80 yaşındaki hanımlar bile sabahları Copacabana Beach’de yürüyüş yapıyorlar. Ben de spor yapmayı çok severim, hatta ekibime de sürekli spor yapmaları için öğütler veririm. Bir de Brezilya denince aklıma muhteşem etler geliyor. Eminim Arjantin’de daha güzeldir ama hala tadı damağımda.

Belgin: Haklısın, biraz kilo alınca hepimize hatırlatma yapıyorsun. Seyahat programların bu yıl için hazır mı? Burayı muhakkak görmek istiyorum diyerek liste tutar mısın?

Burcu:Hahaha benim yerime liste tutanlar var, seninle gittiğimiz seyahatlerde  görülecek yerler listesini sana bırakıyoruz. Sen ne dersen Sezgi ile peşinden geliyoruz, bize kalmıyor. Ben gittiğim yerlerde yemek yemeyi ve belki bir kadeh bir şeyler içmeyi seviyorum.Bu nedenle gitmeden eş dost çevremden restaurantlarla ilgili tavsiyeler alırım. Seyahate gittiğimde güzel bir mekanda oranın meşhur yerel tadlarını tadayım, bir kadeh içki içeyim isterim; bu benim için bir deşarj olma yöntemi.

Brezilya Rio 

Belgin:Bir de seni clublara götürebilsem yurtdışında dans ve müzik ile daha çok deşarj olacaksın ama...Otel tercihlerini öğrensek.

Burcu:Şehir merkezinde olması, metroya yakın olması benim için önemli. Son zamanlarda tatile gittiğimizde 5-6 kız apart otellerde kalmaya başladık, bu da oldukça eğlenceli oluyor, akşam evdeymiş gibi hep beraber oturup sohbet etmek, kahve keyfi yapmak, yarının planını oluşturmak oldukça hoş.

Belgin: Seyahate çıkarkan valizinde olmazsa olmaz eşyaların, kıyafetlerin nelerdir?

Burcu: Kulaklıklarım, burun açıcılarım, renkli renkli gözlüklerim. Çantamda en az 2-3 tane gözlük taşırım. Spor ayakkabı ve şapkalarım. Özellikle spor ayakkabı şehri yürüyerek gezdiğimiz için olmazsa olmazlarım arasında. Aslan burcu olduğum için pullu, süslü ve renkli kıyafetleri ya da ayakkabıları seviyorum.

Belgin: Yurtdışında  yaşadığın Vodafone deneyimlerini bizimle paylaşabilir misin? Örneğin yurtdışındaki Vodafone mağazalarına uğrar mısın?

Burcu: Mutlaka uğrarırım. Almanya Köln’de Vodafone Inspire programına katılmıştım. O sırada da Vodafone mağazalarını gezmiş ve fikir almıştık.

Köln Inspire programında kaldığımız şato..

En son Hamburg’da Vodafone Almanya'yı beraber ziyaret  etmiştik, Almanya’da da müşterilere Red önermişler, farkındalığı arttırmaya çalışmışlardı. Çevrem de tamamen Vodafone kullanıcısı olduğu için herkesin özel müşteri temsilcisi olarak da çalışmaya devam ediyorum. Ailem, dostlarım da yurtdışına seyahat etmeden önce mutlaka hangi paketi , hangi opsiyonları kullanalım diye sorar ve fikrimi alırlar.

Belgin: 2015 yılında En İyi Telemaketing ve Satış Kampanyası dalında çağrı merkezi ödüllerinde ekibinin neden ödül aldığı belli oldu. Satışın çoğunu sen yapıyorsun.

Vodafone Almanya ziyaretimiz...

Belgin: Yurtdışında tarihi yerler desem aklına nereleri geliyor?

Burcu: Prag açıkhava müzesi gibiydi.Kesinlikle tekrar Prag’ı görmek istiyorum. Ordan Dresden’e geçmiştik, Zwinger Sarayı beni çok etkilemişti, o muhteşem Barok yapıyı herkesin görmesini tavsiye ediyorum. Her detayı incelemek isterseniz çok uzun saatlerinizi hatta koca bir gününüzü ayırmanız gereken Zwinger Sarayı'nın bahçesinde dolaşıp hayranlıkla bakmaktan kendimi alamayabilirsiniz. Gittiğim yerlerde çok eskiden insanlar oralarda nasıl yaşamışlar diye hayal etmeye çalışıyorum. Avrupa’nın tarihi gerçekten beni etkiliyor. 

Dresden 

Belgin: Peki sana hayal kırıklığı yaşadığın bir seyahatin desem aklına neresi geliyor ?

Burcu: İsviçre Cenevre diyebilirim.Cenevre’ye açıkcası bir daha gitmem, hafızamda cansız bir şehir olarak yerini aldı.Sadece yediğimiz cheese fondüyü unutamıyorum,tadı hala damağımda.

Belgin:Türkiye’de gezdiğin şehirler arasında aklına nereleri geliyor?

Burcu: Öncelikle memleketim Adana’yı çok severim. Partner firmalarımızın yer aldığı şehilerden Urfa ve Konya’da favori şehilerimin arasında yer alır. Çağrı merkezi ziayretlerimiz sonrasında zaman kalırsa muhakkak Mevlana’yı ziyaret ederim.

Urfa BalıklıgölÜniversitede Bilkent'teyken yakın olduğu için sık sık Kapodokya’ya gidiyorduk. Kapadokya da en sevdiğim yerler arasındadır. Bundan sonra Nemrut’u görmeyi çok istiyorum. Karadeniz turu yaparak Artvin de görmek istediğim şehirler arasında yer alıyor.

Ekim ayında kızımı Anıtkabir’e götürmüştüm.

Belgin: Seyahat anıların desem aklına neler geliyor ?

Burcu: Londra’da gece yarısı oteli bulmaya çalışmamız ve sokakta tek bir taksinin bile olmayışı. Yine geçen yaz Venice Beach’den LA’ye dönmeye çalışırken ıssız sokakta karanlığın içinden bir arabanın yanımıza gelerek biriyle karıştırıp “Tamara” demesini unutamıyorum. Hepimiz ürkmüştük.

Londra Thames Nehri 

Madame Tussauds Londra'da Atamızla.

Amerika’da yine yaşadığım bir maceramı paylaşayım, kız kuzenimle birlikte araba ile seyahat ediyorduk. Erkek kuzenim bizi gece dönerken sakın highwaylerden ayrılmayın diye sıkı sıkı tembihlemişti. Navigasyonu kurmuştuk ama , navigasyon bizi hep arka caddelerden götürüyordu ve hiç highwaye çıkamadık. 1 saatlik yolu 2.5 saatte gitmek zorunda kalmıştık.

Belgin:Gezdiğin gördüğün ülkeler ve şehirlerle ilgili başka eklemek istediklerin var mı?

Burcu:Barselona'ya yıllar önce Şubat ayında gitmiştim, tekrar görmek istediğim şehilerin başında geliyor. Varşova Polonya'yı çok beğenmiştim. Lazienki park Sonbahar mevsiminde oldukça güzeldi yine bu parkın içerisinde yer alan yüzen saray olarak adlandırlan sarayı da unutamıyorum. Varşova da tarihi sokaklar, meydanlar, renkli binalar da çok hoştu.Kopenhag'da çok soğuk olmasına rağmen Christmas zamanı çok renkliydi.Tivoli Park'da kurulan Christmas Festivali harikaydı. Ayrıca orda yediğimiz ördek ve geyik etini de unutamıyorum, çok lezettliydi.

Varşova Lazienki Park 

Varşova 

Kopenhag geyik ve ördek eti...

 

Belgin: Seyahat için yurtdışına ilk kez çıkacaklar için tavsiyelerin neler olur?

Burcu: Yanınızda muhakkak yağmurluk olsun. Biz her gittiğimiz yerden sonra şemsiye almak zorunda kalıyoruz. Yanınızda soğukalgınlığı ilacı ve pastil olsun. Islak mendil yanımda mutlaka taşırım.

Belgin:Çok keyifli ve renkli bir röportaj oldu, değer kattığın için teşekkür ederim.

Burcu:Vodafone Bizden Size'de yer almak çok keyifli olacak.Seyahat etmek çok güzel, farklı kültürleri görmek, insanların yaşam biçimlerine tanık olmak insana çok şey katıyor. Farklı ülkelerde yaşayan insanların aslında hayata bakış açılarını ve olaylar karşısında nasıl tepki verdiklerini de gözlemliyoruz. Bazen de yenilikleri de görüyoruz. Örneğin en son Amerika’daki otelde herşey dijitaldi ve resepsiyonist bile otelde çalışmıyordu, bunu hayatın içerisinde yaşayarak görmek ve deneyimliyor olmak bile insana çok şey katıyor.Herkese seyahat dolu günler diliyorum...

 

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

Erginbay Karabulut
9 Mayıs 2016 14:57
Keyifli ve güzel bir yazı. Gezilen yerlerle ilgili tespitler ve anlatımlar gayet güzel. Ellerinize sağlık...

Duygu Dikmen
6 Mayıs 2016 10:16
Görülmesi gereken bunca güzel yer ile ilgili oluşturduğunuz farkındalık için teşekkürler...

Hakan CAKIR
5 Mayıs 2016 19:54
Okuması zevkli güzel bir röportaj olmuş. Elaziginda gorulesi çok yeri var geldiğiniz de görmenizi isteriz :)

nurdan anit
5 Mayıs 2016 09:43
çok keyifli bir röportaj olmuş ellerinize sağlık

Metin Erkmen
4 Mayıs 2016 09:41
Çok güzel bir ropörtaj olmuş elinize sağlık. Burcu Hanımı daha yakından tanıma fırsatı bulduk. Yalnız Konya fotoğrafının olmaması dikkatimi çekti. Bir sonraki ziyaretimizde mutlaka dikkat edeceğiz :)

Gulsah Mutlu
4 Mayıs 2016 00:25
Yazinizi buyuk bir keyifle okudum, bir sonraki destinasyonunuza gelmek icin gonulluyum, sevgiler:)

Uğur Bayrak
3 Mayıs 2016 18:47
Yine efsana bir röpörtaj yine harika bir yazı ellerine sağlık.