Röportaj-seyahat

Engin Aksoy'un Seyahat Günlüğü

29 Mart 2016

806 görüntülenme

Marilyn Monroe fotoğraf çektimek istedi, Marilyn’ı kıramazdım… 2014 Temmuz ayında kızım Zeynep ile pembe bir Cadillac ile  Los Angeles Universal Studios’da geziyorduk...😋

Vodafone Kurumsal İş Birimi İcra Kurulu Başkan Yardımcı’mız Engin Aksoy ile seyahat üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.Genç,başarılı,karizmatik,her daim nazik ve güleryüzlü olan liderimizin seyahat notlarına gelin birlikte göz atalım… Bu kez bambaşka bir Engin Aksoy röportajı okuyacaksınız… Tek to do list’imiz seyahat, "Completed’e çekelim." arkadaşlar diyecek yine bizlere…

Belgin : Engin Bey sizin için, tatilin anlamı nedir ?

E. Aksoy : Tatilin anlamı,kafa boşaltmak,keyifli vakit geçirmek,iyi yemek ve içmek. Benim için tatil sadece fiziken dinlenmek değil aynı zamanda zihnimi dinlendirmektir.

Belgin : Bugüne kadar kaç ülkeye seyahat ettiniz?

E. Aksoy : Zor soru,şimdi saymam lazım.

Belgin : Hiç yazmadınız mı bugüne kadar gittiğiniz yerleri ?

E. Aksoy : Hiç yazmadım. Nerelere gittim? Sayalım … Tayland, Hong Kong,Çin, Almanya, İspanya, Macaristan, İtalya , Çek Cumhuriyeti,Yunanistan , Avusturya , Portekiz,İsviçre, Letonya, Hollanda, İngiltere, Amerika , Güney Afrika ,İsrail ,Lübnan … 20’ye yakın ülkeye ve farklı şehire seyahat ettim.

Eşimle Amsterdam'da...

Belgin: Bundan sonra en çok nereyi görmek istiyorsunuz ?

E.Aksoy:En çok Norveç’i görmek istiyorum. Doğa tatili yapmak ve fiyordları gezmek istiyorum. İtalya’ya da sınırsız kez gidebilirim.

Belgin: Size tek bir ülke desem,aklınıza neresi gelir ? En çok sevdiğiniz ülke neresi oldu ?

E.Aksoy:Ülke olarak İtalya diyebilirim.Senin için neresi Belgin ?

Belgin: Benim için İngiltere – Londra .Sürekli gidebilirim.

E.Aksoy: İngiltere’yi ben de çok severim ama ikliminden dolayı benim favori ülkem diyemiyorum.

En sevdiğim ülkede , İtalya Ravello'da ailemle ... 

Belgin :Favori ülkeniz İtalya'da nereleri beğendiniz peki ?

E. Aksoy : İtalya'da en çok Lecce ve kuzeyde kalan , içinden Serchio nehrinin de geçtiği Lucca kentini beğendim. Rönesans döneminden kalan Lucca kenti gerçekten de görülmeye değer. Lecce sokaklarında kızım ile... Siesta zamanı sokaklar bomboştu.

      Belgin: Kiminle seyahat etmeyi tercih ediyorsunuz?

      E. Aksoy : Genelde yurtdışına ailemle giderim.Her sene yurtdışına büyük bir derbi maçına gitmek için fırsat yaratıyorum,maçlara ise arkadaşlarımla giderim.

Geçen sene Madrid 2015 Final Four 'dayken...

    Belgin:Size en çok etkilendiğiniz yer yada yerler desem,aklınıza neresi gelir ?

    E. Aksoy :İlk aklıma gelen Barselona,Figueres'te bulunan Dali Müzesi.Sürrealist ressam Dali gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlenmiş,müzeyi gezerken bunu hissedebiyorsunuz. İkinci sırada Endülüs .Cordoba,Granada ve Sevilla mutlaka görülmeli. Bana göre üçü de muhteşem inanılmaz güzel yerler. İnanılmaz etkileyici,iklim çok güzel ,yiyecekler çok güzel,insanlar güzel, canlı ve hareketli .Harika bir yer bence ... Sen gittin mi?

Belgin: Hayır henüz gitmedim ama benim de gidilecek yerler listemin başında geliyor.

 E. Aksoy :Mutlaka gitmeni tavsiye ederim. Elhamra Sarayı 1001 gece masallarındaki rüya sarayların gerçek alemdeki izdüşümü sayılabilecek olan bir saray. Burayı gördükten sonra başka hiçbir yere saray demezsin muhtemelen.Sarayın doğal çevreye uyumu girift yapısı,farklı süslemeleri,su ve yeşili belli bir ahenk içinde buluşturabilmesi,kazandığı şöhretin hiç de haksız olmadığını gösteriyor. Unutamadığım ve tavsiye edeceğim başka br şehir de Kudüs.İnanılmaz bir dinler tarihi var. 500 metrekare içerisinde Mescid-i Aksa, Sinagog ve Hz İsa'nın vaftiz edildiği kilise bulunmakta. Mescid-i Aksa'nın arkasında da Ağlama Duvarı yer alıyor.Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri ...

Belgin: Beyrut’a gitmiş miydiniz? Ben de orada tüm dinlerin iç içe yaşatıldığına şahit olmuştum. 

E. Aksoy :Evet gitmiştim, Beyrut’un hem tarihi dokusu çok güzel.Hem de eğlenceli bir şehir.Hayat dolu bir şehir,eğlence ve yeme içme de gayet iyiydi.

Ekim 2014'de Fransa'da Le Saint Paul Hotel de...

Belgin:Hayalkırıklığı yaşadığınız bir seyahatiniz oldu mu ? Burası hiç beklediğim gibi çıkmadı dediğiniz bir yer aklınıza geliyor mu ?

 E. Aksoy : Letonya Riga’yı hiç beğenmedim. Çok soğuk,hareketsiz ve donuk bir şehir bence Riga.Çok eğlenceli ve hareketli bir şehir bekliyordum ancak hayal kırıklığı yaşadım. 

Belgin: Bir aylık bir izniniz olsa, bu süre içinde hangi ülkeleri görmek istersiniz?

E. Aksoy :1 ay izin güzelmiş 😋 1 hafta için Amerika’ya gitmeye üşeniyorum. 1 ay iznim olsa Amerika’ya gitmek isterim. Amerika’da mesafeler uzun, tek bir şehirde kalınca 1 hafta kaldığımda sıkılıyorum bu nedenle eğer 1 ay iznim olsaydı Amerika’yı gezerdim.

Los Angeles Helicopter Tour. Buna gerçekten 2014 yılındaki seyatimizde bindik. 

Belgin:Sizi şaşrtan bir ülke desem,aklınıza hangi ülke gelir ?

E.Aksoy: Beni şaşırtan ülkelerden biri  Almanya oldu. Genelde sanayi ülkesi olarak düşünülür Almanya. Hemen hemen tüm şehirlerini gezdim.Frankfurt,Köln,Berlin, Hamburg,Stuttgart,Münih…Tüm şehirleri çok güzel,hareketli bir hayatı var,yaşam standartları oldukça yüksek,şehirlerin doğal güzellikleri hoşuma gitti .Ayrıca yeme içme konusunda da neredeyse İtalya kadar Almanya’nın başarılı olduğunu düşünüyorum.

Belgin:Seyahatlerinize son dakika mı karar verirsiniz,yoksa planlı programlı mı hareket edersiniz?

E.Aksoy:Yurtdışı seyahatlerimi 1 ay önceden planlarım.İş yoğunluğu nedeni ile bazen planlarım değişebiliyor.

Belgin:Gitmeden önce tuttuğunuz bir liste var mı? Burayı mutlaka görmeliyim, görmeden dönmemeliyim dediğiniz yerler olur mu?

E.Aksoy: Daha çok yeme içme konusunda listelerim oluyor. O şehirde görülmesi gereken belli başlı yerleri görmeye çalışıyoruruz.Benim tatile gittiğimde en keyif aldığım şey farklı bir mekanda lezzetli bir öğle yada akşam yemeği yemektir. Mümkünse de yerel tadları denemeden dönmek istemiyorum.Gitmeden önce mutlaka ülke,otel,yeme içme mekanlarını araştırırım.

Gaziantep Orkide Pastanesi.

Belgin:Oteli seçerken nelere dikkat edersiniz? Örneğin konfor mu ararsınız ?Şehir merkezinde olmasına mı dikkat ediyorsunuz?Yoksa tavsiye üzerine mi gidiyorsunuz?

E.Aksoy:  Daha önce satış tarafında çalıştığım ve çok seyahat ettiğim için büyük otellerde kalmayı tercih etmiyorum.Büyük otellerde  daha çok kendimi  iş amaçlı gelmiş gibi hissediyorum.Ruhsuz olan büyük otellerdense daha yerel,kendine özgü küçük oteller bulmaya çalışıyorum.Tabii bu durum bazen risk almayı da aynı iş hayatımızdaki gibi beraberinde getiriyor. Ne yazık ki bazen kötü bir otelle karşılabiliyorsunuz.Şehir merkezi tercihim ama dışında da tercih edebilirim.Geçen yaz İtalya’ya Andrea Bocelli konseri için gitmiştik,bir çiftlik evinde kalmaya karar verdik.Toscana’da doğan sanatçı yılda bir kez Temmuz ayında köyü Pontedera’da konser veriyor.Web’den araştırdım ve çok tavsiye edilen,vadinin içerisinde yer alan bir çiftlik evi tarzında butik bir otel seçtim.Ancak servis ve temizlik konusunda ne yazık ki hayalkırıklığı yaşadım.Herşeye rağmen tercihimi küçük otellerden yana kullanıyorum.

İtalya'da Ostuni ... Andrea Bocelli 'nin muhteşem sesinden Time to Say Goodbye dinleyerek İtalya'ya veda ettik. Grazie Bocelli...

Belgin:Kültür gezileri mi yoksa ,deniz,kum,güneş gezilerini mi tercih ediyorsunuz?

E.Aksoy:Deniz,kum,güneş tatillerimi Türkiye’de yaparım.Türkiye dışında tatile  bir kez 15 yıl önce Phuket’e gittim bir de geçen yaz Yunanistan’a gittim.Yaz tatili hariç çok dinlenerek tatili sevmiyorum.Gezmeyi daha çok seviyorum.

2014 Ağustos yaz tatilimizde bisikletlerimizle Ayvalık sahilinde gezerken...

Belgin :Türkiye’de en etkilendiğiniz yer desem neresi aklınıza geliyor ?

E.Aksoy: Geçen sene eşim ve kızımla Antakya,Urfa ve Gaziantep'e gittik, çok keyif aldık.Özellikle Gaziantep'de Zeugma müzesi inanılmaz güzeldi.Urfa'da Balıklı Göl,Göbekli Tepe,Halfeti kesinlikle görülmeli.

Mardin'e de gitmiştim ve çok etkilendim.Kapadokya ,Çanakkale,Kazdağları … Her biri ayrı güzel.Benim Türkiye'de gitmediğim il iki tane ;Hakkari ve Tunceli. Bu iki il dışında güzel ülkemizin her şehrini gezdim.Şimdi de Vodafone "4bucakG" tırıyla Türkiye'yi geziyor ve müşterilerimize Nisan ayı öncesi 4.5G teknolojisini deneme imkanı sunuyor.

 

Belgin : Seyahatlerinizden ne alırsınız ? Gittiğiniz ülkelerden bir şey alır mısınız ? Kolleksiyoncu musunuz ?

E.Aksoy: Yanımda kızım yok ise mutlaka gittiğim yerlerden kendisine kar küreleri alıyorum. Onun dışında  gittiğim yerin eğer hoşuma giden local bir yiyeceği varsa mutlaka alırım.Örneğin geçen hafta Porto’ya gittim ,bir restaurantta peynir tabağı geldi, o peynirlerin isimlerini öğrendim ve bir markete giderek dönmeden önce satın aldım.

Belgin : Seyahate gittiğinizde çantanızda genelde neler oluyor?

E.Aksoy:Yanıma mutlaka kitap alırım. Tatil dışında daha az okuyoruz. Kütüphanemde mutlaka almış olduğum ama okumadığım 5-6 kitabım vardır. Giderken yanıma alırım. Daha çok tarih ve biyografi okumayı seviyorum. Uçakta kitap okuyup bitirmeyi seviyorum. Hergün en az 15-20 sayfa kitap okurum.

Yapılan araştırmalara göre okumak, beyindeki elektrik aktivitesini ve kan akışını artırıyor bu da beyin hücrelerinin daha iyi korunması sağlıyor. 

Tatilde bitirdiğim kitaplar, üçü de tavsiye edilir...

Son okuduğum üç kitabı da paylaşmak istedim. 

Belgin :Tarih okuduğunuzdan bahsettiniz.Örneğin 300 yıllık önce bir yapıya girdiniz ,ne hissediyorsunuz ?

E.Aksoy: Mutlaka gittiğim yerin tarihini öğrenirim.Öğrendiğim zamanda çok etkileyeci olduğunu düşünüyorum,insanlar 500 yıl önce ne yapmışlar,1000 yıl önce ne yapmışlar diye aklımdan geçiriyorum.

Belgin : Çok okuyan mı bilir çok gezen mi? Tek kelimeyle neden?

E.Aksoy:  Bu soru zor…Gezmek insanın vizyonunu açıyor.Bizim insanımız daha çok gördüğünü kabul ediyor. Cevabım gezen bilir bence.

Belgin :Bir seyahatin sizin için olmazsa olmazı nedir ?

E.Aksoy: Keyif ve yemek.

Belgin: Bu yaz için seyahat planlarınız hazır mı?

 E.Aksoy: Nisan ayında San Sebastian’a gideceğim.Bizden Size'de senin San Sebastian yazını okumuştum. Eylül ayında Amerika’ya Newyork ve Boston’a gideceğim. Haziran ayında ise Bozburun’a gitmeyi planlıyoruz. 

Belgin: Seyahat edeceklere ilk kez yurt dışına çıkacaklara tavsiyeleriniz nelerdir ? 

 E.Aksoy: Gidecekleri yer için doğru iklimi seçmeleri önemli. Mesela geçen yaz Ağustos’da İtalya’ya gittim , inanılmaz sıcaktı,Ağustos’da İtalya’da 3 hafta tatil olduğu için de her yer kapalı idi.35 derece sıcağın altında şehri gezmek keyifli olmuyor. İklime uygun bir şehir ve tatil planlanmalı bence.35 derecede şehir gezilmiyormuş bunu tecrübe etmiş oldum.İkinci tavsiyem de şehirleri araştırıp gidilmeli.Lokal turistler nereye gidiyor onu araştırmak lazım.Ben internetten yerel turistlerin nerelere gittiğini bulmaya çalışıyorum.Oralarda tanıdıklarım varsa soruyorum  yada gittiğim otelden gittiğim restauranttan sorarak tavsiye alıyorum. Turistlik yerleri değil,yerel orada yaşan insanların gittikleri yerleri seçiyorum.

Belgin: Seyahatlerinizde giyim tarzınız nasıl olur ?

E.Aksoy: Ben tarz olarak çok spor giyinmem.Spor ayakkabı,şort dolaşmayı eğer hava 35 derece değil ise tercih etmem.Haftasonu İstanbul’da nasıl dolaşıyorsam öyle dolaşıyorum. 

Belgin:Seyahate gittiğinizde mutlaka başka bir şehre yada ülkeye geçmeyi  planlar mısınız ?

E.Aksoy:Seyahatin süresine bağlı aslında. Eskiden bir saniyem boş geçmeyecek şekilde planlıyordum.Şimdi biraz stres oluyor ve yoruluyorum.Bu gece de oraya mı gidecektik? diye düşünüyorum. Seyahat planlarım da artık biraz değişti daha kısa gitmeyi ve sadece bir yerde kalmayı tercih ediyorum artık. Bir haftalık iki haftalık seyahat yapmak işten kopmaya sebep olabiliyor.Kısa ve daha fazla seyahat yapmak, daha fazla mola almak iş verimliliğini de daha fazla arttırıyor. Cumartesi ve Pazar’ın yanına 2 gün izin almak ve 2 ay çalışmak insanı yormuyor ama 4-5 ay izin yapmadan sonra 1 hafta izin kullanmak insanı yoruyor.Kısa tatil ve tek destinasyon yeni hayat görüşüm.

Belgin:Geçen hafta gittiğiniz Portekiz seyahatinizden aklınızda kalan desem ?

E.Aksoy: Braga’ya Fenerbahçe maçına gittim , maç sonucunu hatırlamak istemiyorum ama,stadları biraz ilkeldi, çevresinde bayağı dolaşmamız gerekti.Eski usul üç dört kapıdan geçmek ve biletleri göstermek gerekiyor.Kapıda biletini yırtıyorlar işte o an Vodafone Arena aklıma geldi ve bu Avrupa ülkesine de bir akıllı stad lazım diye aklımdan geçirdim. 

Porto - Portekiz Mart 2016

Belgin :Engin Bey vakit ayırdığınız ve röportaja katıldığınız için çok teşekkür ederim.

E.Aksoy:  Rica ederim , herkese keyifli seyahatler dilerim...

Aşık Veysel ile bitirelim.

Uzun İnce Bir Yoldayım
Gidiyorum Gündüz Gece 
Bilmiyorum Ne Haldeyim 
Gidiyorum Gündüz Gece

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

Gaye Bektemur
31 Mart 2016 12:23
Henüz görmedigim yerler hakkındaki bilgiler çok ilgimi çekti, keyifle okudum.... eline saglik......

Hasret Solak
30 Mart 2016 20:57
Favori yazımız oldu bizim:) Cok keyifli, heyecanla beklediğimize değdi elinize sağlık!👍🏼

Metin Erkmen
30 Mart 2016 15:03
çok güzel bir röportaj olmuş elinize sağlık. Hem Engin Beyi yakından tanıma imkanı sağlıyor hem de yurtdışı gezileri için kullanışlı bilgiler sağlıyor. Tebrikler ve Sevgiler...

Burcu Özdemir
30 Mart 2016 13:36
çok keyifli bir sohbet olmuş, severek okuduk eline sağlık