Röportaj-seyahat

Pınar Kalay'ın Seyahat Günlüğü

26 Temmuz 2016

534 görüntülenme

Bugüne kadar 40 farklı ülke gezmiş, tatil onun için bir macera demek. Ankara doğumlu, çocukluğu İzmir Urla’da geçmiş, kendisini yarı Ege’li olarak tanıtıyor. Pınar Kalay, 2012 yılı Mayıs ayından beri Vodafone Türkiye’de İnsan Kaynakları’ndan Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor. Kendisi ile seyahat üzerine keyifli, samimi bir röportaj gerçekleştirdik.

Belgin: Pınar Hanım, sizin için tatil ne anlam ifade ediyor?

P.Kalay:Tatil benim için hem yenilenmek hem de öğrenmek anlamını ifade ediyor. Ben yeni şeyleri denemeyi seviyorum. Tatil benim için bir macera.

Belgin: Bugüne kadar  kaç ülkeye seyahat ettiniz?

P.Kalay: 40 civarında farklı ülke gördüm.

Belgin: Bugüne kadar gezip gördüğünüz ülkeler, şehirler içerisinde sizi en çok etkileyen nereleri oldu? Aklınıza hangi ülkeler ya da şehirler geliyor?

P.Kalay: Aklıma beş şehir geliyor, bu şehirlerin bazılarında çalıştım, bazılarında okudum. Oranın yerlisi gibi yaşadım. Londra, Paris ve Los Angeles.  Ayrıca Roma’yı çok gezdim, iş için de çok gittim, Roma’da evlendim. O yüzden Roma’nın hayatımda özel bir yeri var, ve tabi İstanbul.

Belgin : Seyahatlerinizi kimlerle yaparsınız?

P.Kalay: Hem eşimle hem de çocuklarımızla yaptığımız tatilleri çok seviyorum, hepsinin yeri ayrı.

Belgin: Çocuklarınızla çıktığınız tatillerde nelere dikkat edersiniz?

P.Kalay : Çocuklu tatilleri tamamen onlara göre planlıyoruz. Onların keyif alabileceği yerleri ve etkinleri seçmeye çalışıyoruz.

Belgin: Gezdiğiniz ülkeler, şehirler içerisinde size farklı gelen ve unutamadığınız bir yer oldu mu?

P.Kalay : 2000’li yılların başlarında Asya’ya seyahat etmiştim. Bangkok ve Kuala Lumpur’u çok sevmiştim.  Hem enerjisini, hem dinamikliğini, hem farklılığını, hem de insanların misafirperverliğini sevmiştim.  Mistik doğu hoşuma gitmişti.

Belgin: Bugüne kadar hayalkırıklığı yaşadığınız bir seyahatiniz oldu mu?

P. Kalay: Aklıma Paris’teki otellerle ilgili yaşadığım sıkıntı ve hayal kırıkları geliyor. Örneğin bir seyahatimde o kadar küçük bir odada kaldım ki  bavulumu açmakta zorlandım. Bir başka seyahatimde odam iptal olduğu için otel aramak zorunda kalmıştım.

Belgin:  Otellerden bahsetmişken, otel tercihlerinizi neye göre yaparsınız? Sizin için en önemli kriter nedir?

P. Kalay: Şehrin dokusunu yansıtan eski binalardaki otelleri daha çok seviyorum. Şehrin merkezinde olması da benim için önemlidir. Kaldığım otelin kendine ait bir ruhunun ve tarihçesinin olmasından hoşlanırım.

Belgin : Gittiğiniz yerlerden neler satın alırsınız?

P. Kalay: Ben çok yiyecek taşırım. O yörenin yerel yiyeceklerinden alıp getirmeyi çok seviyorum. Eve döndüğümde arkadaşlarıma ikram etmeye bayılırım.

Belgin: Seyahatlere giderken yanınızda ek bavul, çanta bulunduruyor musunuz? Hazırlık mı gidiyorsunuz?

P.Kalay : Evet hazırlıklı giderim, bavulumun içinde kıvrılmış ek çantalarım olur.

Belgin: Bavulunuzu hazırlarken sizin için olmazsa olmazlar nelerdir?

P. Kalay:  Ben çok uzun bir zaman çok seyahat ederek yaşadığım için pratik bir insan olduğumu düşünüyorum. Yanıma çok az eşya alırım, yirmi dakika gibi bir sürede de bavul hazırlarım. Bavulda yer kaplamayacak giyecekleri yanıma alırım.

Belgin: Oldukça kısa bir süre gerçekten, bayanlar her zaman bavul hazırlamakta uzun zaman harcayabiliyorlar...

P. Kalay : Gittiğim yerden de alışveriş yapmayı severim. Ufak butikleri gezerim. Hatta yanıma hiç eşya almadan gittiğim seyahatlerim de oldu.

 

 

Belgin: Neler alırsınız peki? Örneğin gittiğiniz şehrin yazılı tişörtlerini mi alırsınız? Şapka ya da eşarp mı alırsınız?

P. Kalay: Renkli tekstili çok seviyorum. O yöreye özgü kumaşları incelerim, eğer beğenirsem  o kumaşlardan yapılmış giyeceklerden satın alırım. Bir de oraya özgü çanak çömlek türü seramik satın alırım.

Belgin: Size 1 ay izin verildi, nasıl bir tur programı tercih edersiniz ?

P. Kalay: Çocuklarla birlikte Afrika’yı gezmek isterdim. Zanzibar, Tanzanya, Kenya... Bu ülkeleri çocuklarla gezmek çok keyifli olur doğrusu.

Belgin : Bundan sonra görmek istediğiniz ülkeler hangileri?

P. Kalay: Brezilya ve Avusturalya görmek istediğim ülkeler arasında yer alıyor.

Belgin:  Türkiye’de en çok görmek istediğiniz yer neresi?

P. Kalay: Hatay’ı görmek istiyorum. Bir türlü fırsatım olmadı.

Belgin: Ülkemizde ne tür tatilleri seviyor ve tercih ediyorsunuz?

P. Kalay: Ülkemizde yelkenli ile seyahati çok seviyorum. Keyifli seyahat rotam ise Göcek ve koyları. Yurtdışında ise Amalfi sahillerini gezmekten çok keyif almıştım .   

                                                                                           

Belgin:  Seyahaterinize son dakika mı karar verirsiniz? Yoksa planlı programlı mısınızdır? Bir sonraki tatiliniz için program yaptınız mı?

P. Kalay:  Ben her iki türlü tatili de seviyorum, hem spontan olanı hem de planlı programlı olanı. Genelde çocukların okul tatillerine göre program yapıyoruz. Çocuklar görmedikleri yerleri gezsinler ve yeni deneyimler yaşasınlar istiyorum. Yazın mutlaka bir deniz tatili organize ediyoruz. Tatile gitmeden önce o ülke ile ilgili seyahat kitaplarına, yazılarına bakıp gidilecek yerler hakkında fikir edinirim. O döneme ait şehir etkinliklerine bakıp ilgimi çeken varsa önceden bilet almaya çalışırım. Mümkünse şehri yürüyerek dolaşırız. Eğer tekne ile gezilebilecek bir şehir ise tekne turu ayarlayıp şehri denizden seyretmekten de keyif alırız.

Belgin: Amerika’da yaşadığınız zamanlara dönersek, Amerika ilgili neler tavsiye edersiniz?

P. Kalay:  Amerika’nın her bölgesi ve şehrinin ayrı bir dokusu, ayrı bir enerjisi var. Amerika’da da yerel lezzetlerin öne çıktığını düşünüyorum. Tabi alışveriş için de harika bir yer. Fazla acele etmeden zaman ayrılmasını tavsiye ederim.

Belgin:  Benim gezip gördüğüm şehirler içerisinde hala en favori yer Londra, siz Londra için neler söylersiniz?

P. Kalay:  Londra çocuklar için harika bir şehir. Yapılacak yüzlerce aktivite var. Çeşit çeşit parkları ve zengin müzeleri var. Bence son altı yedi senedir çok iyi restoranlar, farklı farklı kültürlerlerden, çok iyi şefler ve çok iyi tatlar Londra’da.

Belgin: Seyahatte iken asla kaçırmam dediğiniz şeyler nelerdir?

P. Kalay : Asla kaçırmadığım yerler gittiğim şehirlerin yerel pazarları.Yerel lezzetleri de asla kaçırmam. Pastaneleri, şarküterileri mutlaka gezerim.

Belgin: Seyahat edeceklere ilk kez yurt dışına çıkacaklara tavsiyeleriniz nelerdir?

P. Kalay : Ben çok hazırlık yapmama taraftarıyım, biraz da insanın oluruna bırakması ve şaşırması güzel bir şey. Bana göre seyahatin en güzel tarafı hiç beklenmedik anlarla karşılaşmak ve şaşırmak. Günlük hayatımız zaten oldukça planlı, programlı. Ben akışına bırakarak, rahat davranarak, lokal insanların önerilerine göre hareket etmekten hoşlanıyorum. Tatil aslında zenginleşmektir, daha çok gitmediğiniz yerleri tercih etmenizi öneririm. Hepimiz yoğun çalışıyoruz senede bir kez tatil yapmanın çok yeterli olmadığını düşünüyorum. Böyle yoğun bir tempoda üç dört ayda bir kısa kısa molalar alarak tatil yapılabilir. Bu hepimize iyi gelecektir; hem enerjimizi yönetmek, hem mental olarak kendimizi belli bir dengede tutabilmek için çok önemli. 

Belgin: Pınar Hanım vakit ayırdığınız ve röportaja katıldığınız için çok teşekkür ederiz.

P. Kalay : Rica ederim, ben teşekkür ederim, herkese keyifli tatiller dilerim.

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunmamaktadır