Büyükada’da Yaz

19 Temmuz 2017

132 görüntülenme

Yaz geldi; hava sıcak, bunaldık mı? “Püfür püfür rüzgâr esse, İstanbul’dan uzaklaşsak… Kısa ama İstanbul'a yakın ve keyifli dolu bir tatil olsa…” dediğinizi duyar gibiyim. Bir hafta sonu kaçamağı yapmaya ne dersiniz?

İstanbul’un yanı başımızdaki Adalar muhteşem doğa güzelliği ile bizleri bekliyor.

Kısa bir vapur yolculuğu ile güzel bir hafta sonu tatili, neden olmasın? İstanbul Adalar’ın en gözdeleri; Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada’dır. Ben en çok Büyükada’yı seviyorum.

Bisikletle Ada Turu

Adalar’a gitmişken bisiklete binmek ister miydiniz? Bisiklet kiralamanın saatliği 15-20 TL, günlük fiyatı ise 30-50 TL arasında değişiyor.

Kiralık bisikletler Adalar Belediyesi’nin aldığı kararlar neticesinde sarı renkli olmak zorunda, kiralama esnasında, firmadan kask ve dizlik istemeyi unutmayın. Belediye tarafından alınan karar doğrultusunda saat 19:00’dan sonra ise bisiklet kiralamak yasak.

Faytonla Ada Turu

Biraz nostalji yapmak isterseniz adaların keyfi fayton turu yaparak çıkar. Harika orman ve deniz manzarasının tadını faytonla gezerken çıkarmaya hazır mısınız?

Büyükada'da birbirinden güzel köşkleri, manastırları, kiliseleri, at nalları sesi eşliğinde turlamak için 1-1.5 saat süren tur için ödemeniz gereken tutar 2017 açıklanan fiyatlarına göre 79 TL. Faytonda en fazla dört yetişkin yolcu ile iki çocuk yolcu seyahat edebiliyor. Burgazada’da büyük tur satın alırsanız yaz sezonu için 58 TL ücret ödemeniz gerekecek.

Adalar’daki Plajlar

Büyükada için üç tane plaj tavsiyem olacak.

Büyükada Naki Bey Plajı

Naki Bey Plajı 1984’ten beri hizmet veren bir aile işletmesi, Büyükada plajları arasında en temizlerden biri.  Naki Bey Plajı'nın denizi sığdır ve boy seviyesine kadar kumludur. Ayrıca adaya geldikten sonra iskeleden Naki Bey teknesi ile ücretsiz olarak plaja gitmeniz sağlanmaktadır. Naki Bey Plajı’nın aile plajı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Büyükada Aya Nikola Halk Plajı

Büyükada’nın en temiz 8 plajı arasında yer alan Aya Nikola Halk Plajı, neredeyse dalgasızdır. Aya Nikola Plajı’na çarşıdaki Mavi Marmara iskelesinin yan tarafından motor seferleri bulunmaktadır.

Prenses Koyu Plajı

Prenses Koyu Plajı’na gitmek için Aşıklar Yolu’nu çıkmanız gerekir. Yörükali Plajına yakın olan Prenses Koyu’na ayrıca iskeleden kalkan motorlarla da ulaşabilirsiniz. Mavi Marmara iskelesinin yanından ücretsiz servis yapan Prenses Koyu Plajı teknesini kullanabilirsiniz.

Ulaşım

Aşağıdaki linkten şehir hatlarından Adalar vapur sefer saatlerini inceleyebilirsiniz:

http://www.sehirhatlari.istanbul/tr/seferler/adalar-hatlari-353.html

Nerede Yemeli?

Prinkipo Dondurmacısı’na mutlaka uğrayın.

Büyükada’nın en meşhur lezzetlerinden biri dondurma. Çikolata ve fındık kaplı kocaman kornette servis edilen dondurmaların lezzeti harika. Türk kahveli, limonlu, yaban mersinli, sakızlı dondurmayı tatmadan adadan ayrılmayın.

Büyükada, sahil restoranlarıyla da ünlü. Büyükada’da yapılacaklar listenize bir de balık yemeyi ekleyin. Balık ve meze çeşitlerinin en güzellerini burada tadabilirsiniz. Büyükada yemekleri arasından lakerda, kabak kızartma, çiroz, balık çorbası, asma yaprağında sardalya karşınıza çıkacak lezzetlerden birkaçı.

Benim adadaki favori restaurantım ise Ali Baba. Masaya oturunca meze tabağı arz-ı endam ediyor, taptaze mezelerden istediğinizi seçebilirsiniz. Başka bir yerde tadamayacağınız kabak kızartması özel formülle kızartılıyor ve kağıt gibi oluyor. Ayrıca İstanbul'un en iyi Izgara Kalamarını burada deneyebilirsiniz.

