Kültür & sanat

Seramik Sanatı

27 Mart 2018

2 görüntülenme

Belgin Özer : Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz ? Sizi tanıyabilir miyiz ? 

Rabia Özdemir Tokat: Ben Rabia Özdemir Tokat. İşletme ve Kamu Yönetimi mezunuyum.Üniversiteden hemen sonra Vitra da muhasebe departmanı sorumlusu olarak çalışmaya başladım.İki yıl iş hayatım devam etti.2000 yılında bir sabah işe gitmek için yataktan kalkarken birden yere düştüm.Önce felç gibi bir şey geçiriyorum sandım.Ama felçte şiddetli ağrı olmaz diye düşündüm.Ambulansla hastaneye gittiğimde bir tanı konulamadı.Fakat yürüyemiyordum.Birçok doktor ve hastane arayışından sonra Ankara Bilkent GATA ve Rehabilitasyon Merkezine yatırıldım.Doktorum İngiltere de eğitim görmüştü.Beni muyane ettiğinde Seronegatif Spandilatör diye bir rahatsızlıktan bahsetti.Bu hastalık biz de ankilozon spondolit olarak isimlendiriliyor.Bu hastalar İngiltere de yatağa bağımlı olarak yaşıyorlarmış.Doktorum testlerden sonra emin oldu ve Rabia bundan sonra tekerlekli sandalye kullanacaksın dedi.Fakat ben yürüyeceğim dedim ve tekerlekli sandalyeye oturmadım.8 aylık hastane sürecinde hayat şekli tamamen değiştirmem gerektiği söylendi.Ben de hastanede sanat hayatıma başladım.Rehabilitasyon merkezi olduğu için resim seramik eğitimi almaya başladım.Uzun süreli hastanedeydim sonunda ufak ufak yürümeye başladım.Tedavi süreci hem uzun hem de yorucu bir süreçti.Ama hayatı hep pozitif gören bir kişiliğim olduğu için hiç yürüyemeyeceğim diye düşünmemiştim.Hastanede aldığım eğitimlerle Antalya da bir atölye açtım.Herseyim mükemmel ilerlerken hayatımın eksiği aşkı buldum.Eşim Onur ile tanışıp evlendik.Eşimin işi gereği İstanbul’a taşınmamız gerekiyordu kendi iş yerimi kapatıp 2011’de  İstanbul’a yerleştik.Geldiğimde kimseyi tanımıyordum.Burada resim ,seramik ,stilistlik, heykel ve cam füzyon eğitimleri aldım.Atölye açmam gerekiyordu ve Kadıköy de o güzel boş atölyeyi buldum.Atölyemi açalı 8 ay oldu.Atölye benim mutluluğumu paylaştığım yer.Şu an birçok önemli galeri ile çalışıyorum.Bu yıl 8 Mart’ta ilham veren kadınlar arasında yer aldım.

Belgin Özer : Seramik hayatınıza nasıl girdi ? Seramik çalışmaya ne zaman başladınız ? 

Rabia Özdemir Tokat: Seramik hayatıma 2000 yılında hastane sürecinde hayatıma girdi.Fakat asıl 2011 yılında Ayla Ege hocamdan eğitim aldım.Yaklaşık ondan 5 yıldır eğitim alıyorum.

Belgin Özer : Seramik konusunda kendinizi geliştirmek için ne tür eğitimler aldınız ?

Rabia Özdemir Tokat: Seramik alanında eğitimlerim sürüyor.Ben eğitimlerimi birebir özel hocalardan dersler alarak sürdürüyorum.Seramikle heykeli birleştirip seramikten heykeller yapıyorum.Yakında da bir sergim olacak.

Belgin Özer : Seramik anlayışınız İçin nasıl bir çerçeve çizersiniz ?

 Rabia Özdemir Tokat: Doğadan esinlenerek farklı disiplinlerdeki sanat dallarının birleşimiyle modern eserler yapıyorum.

Belgin Özer : Kendinize ait bir atölyeniz var , burada neler yapıyorsunuz ? Yaptığınız çalışmalardan bahsedebilir misiniz ?

Rabia Özdemir Tokat:  Evet Art Sequoia ismiyle  Kadıköy de atölyem.Atölye de  haftanın üç günü butik eğitim,özel sipariş üretimi ve atölyeden satış var.

Belgin Özer :Vodafone ile tanışmanız nasıl oldu ? Şu an nasıl bir işbirliği içindesiniz ?

Rabia Özdemir Tokat: Vodafone ile Girişimcilikte Önce Kadın Projesi ile tanıştım.Bu projede 10.000 kadın yer alıyordu bir yarışma düzenlendi.Bu yarışmada jüri özel ödülü aldım.Benim için kendimi tanıtma fırsatı verildi ve bana birçok galerinin kapısı açıldı.Ben de Vodafone ailesindenim.Vodafone’un birçok projesinde yer aldım.Benimle birçok çekim yapıldı.Geçen yıl kadın erkek eşitliği için twitter da kampanya yüzü oldum.Birçok kez satış yapmamız için plazaya davet edildim ve benim en iyi müşterilerimden biridir Vodafone. 

Belgin Özer :Herhangi bir derneğe üye misiniz ? Örneğin Türk Seramik Derneği ? 

Rabia Özdemir Tokat: Dernek üyeliğim yok. KOSGEB girişimci kadınlar projesinde yer aldığım için Ticaret Odasına kayıtlıyım.

Belgin Özer :Seramik sanatı bilgi , beceri ve sabır işi midir ? 

Rabia Özdemir Tokat: Seramik çamuru sevmekle başlıyor.Doğal bir malzeme elinizde şekillenirken her şeyden arınıyorsunuz.Beceri önemli ama öğreten kişi daha önemli ve en gereklisi sabır.

Belgin Özer :Seramik dersleri veriyor ve atölyenizde öğrencilerinize tecrübelerinizi aktarıyorsunuz , öğrencilerinize benimsetmek istediğiniz ilkeler nelerdir ? 

Rabia Özdemir Tokat: Seramikle aslında kendi duygularını geliştiriyorlar.Mutlu insan çevresine de mutluluk veriyor.Fırının kapağını açtığımız anda heyecan ve mutluluk görülmeye değer.Yani kısaca ilkemiz mutlu olun ki mutluluk verin.

Belgin Özer : Seramik sanatını seçmek isteyen kişilere önerilerinizi alabilir miyiz ? 

Rabia Özdemir Tokat:Eğitim alacakları kişinin paylaşımcı olmasına özen göstersinler.En önemlisi sabırlı ve araştırmacı olmaları gerekiyor.

Belgin Özer :Seramik sektöründe sizce eksik yönler nelerdir ? 

Rabia Özdemir Tokat: Seramik alanında İstanbul da sadece bir galeri var bunun artması gerekiyor.Bol bol çalıştaylar olması gerekli ve satış alanları gerekiyor.Herkesin evinde bir parçada olsa bir tasarı ürün olmasını isterdim.

Belgin Özer :Geleceğe yönelik çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz ? 

Rabia Özdemir Tokat: Gelecekte yurt dışı projelerim var.Norveç ve İtalya davetlerini değerlendirip birçok ülkede sempozyum ve çalıştaylara katılacağım.Aynı zaman da bir akademi açmak istiyorum.Kadın hakları ile ilgili planlarım da var.Hukuk fakültesini bitirip kadınlara destek olmak istiyorum.

Belgin Özer :Eserlerinizi nasıl sergiliyorsunuz ? eserlerinizi almak isteyen kişiler size nasıl ulaşabilirler ? 

Rabia Özdemir Tokat: Eserlerim hem atölye de hem de hazırlanmakta olan web sayfamda satışta olacak.Bu aralar ınstagram satışlarımda yogunlukta.

ınstagram sayfam : art.sequoia ve rbtkt

Belgin Özer : 27 Mart Salı günü sizi Vodafone Maslak Plaza'da , 28 Mart Çarşamba günü de Vodafone Dijital Operasyon Merkezi Küçükyalı'da ağırlayacağız. Vodafone çalışanlarını nasıl süprizleri bekliyor ?

Rabia Özdemir Tokat: Çok güzel ürünlerimizi görme fırsatları olacak aynı zamanda satış yapacağız.Workshopumuz olacak herkesi çamurla tanıştırıp takı ve anahtarlıklar yapacağız.En önemlisi birbirimizi tanıyıp sohbet edeceğiz.Herkesi sohbetimize beklerim.

Belgin Özer :Seramiği diğer güzel sanat dallarından ayıran, bu sanatı sizin gibi bazı insanlar için özel kılan şeyler neler?

Rabia Özdemir Tokat: Seramik büyülü bir dünya. Elinizle toprağı şekillendirip renklendiriyorsunuz.Renklenen ürün sihirli kutuya yani fırına girip sıcaklıkla oluşuyor.İşte seramiğin vazgeçilmezi fırının kapağını açmak.Herzaman ilk günkü heyecanla o kapak açılıp süprizli eser çıkıyor.

Belgin Özer : Katıldığınız için çok teşekkür ederiz. Birlikte bir hatıra fotoğrafı çekebilir miyiz ?

Rabia Özdemir Tokat: Ben de teşekkür ederim , elbette...

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunmamaktadır