Sevgili Leonard (Eğer Seni Böyle Çağırmamda Bir Sorun Yoksa)

13 Kasım 2016

82 görüntülenme

Herkesin gönlünde taht kurmuş bir sanatçı vardır. Her işin arkasında ise gizli bir kahraman yer alır. Vodafone Bizden Size'nin arkasındaki isim Can Barış Çevik kendi deyimiyle "Sevgili Leonard'ını" kaybetti. Şimdi sizi onun yazısı ile başbaşa bırakıyorum...

Sevgili Leonard (Eğer Seni Böyle Çağırmamda Bir Sorun Yoksa),

Haberleri görmüşsündür: “Kanadalı müzisyen, şair ve yazar Leonard Cohen, 82 yaşında hayatını kaybetti. Müzisyen, son albümü You Want It Darker’ı Ekim ayının sonunda yayınlamıştı ve verdiği söyleşide “Ölmeye hazır olduğunu,” söyledi ancak sonrasında da ‘Abartmaya yatkın olduğunu,’ belirtti.” Ben kendimi bunun medyanın abartması olduğuna inandırmak istiyorum.

Çünkü senin ölmen demek müziğinle ilk tanıştığımda müziğini eski tarzda bulmam ve sevmememden vazgeçmem demek olacaktır.

Kaybettiklerim, kazandıklarım, sevdiklerim, kendimi adadıklarımın; bir insanı iyi insan yapacağına inandığım tüm duygularımın gitmesini gerektirecektir.

Bir kış günü New York sokaklarında uzaktan gelen müzik sesini, Tel Aviv’deki köklerinin sanatına yansımasını, Montreal’in insana kattığı hüznü, Hydra Adası’nın insanın içini ısıtan Akdeniz güneşini, Berlin’i belki de sadece senin şarkında adı geçtiği için nereye koyacağım? Bu şehirler hiç var olmamış gibi mi yapacağım, sanırım kaybetmenin ne beter bir şey olduğunu sen benden iyi bilirsin Sevgili Leonard?

Sevdiğim kadınları; terk ediş ve edilişlerimi, sevgimin azalmasını veya zaten hiç var olmamasını sen olmasaydın nereden bilecektim? Seninle hiç tanışmasaydık ya da ne bileyim işe giderken gördüğüm ve sadece bir kafa selamıyla geçiştirdiğim bir komşumla olan ilişkim kadar bir ilişkimiz olsaydı nasıl olurdu hayatım? Paralel evrende yaşayan bir ben gibi farklı bir hayatı mı yaşayacaktım?

Seninle kan bağımız yok ama ben seni hep bir abim, hiç tanışmadığımız bir yol göstericim olarak gördüm. Ben sana neyi ne kadar verebildim hiç bilmiyorum, aslına bakarsan yüz yüze hiç tanışmadık. Bir keresinde konserinde bulunmuştum. Ancak arkalardaydım ve beni fark ettiğini sanmıyorum. Biliyorsun konserlerin hıncahınç dolu oluyor. Neyse benden bahsetmeyi bir süreliğine bırakalım, çünkü sana sormam gereken sorularım var ve hepsinin cevabı da çok önemli.

Tanrı gerçekten var mı sevgili Leonard? Yoksa kutsal metinlerin şiirselliği sana cezbedici geldiği için mi bir Mesih gibi yıllar yılı bize onlardan bahsettin?

Bir müzisyen misin sen Leonard, yoksa yıllar yılı hayalini kurduğun şair olduğun gerçeğini kabullenebildin mi? Biraz Lorca’dan bahsedebilir miyiz, belki sesin titreyerek de olsa bize ondan bahsetmek istersin. Hayranlarının gözlerindeki hayranlık seni şaşırtıyor mu? Şaşırma! Sen büyük şair Yeats ile karşılaşsaydın farklı davranabilir miydin?

İyilik nedir sevgili Leonard? Kötülük dediğin, çirkinlik gibi sadece kalıtsal mıdır? Hiç gitmeyeceğini düşündüğün o yalnızlık hissi sonunda kayboldu mu? Sen olsan hangisini seçerdin; yaşlanmak mı, yaşlanma hissi mi? Leonard Cohen neyden yaratıldı?

Görüşmek üzere,
Can


Leonard Cohen'in ölüm haberi sevenlerini şoke etti, 82 yaşında toprağa verilen Kanadalı şair, şarkı sözü yazarı, romancı ve müzisyenin bir zamanlar yaşadığı Hydra adasındaki evine sevenleri çiçekler bıraktılar.

Leonard Cohen'in benim en sevdiğim şarkısı ise Dance Me To The End Of Love .Bu şarkıyı her dinlediğimde Cohen’in Yunan adası Hydra’da 1960’lı yıllarda tanıştığı ve yaklaşık 10 yıl birlikte yaşadığı eski aşkı için yazdığı mektup aklıma geliyor.

“Pekala Marianne, çok yaşlandık ve vücutlarımız ayrı düşüyor. Sanıyorum ki çok kısa bir süre sonra peşinden geleceğim. Biliyorum, ardında, sana öylesine yakınım ki elini uzatsan, elime ulaşabilirsin. Ve biliyorsun ki seni her zaman güzelliğin ve bilgeliğin için sevdim. Fakat bu mevzu hakkında daha fazla bir şey söyleme gereği duymuyorum. Çünkü her şeyi biliyorsun. Ama şimdi… Sadece sana iyi yolculuklar dilemek istiyorum. Hoşçakal eski dost, sonsuz aşk, yakında görüşürüz.”

Umarım kavuşmuşsunuzdur Sevgili Leonard... 

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

Hande Eray
13 Kasım 2016 09:53
Cok etkileyici olmus :)