Kahraman Prematüre Bebek "Emre Yalçın"

27 Mayıs 2016

601 görüntülenme

Emre, bir prematüre bebek o bir kahraman... Matematik ve satranç en büyük tutkusu. Satranç tutkusu ona madalyalar getirmiş. Köy hayatını ve doğayı çok seviyor. En büyük hayali ise büyüdüğünde bahçeli bir evinin olması.Evde tırtıl beslemek gibi ilginç fikirlere sahip. Haftasonlarında ailesi ve kendisi gibi prematüre doğmuş kızkardeşi ile vakit geçirmekten, tarihi mekanları gezmekten, yeni yerleri görmekten büyük keyif alıyor. 

Adı Soyadı: Emre Yalçın

Doğum tarihi:18.08.2007

Annenin doğum yaptığı zamanki yaşı:27

Doğum haftası:33 hafta

Doğum kilosu ve boyu:1400 gr,43 cm

Kaç gün küvözde kaldı? :15 gün

Taburcu olduğu zamanki kilosu:1615 gram

Geçirdiği Ameliyat var mı?:5 yaşında ürolojik sorun nedeni ile ameliyat oldu.

Şu anki yaşı ve okul durumu:9 yaşında ve 3.sınıfa gįdiyor.

Büyüdüğünde ne olmak istiyor? :Matematiğe ilgisi büyük, matematik profesörü olmak istiyor.

Belgin: Sevgili Hanife,  Prematüre Bebek "Berk Bancaroğlu" , “Ecesu Dönmez ve “Azra Yay” röportajlarımızdan sonra sırada Emre ile senin hikayen var. Amacımız Vodafone Bizden Size blog sayesinde diğer prematüre annelerine de umut olmak ve bu konuda farkındalığı arttırarak daha fazla proje yapılmasını sağlamak. Doğumun erken olacağını öğrendiğinde neler hissettin?

Hanife:Dünyada sadece kendim kalmışım gibi çaresiz hissettim. Bu duyguyu bence ancak yaşayan anlayabilir.

Belgin: Hastane günlerinden biraz bahsedebilir misin? 

Hanife: Hamileyken bebeğimde  gelişim geriliği olduğu teşhis edildi. Hastaneye yatırıldım, bebeğim o zaman 900 gramdı. 16 gün hastanede yattım, doktorlar erken doğum riskine karşı bebeğin gelişimini tamamlaması için uğraştılar. Özellikle erken doğumlarda bebeğin akciğerlerinin gelişmesi için öncesinden müdahale edilmesi ve anneye kortizon iğneleri yapılması önem taşıyor. Bebeğim anne karnında, 1500 gram olduğunda taburcu olmuştum ancak ertesi gün sancılarımın başlaması ile hastaneye geri döndüm. Doktorların tüm çabalarına rağmen erken doğum gerçekleşti. Emre’yi ancak 1,5 gün sonra küvözde görebildim. Hemşireler hemen sütümü sağmamı istediler, erken doğum yapan annelerin sütlerini ilk günden itibaren sağmaları son derece önemli. Emre ilk günden itibaren anne sütü aldı. Emre’nin sağlığı düzeldiğinde eve 1615 gramken taburcu edildi.

Belgin: Size o sıralarda bir terapi desteği sağladılar mı? En büyük destekçiniz kimler oldu?

Hanife:Terapi almadım. Aileler yanımdaydı fakat herkes ilk defa böyle bir durumla karşïlaştığından durumun hassasiyeti fazla anlaşılamadï.Eşim en büyük destekçimdi ,o günleri dualarla ve inancımızla atlatabildik.

Belgin: Emre’yi ilk gördüğünde neler hissettin? Dokunabildin mi?

Hanife: İlk gördüğümde ağlıyordu ve nedense oğlumu kaybetme korkusu yaşadım. Öyle küçüktü ki dokunamadım…  Öylece kalakaldım.

Belgin: Hastaneden çıkınca hijyen, beslenme.. vs. konu başlıkları altında nelere dikkat edilmelidir? Eve taburcu olduğunuzda nasıl bir yaşam biçimi oluşturdunuz? 

Hanife:Hastane çıkışı bizi zor günler bekliyordu. Sadece bebekle ilgilenebilmem için kayınvalidemlerde kaldık. Ne yazık ki prematüre bebek konusunda çevremin çok bilgisi olmadığı için, benim hijyen konusuna gösterdiğim hassasiyet anlaşılamadı. Prematüre bebeklere hijyen konusunda  daha özen gösterilmeli anne olarak ben bile bir süre maske takarak oğlumu kucağıma aldım. Bağışıklık sistemleri diğer bebeklere göre  daha zayıf olabiliyor.

İlk üç ay oğluma anne sütünü sağıp verdim.Her bebeğin annesinin sütü diğerinden farklı özelliktedir. Çünkü her bebeğin annesinin sütü kendi bebeğine özeldir. Bu yüzden annesinin sütüyle beslenen prematüreler daha hızlı büyüyor. Emre güçlendikçe emmeye de başladı ve iki sene anne sütü aldı. 

Belgin: Kıyafet ve bez  bulma konularında sıkıntılar yaşadınız mı ? Çevrenizin bebeğini görünce tepkisi ve yorumları neler oldu?

Hanife: Kıyafet ve bez konusu sorun olmadı.İnsanlara durumun ciddiyetini anlatmak mümkün olmadı. Emre’yi herkesten koruduğumuz için  “Bebeği mi kiskaniyorsun?” diyenler bile oldu.

Belgin: Hangi doktor kontrollerinden geçtiniz? Nasıl sağlık problemleri yaşadınız? Halen devam eden sağlık problemleri var mı ?

Hanife :3 yaşına kadar nöroloji ve çocuk doktoru ile sık sık görüştük. Emre 3.5 yaşına geldiğinde gözlük kullanmaya başladı ve hala tedavisi devam ediyor.

Belgin: Prematüre bebeklerin büyüme takibinde önemli noktalar nelerdir ? Yaşıtları ile boy ve kiloda aynı persantil değerlerini yakalayabildiniz mi?

Hanife: En önemli unsur takiplerinin mutlaka uzman doktorlar tarafından zamanında yapılması. Yaşıtlarının gerisinden geldikleri için büyüme takipleri düzenli olarak değerlendirilmeli. En büyük sorun ise persantil değerlerinin sınırların altında olması oldu. Persantil takibi çocuk sağlığı izleminde yaygın olarak kullanılan bir yöntem, ölçümlerin persantil eğriler olarak gösterilmesi. Bu eğrilerde 3.ve 97. persantil arasındaki değerler normal kabul edilir. 50. persantil ortalama çocuk ölçüsünü gösterirken 3. persantil en kısa veya en zayıf normal çocuğu, 97. persantil en uzun veya en kilolu normal çocuğu gösterir. Emre yaşıtlarına göre daha minyon ve daha küçük gösteriyor. Halen daha doktor, diyetisyen kontrolünde büyümesi takip ediliyor ve takviye olarak günde iki kez özel raporlu süt içiyor. 

Hanife : 14 aylıkken yürüdü ,2.5 yaşına geldiğinde rahatça konuşabiliyor ve kendini ifade edebiliyordu.Bu anlamda geri kalmadı. Anaokulunda ve ilkokulda adaptasyon sorunu yada başka bir sorun yaşamadı, hatta çok sosyal bir çocuk oldu.

Senin oğlun Berk'de 820 gram prematüre doğmuştu değil mi? Kaç yaşında yürümüş ve konuşmuştu?

Belgin: Berk 01 Ekim 2009 tarihinde doğduğu tarihe göre 18 aylıkken ancak erken doğduğu için düzeltilmiş yaşına göre 14 aylıkken yürümüştü. Bu kadar net nasıl hatırlıyorum? Berk için özellikle ilk 3 sene günlük tuttum, herşeyi yazdım, not ettim. Yıllar sonra o yazıları okuduğumda birlikte neleri başardığımızı hatırlıyorum. Berk’in konuşmasında da bir gecikme yaşanmadı . 2 yaşına geldiğinde konuşmaya başlamıştı.

İşte Bebek parkında Berk’in ilk kez yürüdüğü an ve yüzündeki şaşkınlık ifadesi…

 Belgin: Prematüre bebeği olanlar nelere dikkat etmelidir? Son olarak prematüre bebek sahibi olan annelere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Hanife:Öncelikle en önemli nokta annenin ruh ve beden sağlığı. Çünkü  en önemli görev anneye düşüyor. İkinci olarak hijyene dikkat edilmesi gerekiyor. Emre gibi kardeşi de 6 sene sonra, 30 haftalık 1510 gram doğdu ve 41 gün yoğun bakımda kaldı.Tüm süreçleri tekrar yaşadık. Kızım Zeynep Ela 3 yaşına geldi, O da abisi gibi gözlük kullanıyor. Prematüre bebek anneleri asla pas etmesinler. Ben prematüre bebek annelerinin özel olduklarını ve seçilmiş anneler olduklarını düşünüyorum, prematüre bebekler de hayata tutunmak için çok daha azimli ve güçlü oluyorlar.

Etraftaki insanlar ne derlerse desinler sadece doktorun ve kendilerine dogru geleni yapsınlar. Ne yazık ki toplumumuzda tıp okumamış ama doktorluk taslayan öyle çok insan  var ki… Arkalarına dönüp baktıklarında güzel anılar hatırlamak için önce kendileri ve bebekleri için yaşasınlar. Tüm bebeklere sağlıklı günler dilerim…

Belgin: Sevgili Hanife, iki prematüre bebek annesi olduğun ve bebeklerini sabırla büyüttüğün için ben de seni tebrik ediyorum, ailenle birlilte nice sağlıklı , mutlu yıllar diliyorum… 

Bize ulaşmak isterseniz belginozer@yahoo.com adresini kullanabilirsiniz. Bu röportaj yaşanılan deneyimlerden ibarettir, mutlaka konunun uzmanı doktorların tavsiyelerini dikkate almanızı öneririz.

Sevgiler 

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

Hanife Artar Yalçın
27 Mayıs 2016 23:48
Benim prematüre prensim ,bir kez daha yaşadım o günleri.Bana en güzel doğum günü hediyesi oldu bu röportaj.teşekkürler Belgin hanım.