Sosyal sorumluluk

Almak değil, bağışlamak insanı mutlu eden...

7 Eylül 2017

49 görüntülenme

Hiçbir zaman çılgınlar gibi alışveriş yapan biri olmadım. Hani şu canı sıkılınca kendini AVM'lere atan tipler vardır ya hiç öyle olmadım mesela...

Alışveriş merkezlerinin o kasvetli (kimine göre eğlenceli), insanın başını ağrıtan havasını hiç sevmem çünkü..Saatsiz bir mekan, zamanınızı tüketen bir mekan... Farkındasınız değil mi? Hiçbir alışveriş merkezinde SAAT olmadığının... Sadece paranızı değil ZAMANINIZI da sömürüyor aslında.. E tabii benim de bazı satı nalma ihtiyaçlarım olabiliyor :)   Bir şey alacaksam biraz üşenmekten, biraz daha pratik buldugum için hep internetten alırım.

Ya da mağazanın önünden gecerken vitrinde gördüğüm bir şeyi çok beğendiysem, içeri girip bedeni var mı diye sorup varsa alıp çıkarım/çıkardım, denemem bile ama...

Hiç de yanılmadım :) Hep denemeye harcayacağım zaman bana kaldı...

Aslolan Zaman aslında... Malum gidince geri gelmiyor.

Neyse bunlar geçmişte kaldı... 2015 yılında geç de olsa bir aydınlanma yaşadım, dedim ki ne çok eşyam var, hani şu dolabının önünde durup dakikalarca ne giyecegini bulamayan tipler var ya onlardan biri olmaya başladığımı fark ettim - ki bu arada bir çok kadına göre çok az eşyam vardır eminim- ve dedim ki bu yıl çok gerekmedikçe HİÇBİR ŞEY SATIN ALMIYORSUN!

Çok da güzel uydum buna, yapabildim yani, ondan kalan parayla 5 ülke gezdim.. 5 diyorum..1 değil- 2 değil - 3 değil... 5!

Ayrıca ülke içinde gidilen şehirlerde mevcut elbette... Mottom bu:  #popoyerindedurmasin :)

Sizin için hiçbir şey olmayabilir, ama benim için çok güzel bir şey!

Neyse sizin paranız çok olup hepsini aynı anda yapabiliyor da olabilirsiniz, aslında mesele para da değil.

Almak insanı rahatlatan bir eylem değil aslında; paylaşmak aslolan...

Evde kaç tane çantanız var? 5-10-25-50... Kaç tanesini aktif kullanıyorsunuz? 1-2-3? Ben söyleyeyim benim bu temizlemeleri yapmadan önce 22 tane çantam vardı... Şimdi 3 tane var, çok da mutluyum :)

O kalan çantalarımı çantası yırtık pırtık olan gerçekten parasızlıktan çanta alamayan birilerine verdim... BAĞIŞLADIM... Emin olun almaktan daha fazla mutlu etti beni.

Kaç tane montunuz var? Şu ayakkabımla bu olmaz ama yok bu tarza mont olmaz ki diye alıp alıp senede sadece 2 kez giydiğiniz.. Malum Kutuplarda yaşamadıgımız için montlarımız da eskimiyor! Benim ihtiyacımdan fazla miktardaydı.

En çok kulllandığım 3 taneyi bıraktım ve yine gerisini BAĞIŞLADIM .. OHHHH dolapta yer açıldı...

Ve bunu yavaş yavaş evdeki her şeye yaydım. Mutfak eşyalarını hep cok sevdim, severim, artık eskisi gibi pahalı da olmadığı için çılgınlar gibi alabiliyorum, lakin vermiyordum, şimdi onlardan da kurtuldum, kullanmaktan artık sıkılmış olduğum ne var ise hepsini verdim... Etrafınız dolu bunları alamayan insanlarla. Bakmayın GÖRÜN etrafınızdaki insanları.

Şunu da diyebilirsiniz... Ya ben onlara dünyanın parasını verdim.. Neden birilerine bedava vereyim ki. Haklısınız, olabilir; bunu bu şekilde yapmak sizi mutsuz edecekse bir sürü ikinci el sitesi var artık. Satın! 3'e 5'e 10'a ama elinizde tutmayın o mutluluk değil hastalık. İnanın bana... Dürüst olun kendinize...

Ya da takas edin. Oh ne güzel karlı bence. 5'e alacagınız şeyi 3 alıyorsunuz mesela ya da elinizdekini verip sizde olmayanı alıyorsunuz. Bence süper iş!

Bakın eğer bunlar aklınıza yatıyorsa ve kime nasıl vereceğinizi bilmiyorsanız bana yazabilirsiniz ben destek olacağım size söz, bir sürü insan biliyorum bu şekilde bekleyen, sevinen, mutlu olan, mutlu olmayı hak eden...

Daha fazla almayın, bağışlayın; birini mutlu edince daha fazla mutlu ve huzurlu oluyor insanoğlu!

Huzurunuzun eksik olmadığı süper güzel günler dilerim! Selametle...

 

Zübeyda Topkaya Bavaş 

Yorum Yaz

Aşağıdaki formu doldurarak yorum bırakabilirsin. Kişisel bilgilerin başkalarıyla paylaşılmaz.

Yorumun gönderiliyor. Sayfayı kapatmamalısın.
Captcha

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunmamaktadır