Kalbim Hallstatt'da Kaldı

3 Kasım 2017

201 görüntülenme

Gözlerinizi kapatın…  Dağların içerisinde, gölün kenarında, kuğuların yüzdüğü, hala soba dumanlarının çıktığı, sessiz, sakin bir köy düşünün.  Meğer masallarda duyduğumuz köyler hala varmış. Kendinizi masalın kahramanı hissedeceğiniz   Hallstatt, son dönemlerde bir çok gezginin uğrak yeri olma özelliğini taşıyor.

Hallstätter Gölü’nün güney batısında, Salzburg ve Graz şehirlerinin arasında bulunan Hallstatt 7000 senelik zengin bir geçmişe sahip. Dünya tarihinin en eski tuz madeni de burada bulunuyor.Hallstatt Unesco Dünya Miras Alanı içinde yer alıyor.

Yaklaşık 1000 kişilik bir nüfusa sahip olan ve Avusturya’nın en eski köyü olan Hallstatt, son yıllarda değeri bilinen bir miras. Bu doğa harikası köye özellikle Uzakdoğulular ilgi gösteriyorlar hatta Çin’de bu köyün kopyası yapılmış.

Hallstatt Alp dağlarına yakınlığından dolayı dağ iklimine sahip. Kışın hava -2, -3 dereceye düşerken yazın 25 derecelere kadar yükseliyor. Hallstatt’ın her mevsim farklı bir havası var. Biz Aralık ayında gitmiştik hava oldukça soğuktu ancak kar yağmadı. Eminim beyazlar içerisinde Hallstatt adeta bir kartpostal gibi olacaktır.

 

Hallstatt küçük bir köy olmasına rağmen mutlaka bir gece kalmanızı öneririm. Turistik tüm yerlerini gezebilir, özellikle akşamüzeri saatlerinde sıcak kahvenizi ya da şarabınızı göl manzarasında yudumlayabilirsiniz.  Kendine özgü dükkanlarından hediyelik eşya alabilirsiniz. 

Hallstatt’da Nerede Kalınır ?

Biz Heritage Hotel Hallstatt’da kaldık. Üç adet tarihi binadan oluşan otel Hallstatt’da en çok tercih edilen otellerden biri. Ana bina  Haus Kainz’de,  Hallstatt’ın 400 yıllık binası Haus Stocker ana binaya 3 dakikalık yürüme mesafesinde.  Üçüncü binası olan Haus Seethaler ise yamaçta bulunduğundan panoramik bir göl manzarasına sahip. Otelin tüm odalarından göl manzarasını görmeniz mümkün. Kahvaltı ise oda fiyatına dahil değil

Otelin balkon kapısından göle doğru açılan manzara unutulmazdı.  Hallstatt kasabasının araç trafiğine kapalı tarihi merkezinde yer alan bu otelde yatağınızdan göl manzarasını izlemek size oldukça keyif verecek.  Romantik bir tatil isteyenler kaçırmamalı!

Hallstatt’da Ne Yapılır ?

Tuz Madenleri

Hallstatt’ın gezilecek  en turistik yeri Tuz  Madenleri. Tuz Madenleri’ne  çıkmak için iki seçeneğiniz  var; 1 saatlik bir yürüyüş  parkuru veya 3  dakikalık bir füniküler  macerası.  Toplamda 30 Euro vererek finikülerle  gidip dönüyorsunuz  ve Tuz madenlerini bir rehber  eşliğinde geziyorsunuz.

 Dachstein Skywalk (Gözlem Noktası)

 Füniküler  ile yukarı çıktığınızda 2700 metre  yüksekliğe ulaşacaksınız. O meşhur  üçgen panoramik görüşünün olduğu  yerde şanslı gününüzde iseniz ve hava açık ise  Slovenya  ve Çek Cumhuriyeti’ni bile görebilirsiniz. Burası   World Heritage View (Dünya Miras  Görüşü) olarak geçmektedir. Buradan bir süre ayrılmanız kolay  olmayacak. 

Market Square

Avrupa’nın klasik meydanlarına alışmış olsak da burası kaybolmanın nerdeyse imkansız olduğu küçük bir meydana sahip. Meydanın ortasında bulunan Holy Trinity (Baba, Oğul, Kutsal Ruh) sütununun önünde, yüzünüz göle doğru dönük şekilde durursanız sütunun sol çaprazında Evangelist Klisesi’ni görebilir, sağ tarafında minik kafelere ve dükkanlara rastlayabilir, sağdaki dar sokaktan biraz daha ilerleyince Hallstatt Kültür Miras Müzesi’ni görebilir ve oradan da dümdüz yürüdükten sonra otobüslerin ve arabaların park ettiği alana ulaşabilirsiniz.

Beinhaus(Kemik Ev)

Ölülerin konulduğu evler eskiden Alpler’in doğusunda çok yaygın iken evlerin çoğu zamanla yok olmuş. Hallstatt’daki kemik ev ise en sonunculardan biri ve içinde 1200’e yakın kafatası bulunuyor. Bu kemik ev köyün tepesinde görülen St Michael Kilisesi’nin girişinde bulunuyor. 1700’lü yıllarda zamanla mezarlıklar dolduğu için ölülerin kafataslarını ve kemiklerini çıkarıp kurutmuşlar, temizlemişler ve kafataslarını motiflerle boyamışlar. Bu kafataslarının çoğu 18nci yüzyılın sonlarına doğru boyanmış, bazısı ise 20’nci yüzyılda hala boyanmaya devam edip sergilenmiş. Buradaki en son konulan kafatası ise 1983 yılında ölen bir kadına ait. Kendisi ölmeden önce kemiklerinin ve kafatasının oraya konulmasını istemiş. Kafataslarını ve kemikleri görmek istiyorsanız buraya giriş ücreti yalnızca 1.5 euro. 

Hallstatt’da Nerede Yenir ?

Hallstatt gölünde yakalanan balığın tadına mutlaka bakmalısınız. Gasthof Zauner’deki restoranın balık menüsü denemeye değer.
Hallstatt’daki Kahve Dükkanları; Cafe Derbi, Polreich, Die Gemischtwarenhanlung Am See, Cafe Bachts
Hallstatt’daki Restaurantlar; Gasthof Zauner Seewirt, Gruenerbaum Restaurant, Pizzeria Bella Milano, Rudolfsturm, Karmez Kebab

Cafe Bachts Polreich’de gölün kenarında nefis bir manzaraya sahip bir cafe. İster adeta gölün içinde gibi şarabınızı için ister sıcacık kahvenizi yudumlayın. Uğramadan dönmeyin…

Hallstatt’a Nasıl Gidilir ?

Hallstatt Salzburg arası 72 kilometre 1 saat 15 dakika,
Hallstatt Viyana arası 289 kilometre 3 saat 20 dakika 
Hallstatt Graz arası 177 kilometre 2 saat 25 dakika mesafede.

Biz Viyana’dan trenle gittik. Viyana’dan Hallstatt’a direkt tren bulunmuyor Attnang Puchheim’da aktarma yapmanız gerekli.

Dönüş için ise Hallstatt’da tren istasyonun hemen yanında feribot  bulunuyor. Sabah ilk vapur 06:50’de başlıyor. Viyana’ya ilk tren ise sabah 07:06’da. Son vapur ise 18:15’de sona eriyor. Son Viyana’ya giden tren ise 18:32’de.

Biletinizi istasyonun içindeki bilet makinasından alabilirsiniz. Başka bir seçenek ise trenin içindeki görevliden biletinizi alabilirsiniz.

Doğası ve havası ile adeta büyüleneceksiniz. Hallstatt dünyadaki cennet köşelerden biri .Keyifli seyahatler… 

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunmamaktadır