Prematüre bir bebeğin annesi olmak...

15 Kasım 2017

188 görüntülenme

Vodafone Bizden Size'deki köşemde yaptığım söyleşilerde seyahat, kariyer, fotoğrafçılık gibi konularda bugüne kadar soruları ben sordum. 17 Kasım Dünya Prematüre Günü için ise Vodafone Bizden Size'nin yöneticisi Can Barış Çevik soruları soruyor ve bir prematüre annesi olarak bu kez cevapları ben veriyorum. Bir prematüre bebeğin ebeveyni olmanın zorlu ama güzel bir deneyim olduğunu deneyimlerim üzerinden cevaplamaya çalıştım.

Can: Öncelikle bilmeyen okuyucularımız için prematüre bebeğin ne olduğunu açıklayabilir misin?

Belgin: Can bu konuda artık yarı uzman olduğum için detaylı açıklayabilirim.

Prematüre bebek, bebeğin beklenen tarihten daha erken bir zamanda doğduğunda kullanılan terimdir. Normal gebelik süresi 38 hafta ile 42 hafta arasında sürer. Gebelik 37 haftadan önce sonlanırsa doğan bebeğe prematüre denir.

Prematüre bebekleri doğdukları gebelik haftasına göre sınıflarsak:

  • 24–31 Hafta: İleri derece prematüre
  • 32- 35 Hafta: Orta derece prematüre
  • 36- 37 Hafta: Sınırda prematüre


Bir başka sınıflama şekli de doğum tartısına göre sınıflamadır:

  • Düşük Doğum Ağırlığı: Bebeğin doğumda 2500 gramdan az olması
  • Çok Düşük Doğum Ağırlığı: Bebeğin doğumda 1500 gramdan az olması
  • İleri Derecede Düşük Doğum Ağırlığı: Bebeğin doğumda 1000 gramdan az olması
  •  

Oğlum Berk 30 haftalık doğdu. İleri derece prematüre sınıfında yer alıyordu. Kilosu ise 820 gramdı. İleri derecede düşük doğum ağırlığına sahip bir bebekti. Sadece 34 cm idi. Bir cetvel uzunluğundaydı.

Yoğun bakım hemşiremiz eliyle Berk'i ölçmüş.

Can: Senin oğlun Berk de prematüre olarak dünyaya geldi. Haberi aldığında nasıl hissetmiştin?

Belgin: Ben hamileliğim boyunca bilinçli bir anne adayı olmuştum. 20 haftalık hamileyken detaylı ultrasona girdiğimde bebeğimin büyük bir ihtimalle erken doğacağını öğrenmiştim. Harika bir doktorum vardı, çok şanslıydım. Dr. Esra Aksoy kısa süren hamileliğim boyunca moral ve motivasyonumu yüksek tutmamı sağladı. Zor olacağını biliyordum. Ancak oğlumun sağlıklı olacağına ve yaşayacağına dair inancımı hiç yitirmedim.

Can: Doktorun prematüre doğum yapacağını söylemeden önce prematüre bebeklerle ilgili bilgi sahibi miydin? 

Belgin:Daha önce prematüre bebekler hakkında bilgi sahibi değildim. İnternette araştırma yapmaya başladım. Ancak bazen fazla bilgi insanı yorabiliyor ya da yanlış düşüncelere sahip olmasına neden oluyor. Bu yüzden internetten özellikle prematüre bebeklerin yaşadıkları sağlık sorunları gibi konuları okumamaya kendi kendime söz verdim. Daha çok prematüre bebeklerin beslenmesi, gelişim aşamaları, dikkat edilmesi gereken konu başlıkları gibi içeriklere yöneldim. Özellikle doktorumun söylediklerini dikkate aldım.

Can: Süreci kolaylaştırmak adına doktorunun ne gibi önerileri oldu?

Belgin: Beni daha yakından takip etti, her hafta doktor kontrolüne gidiyordum. Bebeğin kilo alması için daha kalorili ve protein ağırlıklı beslenmeye dikkat ettim. Kendimi yoracak aktivitelerden kaçındım. Bol bol dinlendim. Stresten uzak durmaya çalıştım. Bebeğin anne karnındaki hareketlerini düzenli takip edip doktorumla iletişim içinde oldum.  Özellikle hareket etmediği zamanlar şeker ve çikolata tükettim, herhalde bu en keyifli anlarımdan biriydi.

En zorlandığım şey ise 9 sene önce prematüre bebek kıyafeti ve prematüre bebek bezi bulmak oldu. Ne yazık ki Türkiye’de yaygın değildi. 

Can: Onu ilk gördüğünde neler hissettin?

Belgin: Sezaryan doğum yapmıştım, dikişlerim vardı ve yürüyemiyordum. Belli bir süre yataktan kalkmamam gerekiyordu, oysa ben bir an önce yoğun bakıma inmek ve bebeğimi görmek istiyordum. Akşam saatlerinde artık doktorum izin vermişti yoğun bakıma kadar beni tekerlekli sandalyeyle götürdüler. İçeri girmeden önce sterilize ettiler, önlük giydim, maske taktım.

Kafam karışmıştı, sanki ameliyathaneye giriyordum. İçeri girdim Berk’in küvezine gittiğimde gözlerime inanamadım. Bir sürü kablo bağlıydı, öyle küçüktü ki. Başı ancak küçük bir ayva kadardı. Parmakları hala birbirine yapışıktı, acaba tam mı diye tek tek saydım. Derisi çok inceydi; kaşları, kirpikleri daha çıkmamıştı. Kendimi tutamayıp ağlamaya başladım. Yanıma bir yoğun bakım hemşiresi geldi, “Ağlama, güçlü ol, seni hissediyor. Bir tek senin sesini tanıyabilir, konuş oğlunla,” dedi.

Sesim titreyerek, “Berk, ben burdayım, iyi olacaksın ve birlikte çıkacağız,” dedim. İnanılır gibi değildi ama sesime tepki verdi, kalp atışları düzeldi. Gerçekten Allah’ın varlığına ve mucizelere inanmamak mümkün değil. O andan sonra hep moralimi yüksek tutup güçlü olmaya çalıştım. Yoğun bakımda da bir daha hiç ağlamadım.

Yoğun bakım günleri çok zor geçti. Her gün sütümü düzenli sağdım ve Berk’i görmeye hastaneye gittim. 49 günlük bu serüvende birçok hemşireyle dost oldum. Onlardan prematüre bebeklerle ilgili eğitim aldım: Nelere dikkat etmem gerekiyor, nasıl tutmalıyım, oda sıcaklığı, su sıcaklığı ne olmalı gibi.

Berk ile ilk el ele tutuşmamız. Belki fotoğrafta dikkatini çekmiştir başucunda bir CD çalar vardı. Yoğun bakım hemşirelerimiz almamızı istemişlerdi, klasik müzik dinletiyorduk ve kalp atışları düzene giriyordu.

Berk şırıngayla sütünü içiyor. Prematüre bebeğin henüz gelişmemiş bağırsaklarının gelişimini tamamlaması için bu küçük miktardaki anne sütü bile çok yararlı ve gereklidir. Bebeğin beyin ve vücut gelişiminin daha iyi olması, enfeksiyon ve alerjiden korunması için anne sütü verilmesi özellikle tavsiye edilmektedir.

Can: Prematüre bebeğin gelişiminde doktorun ne gibi katkıları oluyor?

Belgin: Bebek doğduktan sonra prematüre bebeklerin düzenli doktor kontrolünde olmaları son derece önemli.

Erken doğan bebekler, normal yeni doğanlara göre düşük kilolu olduğundan, büyüme ve gelişme takiplerinin özellikle ilk aylarda daha sık yapılması gerekiyor. Prematüre bebekler için doktorlar şunlara dikkat ediyor: Bebek yeteri kadar besleniyor mu, kilo alıyor mu... Haftada ortalama 150-200 gram kilo alması yeterli. Eve hemen bir bebek tartısı aldım her sabah Berk’i aynı saatte çıplak olarak tarttım ve gerçekten de gram gram büyüttüm. 50 gram aldığı gün dünyalar benim oluyordu.

İşte Berk'in her sabah tartılma anlarından biri.  1 yaşında 9 kilo 91 gram olmuştu.

Can: Berk’in gelişim sürecini anlatabilir misin? Diğer çocuklara göre gelişim sürecinde farklılıklar oldu mu?

Belgin: Ben Berk’i çok zor büyüttüm. Çok emek ve zaman harcadım. Prematüre bebekler yaşıtlarına göre hem fiziksel hem de ruhsal olarak daha geç gelişiyorlar. Yaşıtlarına göre daha geç yürüyebiliyorlar, daha geç konuşabiliyorlar. Berk şanslı bir çocuktu annesi çok konuşuyordu bu nedenle konuşması gecikmedi ancak geç yürüdü. Berk ile ilgili büyürken yaşadığım en büyük problem kusması ve katı, pütürlü gıdaları yememesi oldu.  Kaç blendar eskittim sayısını hatırlamıyorum. Ne yazık ki erken doğuma bağlı reflü problemi vardı. 

Geriye şimdi bu neşeli fotoğraflar kaldı.

Berk çok uzun bir süre katı gıda yemedi. Hatta babam bana hep "Üzülme kızım  askere giderken komutanyla konuşur, yanına blender veririz," diyerek takılıyordu. Beslensin kilo alsın diye ne karışımlar ne özel çorbalar yaptım, gerçekten anlatsam roman olur.

Kısa bir anımı paylaşmak isterim, bir sabah işteydim bakıcıya Berk'in kahvaltısını tarif ediyordum. "Blender kabının içine bir muz , bir dilim kek, iki bıldırcın yumurtası, bir avuç ceviz, iki kaşık labne peynir, bir kaşık bal ve yarım bardak ılık süt koyarak çeker misin?" dedim. Yanımdaki iş arkadaşım dönerek bana "Sen evde Rambo filan mı büyütüyorsun?" demişti.

Evde  panolarda kalori listeleri, blenderdan çekilerek yapılan yemek tarifleri vardı. Tatile çıktığımızda bile yanımda maalesef blender taşıyordum. Berk bebekken ve küçük çocukken evde ne boncuk gibi ne de küçük eşyaları toplamak zorunda kalmadım çünkü hiçbir şeyin tadını merak edip ağzına götürmüyordu.

Berk şimdi 4. sınıfta ve hala her şeyi yemiyor. Örneğin balık, tavuk, ıspanak, kereviz... Peki ben ne yapıyorum? Emektar blenderımla balık çorbası, sebze çorbası yapmaya devam ediyorum. 

Berk hayatında ilk kez 3. sınıfa giderken su muhalebisi yedi. 

Bu fotoğrafta Berk ilkokul 2. sınıfa gidiyor ve hayatında ilk kez hamburger yedi, benim yüzümdeki şaşkınlık ve mutluluğu sanırım görüyorsunuz. 

Beslenme sorunu dışında Berk yaşıtlarına göre hep minyon bir çocuk oldu. Kilo problemini benim karışımlarımdan dolayı yaşamadı ancak boyu yaşıtlarına göre geriden geldi. Düzenli olarak Endokrinoloji doktoruna gittik. Yapılan tetkikler sonucunda Prematüre doğuma bağlı olarak trioid hormonlarının çalışmadığı görüldü, bu nedenle bebekliğinden beri ilaç kullanıyoruz.

Boy için ise doktoru yüzme ve basketbol gibi sporları önerdi. Ancak Berk her ikisini de istemedi. Ben de zorlamadım ve seçimi kendine bıraktım. Önce izlediği çizgi filmlerden etkilenmiş olacak ki Aikido'ya gitmek istedi.

Sonra ise futbola merak sardı. Aşağıdaki fotoğraftaki eşorfman takımı bebekken Berk'e hediye gelmişti. 

Yıllar sonra Berk'in bu forma ile top koşturacağını düşünmek o zamanlar hayal gibi geliyordu. Son 2 yıldır Berk futbola gidiyor. Çocuğu farklı bir spor dalına zorlamak anlamsız, su akıyor yolunu buluyor.

Can: Bir prematüre annesi olarak Berk’in gelişimine olumlu katkı sağlayacak neleri doğru yaptığını düşünüyorsun?

Belgin: Berk'in beslenmesine, anne sütü almasına, bol bol temiz hava almasına son derece dikkat ettim. Düzenli olarak Nöroloji, Endokroloj, Göz Sağlığı doktorlarına kontrollere götürdüm. Halen düzenli olarak Endokroloji uzmanına gidiyoruz. Prematüre bebeklik 1 yaşına gelince bitmiyor. Düzenli doktor kontrolleri son derece önemli. Erken doğan bebeklerde bazı aşılar için beklemek gerekirken, bazı aşılar içinse normal takvim uygulanabilir.

Berk ilk kez saç tıraşı oluyor. 

Çok giydirmedim, ben üşüyorsam Berk'i de giydirdim. En büyük şansım Berk taburcu olduktan sonra 3 ay Çanakkale Güzelyalı'da annemlerin yazlığında olmamızdı. Her sabah aşağıdaki muhteşem manzarada hem deniz havası aldı hem de güneşlenerek D vitamini aldı. Bu doktorumun da öneriydi, Berk'i eve hapsetmedim. 

Berk çayırda çimende büyüdü. Temiz hava almak aynı zamanda prematüre bebeğin iştahını da artırıyor. Bol bol piknik yaptık. 

Ayrıca Berk büyürken hep müzikle iç içe büyüdü. Bir doğumgünümde Michael Jackson kostümü giymek istemişti. 

Prematüre bebekler daha duygusal oluyorlar ve daha çok ilgi alaka bekliyorlar. Beraber festivallere katıldık, müzik dinledik dans ettik. Berk şu anda Justin Bieber dinlemeye bayılıyor. En çok sevdiği iki şarkıyı sizinle paylaşıyorum. 

https://www.youtube.com/watch?v=_Z5-P9v3F8w

https://www.youtube.com/watch?v=hK-RJiYKBYw

Can: Berk’in prematüre çocuk olmakla ilgili düşünceleri nasıl? Kendisinde farklılık görüyor mu, yoksa diğer çocuklar gibi mi hissediyor? 

Belgin: Berk'e prematüre bebek olarak doğduğunu anlattım. Diğer çocuklara göre minyondu, yaşını söylediğinde kimse inanmıyordu. O da her seferinde "Ben prematüre doğdum," diyordu. Özgüveni yüksek bir çocuk oldu. Kendinde bir farklılık hissetmiyor, son derece sosyal ve konuşkan. 

Teknolojiye son derece meraklı ı pad ve bilgisayarı olmadan yaşamıyor.

Can: Son olarak prematüre bebek bekleyen ya da yeni doğum yapmış annelere ne gibi önerilerin olur?

Belgin: Her zaman morallerini yüksek tutmalılar. Hayal kurmalılar. Ben Berk'in bebeklik günlerinde günlük tuttum. Her şeyi yazdım, içimi döktüm. Aldığı kiloları gram gram deftere işledim. Yaşadığım sıkıntıları da. En büyük hayalim ise Berk büyüdüğünde ve sağlıklı bir çocuk olduğunda onunla seyahat etmekti.

Hayalimin gerçekleştiğini görebilmek çok güzel. 

Berk ile artık seyahat ediyoruz. Geçmişe dönüp baktığımda zorlu yollar sonunda mutluluğa kavuştuğumu görebiliyorum. 

Herkesin 17 Kasım Dünya Prematüreler Günü'nü kutluyorum... Bu konuyla ilgili benim yaptığım söyleşileri okumak isterseniz aşağıdan ulaşabilirsiniz:

İdikat'ların Prematüre İkizleri

Kahraman Prematüre Bebek Emre Yalçın

940 gramdan Hayata: Azra Yay'ın Hikayesi

Anneler Günü ve Ecesu Dönmez'in Hikayesi

Mucize Prematüre Bebek Berk Bancaroğlu

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

GÜLSER YAMAN
14 Aralık 2017 20:11
Harika ve aydınlatıcı bir çalışma olmuş .Birçok genç anne bababaya yol gösterici olacağı kanisındayım .Can Barıs Çevik ve Berk bebeğin annesini kutlarım