Nerede Kalmalı?

Büyükada’ya gitmişken romantik bir hafta sonu yaşamak, gece balık restaurantlarında keyif yapmak ve en son vapur saat kaçtaydı diye düşünmek istemiyorsanız adadaki  butik otellerden birinde de konaklayabilirsiniz. Üstelik Vodafone Red’li iseniz  otel rezervasyonlarınızı  Hotels.com’dan %10 indirimli yapabilirsiniz.

Benim tercihim Büyükada Port Hotel'den yana. Güne kuşların cıvıltısı ve dalga sesleri ile başlamak, konforuyla  huzurlu, sakin bir ada tatili yapmak istiyorsanız bu otelde kalabilirsiniz. Büyükada Port Hotel, vapur iskelesine yakın ve deniz kenarına sıfır.  Sabahları da otelin Beyaz Bahçe’sinde denize karşı muhteşem bir serpme  kahvaltı sizi bekliyor.

Adada Görmeden Dönmeyin

1-Aya Yorgi Kilisesi’ni ziyaret edin

Büyükada'da 1751 yılında inşa edilmiş olan bu Kilise’ye ulaşmak için ciddi bir yokuşu tırmanmanız gerekiyor. Ortodokslar için iki hac noktasından biri olan kilise denizden 204 metre yükseklikte.

Burası, Hıristiyan Ortodoksların gözbebeği. Özellikle iki kutsal günde, 23 Nisan ve 24 Eylül’de farklı inançlardan insanlar da buraya akın ediyor. Büyükada’daki Aya Yorgi Kilisesi o tarihlerde âdeta bir dilek cennetine dönüşüyor.

2-Yücetepe Kır Gazinosu’nda harika manzarasının keyfine varın

Kiliseye tırmanırken soluklanıp muhteşem manzarayı seyretmek ve şarap içmek için Yücetepe’ye mutlaka uğrayın.

Harika fotolarınızı paylaşırken daha fazla internete ihtiyacınız olursa Yeni Red 7 tarifesine geçebilirsiniz.

3-Büyükada Rum Yetimhanesi'ni görün

Manastır Tepesi’nde bulunan ve 1899 yılında otel olması amacıyla inşaası tamamlanan ve yetimhane başta olmak üzere bir çok amaçla kullanılan bina çok uzun senelerdir kullanılmıyor. Binanın en büyük özelliği ise Avrupa’nın en büyük, Dünya’nın ise ikinci büyük ahşap binası olması.

Yetimhane iki yüz altı oda, büyük bir mutfak, görkemli bir kütüphaneden oluşuyor. Büyükada’nın en yüksek tepesinde bulunan yetimhanenin içi, yılların getirdiği bakımsızlıktan neredeyse harabeye dönmüş durumda

4-Aşıklar Yolu'nda turlayın

Büyükada’ya varıp iskele meydanındaki faytonlardan birine atlarsanız soluğu Aşıklar Yolu’nda alırsınız. Aslında Aşıklar Yolu adada yapılan iki turdan birinin adı. Adada iki tur yolu vardır. Birine ‘Büyük Tur’, diğerine ‘Küçük Tur’ denir. Küçük Tur’a aynı zamanda ‘Aşıklar Yolu’ da denir. 

 5-Büyükada Köşkleri'ni görmeye gidin

Con Paşa Köşkü, İzzet Paşa Köşkü, Reşat Nuri Güntekin Köşkü, Kuyumcuyan Köşkü gibi adanın muhteşem binalarını görebilirsiniz.

Benim favorim ise Reşat Nuri Güntekin Köşkü

Ünlü Türk romancısı Reşat Nuri Güntekin ailesiyle birlikte yaşamıştır. Köşk 998 m2’lik bir alanda üç katlı olarak yapılmıştır. 119 numaradaki üç katlı, mora çalan pervazları olan beyaz ev, bir tarafına denizi, diğer tarafına ormanı alıyor. Bahçe içindeki köşk, Sedef Adası'nın tam karşısına denk geliyor.

Reşat Nuri Güntekin’in 1930’lu yıllarda satın alıp, eşi Hadiye Güntekin ve kızı Ela Güntekin ile yaşadığı bu ev, yazarın diğer romanları “Yaprak Dökümü” ve “Dudaktan Kalbe” deki köşklerini anımsatıyor.

Büyükada’daki bu köşk, koca bir tarihi de saklamaya devam ediyor…

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunmamaktadır