Röportaj-seyahat

Hakan Çelik'in Seyahat Günlüğü

29 Mart 2016

480 görüntülenme

2010 Kasım ayında göreve başladığında hepimizle tek tek tanışmıştı,ilk sorularından biri ise yol bilgisi idi. Hala bir toplantıya giderken kendisine koordinat bilgisinin gönderilmesini ister. Farklı tarzı,espirili kişiliği,nezaketi,kişisel hayata duyarlılığı ve rahat tavırları ile Müşteri Hizmetleri’ne bugüne kadar görülmemiş bir değişimi de beraberinde getirecekti.Hakan Çelik Vodafone Müşteri Hizmetleri Direktörü'müz. O geldikten 2 yıl sonra Vodafone Müşteri Hizmetleri Türkiye'nin En İyi Çağrı Merkezi seçildi ve sektörün dinamik bir oyuncusu haline geldi. Enerjik bir yapıya sahip olan Hakan Çelik bir seyahat tutkunu,şimdiden yıl sonuna kadar tüm tatil planları hazır. Müzik dinlemeyi seviyor ve Robin Thicke - Blurred Lines şarkısının hit olacağını önceden bilecek kadar iyi bir müzik kulağına sahip .

https://www.youtube.com/watch?v=qODrhss9ALc

Sık sık kullandığı gibi go on diyerek röportajımıza başlayalım...

Belgin :Sizin için tatilin anlamı nedir ?

H.Çelik: Normal günlük hayatımın dışına çıkmak. 

Belgin :Bugüne kadar kaç ülkeye seyahat ettiniz ?

H.Çelik:Güzel soru... 40-45 ülke gördüm diyebilirim.Her ülkeden 3-4 şehir desek , yaklaşık 150 şehir gezmişimdir.

Belgin : Bundan sonra ilk gitmek istediğiniz , listenizde olan ilk 3 yer neresi ?

H.Çelik: Avustralya,Yeni Zellanda,Güney Afrika .Güney Afrika’ya gitmek için bizim oğlanın biraz daha büyümesini bekliyorum, orda yem olmasın sonra .Afrika’da özellikle Mozambik ilgimi çekiyor.Kenya'yı merak ediyorum.Orta Afrika’yı da görmek istiyorum.

Belgin :Tatil programlarını eşiniz mi ,siz mi yapıyorsunuz ?

H.Çelik:  Ben plan yapmayı sevmiyorum.Organize etmeyi de pek sevmiyorum. Eşim bizim evde bu işleri organize eder. Hatta senenin ikinci günü , Vodafone İnsan Kaynakları Resmi Tatil Takvimi yayınlandıktan sonra eşim tüm planları yapar ben sadece tatilden bir gün önce pasaportumu ve valizimi hazırlarım.Benim fikrimi de mutlaka sorarak,yorum yapmamı ister. Benim için birliktelik ve güzel vakit geçirmek önemli. Vodafone gibi benim için de 1 gün değil hergün önce kadın.

Belgin:Seyahate gittiğinizde mutlaka tüm şehri gezmeyi planlar mısınız ?

H.Çelik:  Eşime göre örneğin,Buenos Aires’a gittiysek sabah erkenden kalkıp bütün Buenos Aires gezilmeli , oradaki herşey görülmeli. Ben daha tadını çıkarmak bir yerden başka bir yere koşturmamak peşindeyim. Her tarafı görmek ve tik atmak benim için önemli değil.Benim için o şehirdeki havayı solumak ,yaşamak yeterli.Tabii eşimle bu ikisinin ortasında bir yerde buluşuyoruz.

Belgin:  Seyahat tercihlerinizi nasıl yapıyorsunuz ?

H.Çelik: Yaşlandıkça daha steril , daha güvenli şehirleri tercih etmeye başladım.Eskiden Hindistan’a gitmeyi çok isterdim. Şimdi bana sorsalar Hindistan mı ? bir Avrupa ülkesi mi ? deseler,Avrupa ülkesini seçiyorum. Baba olduktan sonra kendimi sehayatlerde güvenlikten sorumlu devlet bakanı hissetmeye başladım.Devamlı tetikte olduğumda seyahatin tadını çıkaramıyorum bu nedenle de kendimi ve ailemi güvende hissedeceğim ülkeleri seçmeye çalışıyorum. 

Alaz'ın güvenliği benden sorulur 😋

Belgin: Oğlunuz kaç yaşında oldu Hakan Bey ? Hiç beraber seyahat ettiniz mi ?

H.Çelik: Alaz 2 yaşında. Beraber 6 aylıkken Amerika’ya Los Angeles’a gittik. Los Angeles – Meksika arasındaki kıyıları gezdik. 6 aylıkken uçakta nereye koysak duruyordu. O yüzden seyahatte zorlanmadık ve keyifli bir yolculuk oldu. Oğlumun jet lag yaşaması çok ilginçti, gülümseyerek hatırlıyorum.Normalde yemek için uyanırken dönüşte gözünü açmaya çalışıyor ama açamıyordu. Dönüşte 2-3 gün uyku problemi yaşadı sonra da içine cin kaçmış gibi 1 hafta uyuyamadı. Sonra düzeldi ama o dönem komikti.

Alaz ile beraber Los Angeles'a uçarken...

Belgin: Bugüne kadar gezdiğiniz yerler içerisinden en çok etkilendiğiniz yerler desem aklnıza neresi gelir?

H.Çelik:  Uzakdoğu’dan çok etkilendim. Bangkok güzeldi.Kamboçya hala aklımda. Ben Meksika’yı çok seviyorum. Kültürel olarak bize biraz daha yakın. Hem de çok renkli ve eğlenceli bir kültür. Herşeyleri çok sıcak,çok renkli ,yiyecekleri,içecekleri,dansları,partileri harika. Avrupa biraz daha medeniyeti solumak ve biraz daha düzeni görmek açısından değerlendirilebilir.

Uzakdoğuda akrep yesem mi yemesem mi diye düşünürken... 

Belgin: Seyahat arkadaşınız desem?

H.Çelik: Hayatımın büyük bir bölümünde yalnız seyahat ettim. Evlendikten sonra ise eşim yoldaşım oldu.Aynı zevklere ve bakış açısına sahip olduğumuz için birlikte seyahat etmekten keyif alıyoruz.Eşim Didem de evlenmeden önce pekçok yere yalnız seyahat etmiş.

Belgin: Bazen yalnız seyahat etmeyi ben de seviyorum. Tek başıma Moskova’ya gitmiştim.

H.Çelik: Evet bazen güzel olabiliyor, ben de tadını çıkarıyorum.

Elim alçılı bile olsa seyahat yoldaşım Didem'i yalnız bırakmam...

Belgin: En büyük hayalkırıklığınızı hangi seyahatinizde yaşadınız ?

H.Çelik:  Açıkcası bir hayalkırıklığı yaşamadım. Seyahate giderken bir beklenti ile yola çıkmıyorum. Farklı bir yer olması bana ilginç geliyor. İnsanların farklı olması , farklı bir dil ve kültür bile benim için yeterli olabiliyor.

Belgin: Size 1 ay izin verildi,nerelere gidersiniz ?

H.Çelik:  Eşim nereyi ayarlarsa... Tahminime göre küçük bir dünya turu yaparız. Avusturalya’lılar hayatlarının bir bölümünde farklı ülkelere giderek  hem çalışıyor hem de o ülkeyi geziyor. Geçici bir süre kaldıktan sonra yine farklı bir ülkeye gidiyorlar.Öyle bir imkanın da olması güzel olurdu ama yine yaşla beraber insan huzura ve yerleşik düzene de geçmek istiyor tabii.

Belgin:Siz daha çok gençsiniz.  Gideceğiniz ülkeyi yada şehri önceden araştırır -mısınız ?

H.Çelik: En kötü ihtimalle uçakta mutlaka o ülke ile ilgili gezi kitaplarından okurum.Öğrencilik zamanında tarih okumayı hiç sevmezdim ama şimdi çok ilgimi çekiyor. Ben film seyretmeyi çok severim,bazen bir filmi izlerken bak ben de bu filmdeki gibi Viyana’daki opera binasındaydım,demek ki bu sahne burada geçmiş diye eşleştirme yapıyorum. 100 yıllık yada daha eski bir yapıya girdiğimde elimi duvara yada herhangi bir kapıya koyarım. Acaba daha önce buraya kimler elini koymuştu diye düşünüyorum.  İzmir’de Efes Antik Kenti’ne gittiğimde de burada acaba neler yaşandı diye düşündüm ve o duyguyu hissetmeye çalıştım. 

Hakan Bey'in araba kullanırken keyifle dinlediği film müziklerinden biri. Mission impossible...

https://www.youtube.com/watch?v=CnKzVo_V58Q

Çin Seddi selfisi ...

Belgin: Türkiye’de unutamadığınız bir yer var mı ?

H.Çelik: Evet var. Adıyaman Nemrut Dağı. Çok etkilenmiştim. Güneşin doğuşunu seyrettim,gerçekten görülmeye değerdi. Tarihçesini okuduğumda burada Yunan ve Pers tanrılarının mezarlarının olduğunu da öğrenmiştim.Oradaki taşlar ırmağın yataklarından getirilmiş.O dağın tepesine o taşların nasıl getirildiğini düşündüm,şu anda bile dağa belli bir noktaya kadar gidilebiliyor sonra tırmanmak gerekiyor.Manzara nefes kesici  ... Kendinizi zaman makinasına binip ilkçağlara gitmiş gibi hissedebilirsiniz.

Belgin:Türkiye’de bundan sonra nereyi görmek istiyorsunuz ?

H.Çelik:Seyahatlere gittiğimizde araba yada motor kiralayıp kendi rotamızı çizmeyi seviyoruz. Araba ile Karadeniz kıyılarını kıvrıla kıvrıla baştan sona gezmeyi planlıyoruz. Ayrıca  Antakya’yı görmeyi çok istiyoruz. Mardin de gezilecek şehirler listemizde yer alıyor.

Belgin:Kültür gezileri mi,deniz,kum,güneş gezilerini mi tercih ediyorsunuz?

H.Çelik:İkisi de birbirini dengelemeli. Yaptığımız tatillerde de buna dikkat ediyoruz, oğlum doğmadan önce Brezilya ve Arjantin’i gezdik.Sonra Peru’ya geçtik ve Machu Picchu’yu gördük.Ordan geri dönüp son olarak Rio’da deniz tatili yaptık.Böylece önce gezip yorulup sonra dinlenmek için deniz kenarını seçtik.Tatilden dayak yiyerek dönmeyi sevmiyorum.

Önce bol bol gezdik,gökkuşağı da bize eşlik etti...

Sonra da deniz tatili yaptık...

Belgin: Seyahate çıkarken çantanızda olmazsa olmaz nedir ?

H.Çelik: Ben hafif seyahat etmeyi seviyorum. En çok sevdiğim ve kullandığım üç şey var.Birincisi kargo pantolonlar,çok cepli ve paçaları çıkan olanlardan tercih ediyorum.İkincisi trekking ayakkabılarını seviyor ve kullanıyorum. Üçüncüsü de telefonum ve Vodafone hattım olmaz ise olmazdır. Herşey artık akıllı cihazlarda toplanıyor  hem fotoğraf çekmek , hem anında iletişim kurmak açısından rahat ediyorum.Hem de telefonumdaki navigasyonu kullanarak yönümü veya aradığım bir yeri buluyorum.

Akıllı cihazlardan önce haritaları kullanırdık...

Belgin:Bu yaz için seyahat planınız hazır mı ?

H.Çelik:Bir Avrupa seyahati planlıyoruz. Ayrıca Mauritius’a gideceğiz.Yine Amerika yada Kanada’da planlarımızın arasında yer alıyor.

Belgin:  Oteli seçerken nelere dikkat edersiniz? Örneğin konfor mu ararsınız yoksa şehir merkezinde olmasına mı dikkat ediyorsunuz?

H.Çelik:  Benim için şehir merkezinde olması önemli. Gün içerisinde de otele ulaşabilmek , gece dönerken de rahat olması açısından şehir merkezindeki oteller tercihim. Ben kafayı koyduğumda her yerde uyuyabiliyorum. 

Belgin: Gittiğiniz ülkelerden bir şey alır mısınız ? Kolleksiyoncu musunuz ?

H.Çelik: Bir zamanlar kolleksiyoncuydum. Uçak biniş kartlarını biriktiriyordum. 5-6 ülkede yaşayınca taşınmalar sırasında kayboldu.Şimdi her gittiğimiz ülkeden magnetler alıyoruz,her baktığımızda orada olduğumuzu hatırlıyoruz.

Belgin:Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?

H.Çelik:Benim için hayatta herşey bir dengedir. Bu yüzden cevabım her ikiside.

Belgin:Size tek bir şehir desem ? Aklınıza neresi gelir ?  

H.Çelik:Burası benim şehrim diyebileceğim şehir Barselona.Hem şehir yapısı ilginç, hem deniz kenarında ,hem çok aktivite var, geçmişi olan , kültürü ve karakteri olan bir şehir.

Belgin:  Seyahat edeceklere ilk kez yurt dışına çıkacaklara tavsiyeleriniz nelerdir ?

H.Çelik:Biraz komik olacak belki ama ... Evet tavsiyem var.Yurtdışında tuvalet kültürü farklı bu nedenle  ben daha steril olabilmek için hep yanımda ıslak bebek mendilleri taşırım . Rahat ayakkabı oldukça önemli.Kamera ve sizi her an sıcak tutabilecek bir şey de yanınızda olmalı.

Belgin: Hakan Bey samimi,keyifli bir röportaj oldu , çok teşekkür ederim, renkli kişiliğinizi bir kez daha yansıttınız.

H.Çelik: Anılar ve onları belgeleyen fotoğraflar benim için çok önemli.Bence hayatta paha biçilemeyecek şeylerden biri. Gezmek görmek insanı farklı kılıyor. Herkese güzel anılar biriktirebileceği keyifli seyahatler diliyorum... 

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

Gaye Bektemur
31 Mart 2016 12:08
Süper bir röportaj olmuş Belgin cim, kalemine sağlık. ... Ayrıca Hakan bey' in keyifli sohbeti ve verdiği bilgiler de tek kelimeyle muhteşem.....

Metin Erkmen
30 Mart 2016 14:53
10 parmağınızda 10 marifet :) Öncelikle ilk röportaj deneyiminizi tebrik ederim. Umarım bu yazı gibi daha bir çok güzel işler çıkaracaksınız. Röportaj çok öğretici ve eğlenceli olmuş elinize sağlık.

Uğur Bayrak
30 Mart 2016 14:25
super olmuş eline emeğine sağlık ve cidden cok ssamimi bir sohbet olmuş devamını bekliyoruz:9

Burcu Özdemir
30 Mart 2016 13:34
Belgincim, yazılarının sıkı takipçisiyim. Patronumunda kurumsal kimliği dışında, eğlenceli taraflarının sergilenmesine vesile olmuşsun. Eline sağlık Ne gezilerin, ne de güzel tavsiyelerinin son bulunmaması dileğiyle..

Nergis Beygirci
30 Mart 2016 13:29
Çok keyifli bir sohbet olmuş.. Islak mendile koptuuum :) Benim de seyahatlerimde vazgeçilmezimdir. Röportajlar seyahat günlüğüne daha da renk kattı.. Emeğine sağlık arkadaşım..